Ulice u Leskovcu počele da dobijaju nove nazive, građani neće snositi troškove za promenu dokumentacije

Ulice u Leskovcu počele su da dobijaju nove nazive, na osnovu odluke koju je još oktobra 2020. godine donelo Gradsko veće, a zatim se čekalo na dozvolu Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave. Međutim, ono što najviše zanima građane jeste da li će morati da plaćaju promenu lične dokumentacije.

U februaru ove godine gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović kazao je za Jugmediu da je lokalna samouprava spremna da finansira dokumentaciju, pre svega lične karte i ostalu dokumentaciju koju imaju.

“Procedura promena ulica još traje, posebno za one ulice koje su imale brojeve, ali u svakom slučaju poručujem da ćemo se truditi da građani Leskovca imaju što manje troškova zbog toga“, rekao je Cvetanović.

Rekao je da će stanovnici biti obaveštevani preko mesnih zajednica o promeni ulica, i naglasio da je prosec promene naziva tek počeo.

Inače, nove nazive dobiće 1.167 ulica, 232 zaseoka,  224 zajedničkih ulica, 3 zajednička zaseoka i 4 produžetka postojećih ulica po poznatim srpskim naučnicima, glumcima, piscima, svecima, umetnicima, partizanima, četnicima, herojima poslednjih ratova i drugih osoba koju su u istoriji Srbije i grada Leskovca ostali po nečemu upamćeni.

Reč je samo u ulicama koje do sada nisu imale svoje nazive, a u odluci je obuhvaćeno još 685 postejećih ulica koje imaju svoje nazive, kako bi se dobio ujedinjeni dokument.

Svaka ulica će ima i matični broj, a ono što sledi jeste i dodeljivanje kućnih brojeva.

Ulice su dobile nazive po našim poznatim glumcima, piscima, naučnicima kao što su Nebojša Glogovac, Ljubiša Samardžić, Čaplin, Bogoljub Mitić Đoša, Bata Živojinović, Dragan Nikolić, Milena Dravić, Mija Aleksić i Bata Stojković, Bora Dimitrijević, Dobrica Erić, Dobrica Ćosić, Joakim Vujić, Isidora Sekulić, Moma Kapor, Miroslav Antić, Branko Ćopić, Aleksa Šantić, Bora Stanković i Desanka Maksimović, Ćirilo i Metodije, Mihajlo Pupin i Milutin Milanković, Milice Rakić, devojčice koja je poginula prilikom bombardovanja NATO, zatim, fudbaler Dragana Mance, sportsi novinar Marko Marković, rodom iz Leskovca.

Predložena su još i imena: Paja Jovanović, kao i ulice: Heroji sa Košara, Kneginja Zorka, zatim, Moskovska, Solunska, Đurino sokače, Leskovačkih industrijalaca, Srpski mančester, Patrijarh Pavle, Grdelički put, Staniša Stošić, Milunka Savić, a ima i imena više ulica koje nose nazive po gradovima iz Srbije.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

7 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Leskovcanin
02.06.2023. 19:08

Zamolio bih da mi neko od onih koji su odredjivali kojim ulicama ce se promeniti imena, zasto je ulici Ucitelja Josifa promenjeno ime u Visnjiceva. Zar je Filip Visnjic, koji mozdani nikada nije boravio u Leskovcu, vise zasluzio od ucitelja Josifa Kostica da ima ulicu sa svojim imenom u Leskovcu? Samo da podsetim ili bolje reci naucim te koji su odlucivali o tome kojim ulicama ce se promeniti imena, da najstarija skola u Leskovcu nosi naziv „Josif Kostic“. A troskovi koje ce ovaj jadni grad imati oko promene dokumenata i probleme koje su nametnuli gradjanima ovim glupastima, su tema za poseban tekst.

Deki
02.06.2023. 22:17
Odgovor za  Leskovcanin

A sta ocekujes od nepismenih nazadnih mutiranih radikala?

djura
03.06.2023. 00:38
Odgovor za  Leskovcanin

Bože mili, na svašta nešto me je u protekloj deceniji naterala redakcija Jugmedie, ali nisam ni sanjao da će me dovesti u priliku da branim Meskovu lokalnu administraciju i odluke njenih komisija. 🙂

Elem… 

– Ulica Učitelja Josifa je jedna od najstarijih „krštenih“ ulica u Leskovcu. Po „detaljnom“ urbanističkom planu iz 1932. godine, ulica pod ovim imenom je počinjala tamo negde spram ulaza u današnju poštu na železničkoj stanici, pa je sekla ulicu Ilije Strele i ulicu Nikole Skobaljića, prolazila pored škole i crkve, sekla današnju Koste Stamenkovića (nekadašnja Tirševa) i završavala ulivanjem u nekadašnju ulicu Kralja Petra prvog (danas negde oko Meskove betonske bine na njegovom nezavršenom gradskom trgu). 

– Ulica Učitalja Josifa u ovom „gabaritu“ ne postoji već od šezdesetih godina prošlog veka kada je na zapadnoj strani najpre skraćena izgradnjom zgrade garnizona i zgrade SDK, a potom je i na istoku skraćena zgradama oko nekadašnje pijace i autobuske stanice, a kasnije još više lamelama u ulici Ilije Strele. Posle svega toga (znači i danas), originalna ulica učitelja Josifa se u neprekinutom toku prostire od ulice Nikole Skobaljića do ulice Koste Stamenkovića (pošta kod Gimnazije). I taj potez niko nije preimenovao, niti bi se iko usudio da to učini!

Dva zapadna slepa „patrljka“ ove ulice su decenijskom neaužurnošću lokalne administracije zadržala ime učitelja Josifa do današnih dana. Jedan od njih je originalni geometrijski pravac nekadašnje Učitelja Josifa koji vodi ka lamelama i zgradi kod nekadašnjeg autobuskog perona. Drugi „patrljak“ je zapravo nekadašnja „Vilsonova“ koja je od Skobaljićeve sekla Streljinu, prolazila pored danas poznate Pepeljuge i izlazila ispred same železničke stanice. U stvari, čitav taj kvart oivičen patrljcima nekadašnjih isečenih i unakaženih ulica Učitelja Josifa i Vudro Vilsona (američki predsednik), je nekim administrativnim čudom nastavio da se vodi pod Učitelja Josifa?! 

Pretpostavljam da je komisija za imenovanje ulica jedan od ova dva slepa sokaka nazvala Višnjićevom (kako ste naveli) i zaista ne vidim ništa loše u tome. Nelogično je bilo dosadašnje postojanje praktično tri Josifove ulice, a Filipovo poreklo i zasluge svakako zaslužuju ulicu u bilo kom gradu Srbije. Bez obzira da li je bio ili nije bio u Leskovcu (a nije). Jer, da ne beše slepoga Filipa, ne bi bilo ni: 

„Bože mili! Čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija…  

Krcko Oraščić
03.06.2023. 10:43
Odgovor za  Leskovcanin

Bolest ne bira, sa ovom vlašću, nažalost, na našu štetu.

Sve su boje bojdosane
02.06.2023. 22:46

Ako su promenili nazive ulica u gradu i po selima.Neka lokalna samouprava finansira promene u ličnim dokumentima gradjana sveukupno,neka snose troškove.Mnogo su uradili po selima pa je došlo i do davanja imena ulicama.

sima original
03.06.2023. 09:36

ima ulica koji su sns cinovnici dali po imenima svojih roditelja/ pa pise ulica uciteljice te i te…
zar nije jadno i bedno?
ovde svako gleda da si ga zavuce na svoj nacin…nigde nema Tesle,Pupina,Vojvode Djurica recimo…Draze…Desanke…ovo je sema tih privatnih diploma….

Ratko
03.06.2023. 19:12

To Gorane samo napred. Koliko si firme otvorio niko do sada to nije uradio.