Udruženje distrofičara Leskovac danas je u Centru za stručno usavršavanje održalo predavanje na temu savetovanja o „Respiratornim infekcijama sa osvrtom na Kovid 19“, kako bi osobe sa invaliditetom koje najčešće imaju problema sa hroničnim bolestima što bolje pripremili I edukovali ukoliko dođe do drugog talasa ovog virusa.
Tribinu je vodila doktorka Vesna Milosavljević pulmolog, koja je inače njihova dugogodišnja saradnica i koja, kako je rečeno ima iskustva u radu sa osobama sa Odeljenja za plućne bolesti Opšte bolnice u Leskovcu.
Gordana Stojanović iz Udruženja distrofičara kaže da je ovo savetovanje samo jedno u nizu akivnosti i projekata u borbi protiv virusa korona koje sprovode u saradnji sa gradom, a da trenutno rade na realizaciji još tri projekata.
“Nama je od posebnog značaja pomoć u kući za osobe sa invaliditetom koju finansira grad na čelu sa gradonačelnikom Leskovca Goranom Cvetanovićem, jer tu uslugu koriste I ostale kategorije osoba sa invaliditetom, a drugi značajan program jeste inovativna usluga relaks terapije”, istakla je Stojanovićeva.
Ona je pomenula i podršku u učenju položaja obolelih od mišićne distrofije za koje se organizuju različite edukativne psihološke , savetodavne, umetničke i kulturne aktivnosti.
“Imamo takođe devet organizacija osoba sa različitim vrstama invaliditeta koje se redovno finansiraju iz budžeta grada unazad više godina, od 2014. godine, ne samo organizacija, već i različitih službi podrške koje nam olakšavaju svakodnevno funkcionisanje, poput Dnevnog boravka za decu i odrasle sa smetnjama u razvoju, pomoć u kući za osobe sa invaliditetom, gestovni tumač, pratilac deteta i druge službe podrške“, dodala je ona.
Pomoćnica gradonačelnika Andrijana Vasić posetila je današnje predavanje kako bi im na taj način ukazala da da grad Leskovac poštuje i ceni ono što ovo Udruženje radi od prvog dana rukovođenja gradom
„Smatramo da je vaš doprinos koji dajete razvoju našeg grada veliki, kriza epidemije j iza nas i najkritičniji period je prošao a gradonačelnik je sve vreme epidemije apelovao na najugroženije građane da ostanu kod kuće i da brinu o svom zdravlju, jer kao lekar je pre svega znao kakve sve posledice mogu da budu nakon inficiranja ovim virusom i znamo da je zabrana kretanja najteže pala upravo osobama sa invaliditetom“, kazala je Vasićeva.
Kako je objasnila, ovaj problem su rešili izdavanjem potvrda ličnim pratiocima i članovima porodice i podsetila ovom prilikom da je u poslednjih četiri godine izdvojeno 150 miliona dinara, kao i da je zgrada Centra za socijalni rad nakon pola veka rekonsturisana u potpunosti i da je za nju izdvojeno 44 miliona dinara, kako bi danas dostupna i osobama sa invaliditetom, ali i da su širom grada postavljene rampe i uređeni prilazi kako bi osobe sa invaliditetom mogle bez teškoća da pristupe svim institucijama.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!