Dragan Jović Lisica (Lisac), akademski slikar iz Leskovca, umro je juče samo nekoliko dana pošto je napunio 87 godina. Otišao je bard slikarstva, poslednji iz plejade velikih leskovačkih slikara starije generacije, ali i slikar čija se platna i danas nalaze širom stare Jugoslavije i inostranstva.
Lisica, nadimak koji je i sam za sebe koristio, bio je veoma zanimljiva ličnost. Boem i mornar, družio se sa Marinom Abramović, Momom Kapor, Matijom Bećkovićem i ručao sa Ivom Andrićem. Poslednjih godina živeo je u svojoj maloj kući u ulici Žike Ilića Žutog, nedaleko od centra Leskovca. Ponosio se svojom baštom.
A u kakvim uslovima je živeo, najbolje ilustruje njegova prijateljica, koja ga je obišla na dan rođendana na njegovom Fejsbuk profilu.
„Lija puni 87, juče sam mu kupila svećice ali danas sam previše bolesna da idem jer sam prekjuče kod njega udahnula dim koji ne odlazi kroz dimnjak, nego se spušta nazad u šporet i širi se po sobi. Momentalno mi se zavrtelo i počela sam da kašljem i ne prestajem, nije mi jasno kako je živ. Već dva dana zovem odžačare da dođu i niko se ne javlja, juče oko 3 javio s neki radnik da kaže da si oni dolaze kad oće i da se ni ne javljaju na telefon. PA ZAŠTO MI PLAĆAMO NJIHOVE USLUGE??? Liji sam odnela grejalicu da se ne uguši, ali ako neko zna koga da zovemo, neka kaže.
Dragan Jović Lisac preminuo je danas na Gerijatriji u Vlasotincu.
Rođen 1938. u Leskovcu. Diplomirao je na Akademiji za primenjenu umetnost u Beogradu 1964. godine u klasi profesora Vinka Grdana. Saradnik lista „Front“, „Politikin zabavnik“ i drugih kao ilustrator pomorskih scena i karikatura iz mornarskog života. Bio je saradnik konzervator Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture. Bavio se, pored slikarstva i pedagoškim radom. Kao slikar bio je stalni gost na brodovima i HE „Đerdap I“.
Radovi mu se nalaze u mnogobrojnim Domovima JNA, galerijama i muzejima na primorju i drugim krajevima bivše Jugoslavije, u Narodnom muzeju u Leskovcu, u Njegoševom muzeju na Cetinju i u privatnim kolekcijama širom sveta.
Bio je član Upravnog odbora Studija „Harlequeen“ i redakcije „Harlequeen“ magazina.
Datum i mesto sahrane biće naknadno objavljeni.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Način života ovog čoveka sramota je za čitavu zajednicu, za komšije, umetnike, Grad.
Neka idu novinari do njegove kuće da vide kako je živeo, ko mu je donosio da jede, ta zapustenost i beda je beda svih nas Leskovčana. Pokoj mu duši!
To je ta napredna Srbija. Negujemo kriminalce i ubice, a umetnike i intelektualce ubijamo. Državo neka te je sram!
Leskovački kulturni centar bi morao da dodeljuje statuse saradnika umetnicima likovnim, muzičkim, da oni učestvuju u edukativnom radu sa našom decom i budu na neki način plaćeni za to, honorarno, kako god, sezonski angažovani. Toliko talentovanih ljudi je više koristilo drugima, nego nama samima, a mogli smo i mi njima biti od veće koristi, kad su naše gore list. Ponosimo se njima, a ne marimo za njih. Nije u redu.
Kada bi vlast svima davala koji to zaslužuju za njih nebi ostalo ništa a to većina njih i upravo i zaslužuje. Ne guraju se oni u vlast da pomognu bilo kome već samo i isključivo samo sebi a to ne zaslužuju niti svojim radom a ni zalaganjem. Srbija je u kandžama neradnika hoštaplera i bahati nepismenjankovića.
Plovi mornaru kroz nebesko prostranstvo!