Udruženje građana Ujedinjeni protiv kovida (UPK) saopštilo je danas da su ispunjeni uslovi da se u Srbiji proglasi vanredna situacija zbog epidemije korona virusa, ocenjujući da Zakon propisuje šta je to vanredna situacija, i šta je to epidemija, kao i koje mere mogu da se primenjuju i koji su državni organi za to nadležni.
UPK, nastao iz istoimene inicijative za potpisivanje peticije medicinskih radnika u Srbiji koji nisu zadovoljni radom Republičkog kriznog štaba za suzbijanje epidemije korona virusa, navodi da to jasno predvidja Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, kao i da isti zakon predvidja ko treba da proglasi vanrednu situaciju, a da to nije Krizni štab.
„Kada govorimo o organima koji se imaju boriti protiv epidemije, ovaj Zakon propisuje ministra zdravlja, Komisiju za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti i Zavod za javno zdravlje. Svaki od tih organa ima svoje nadležnosti“, navodi se u saopštenju.
Kako navodi UPK, organ pod nazivom Krizni štab ne postoji u ovom, niti u bilo kom drugom zakonskom propisu.
„Posebno ne postoje komponente koje se u našoj široj javnosti nazivaju medicinski i politički deo Kriznog štaba. Ti delovi tog tela, pravne dileme nikakve nema, ne postoje. Pravnu dilemu po ovom pitanju ne stvaraju ni eventualni podzakonski akti kojima je Krizni štab obrazovan“, navodi se u saopštenju.
UPK podseća da svi podzakonski akti moraju biti u skladu i sa svim zakonima i u skladu sa Ustavom, a da u eventualnom sukobu prilikom propisivanja izmedju zakonskog i podzakonskog akta prednost ima zakonsko rešenje.
Za razliku od njih, epidemiolog Predrag Kon izjavio je danas da ne smatra da treba uvoditi vanredno stanje zbog povećanja broja zaraženih korona virusom, već da je prvo i osnovno poštovati propisane mere, naročito za nošenje maski, kao i da se on zalaže da se maske nose i na otvorenom, posebno u pešačkim zonama.
Kon je za televiziju Prva rekao da nismo uspeli da u potpunosti potisnemo epidemiju, od njene pojave u martu, i da smo „imali tinjanje“, koje se zbog nepoštovanja mera razbuktalo.
On je dodao da se u bolnicama svakog dana prima sve više kovid pacijenata i da za sada nije došlo do zaravnjenja krive, odnosno da broj novih pacijenata bude na istom nivou kao prethodnog dana.
Kon, koji je i član Republičkog štaba za suzbijanje epidemije korona virusa, je rekao da nije primećeno da se zaraza širila u pozorištima i bioskopima, ali da su potencijalna žarišta zaraze bilo kakvi estradni događaji i skupovi na kojima se mere ne poštuju.
„Tamo gde se ponašamo kako treba nema zaražavanja, tamo gde se ne poštuju mere ima zaražavanja. Onaj ko sa 200 ljudi pravi neke događaje, i to radi svakog vikenda do sitnih sati, on krši zakon i to što bi rekli, na sav glas“, rekao je Kon.
Dodao je da organizatori takvih događaja moraju da znaju da ako se neko zarazi i loše završi da je to krivično delo, i to ne malo.
Prema njegovim rečima, do sada nisu mogli da se sankcionišu oni koji mere protiv epidemije ne poštuju jer pravni okvir nije omogućavao da se ta kontrola prati sa sankcijama.
„To nije medicinska tema. Do sad je urađeno sve što je moguće u pravnom okviru koji sada postoji“, rekao je Kon i dodao da je prvo i osnovno da se sprovode dosadašnje mere.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!