Javno komunalno preduzeće “Por, Werner & Weber (PWW) Leskovac od maja 2015. godine radi na projetku “Primarne selekcije otpada u domaćinstvu”, ali problem je što se taj otpad krade iz zelenih kesa i što Leskovčani teško stiču naviku da odlažu ekološki otpad.
PWW je obuhvatio 40 posto urbane zone grada, a cilj je da pokrije celo područje Leskovca. Da bi uspeli u realizaciji projekta, najviše ulažu u kupovinu kesa i u flotu kamiona.
“Besplatno delimo zelene kese u koje građani mogu da odvajaju suvi otpad koji obuhvata uglavnom ambalažni otpad, plastiku, staklo, limenke foliju, čak i garderobu, imamo stalne upute da stignemo i u druge delove grada, ali u ovom trenutku nismo u mogućnosti sve dok se ne reši situacija oko većeg kamiona”, ističe Bratimir Nešić, menadžer Reciklaže u kompaniji.
Napominje da postoje dva konstantna problema u realizaciji ovog projetka.
Prvi je problem krađe od strane individualnih sakupljača, koji se rešava uz pomoć komunalne policije i pomoć samih građana, a drugi problem je minimalan odziv stanovništva u stambenim zgradama, koji kao izgovor navode da nemaju mesta gde bi čuvali kese sa otpadom.
Ilić kaže da ovaj razlog smarta razumnim, međutim mišljenja je da se dobrom voljom problem može prevazići.
“U pitanju je suvi otpad koji ne miriše neprijatno, koji ne curi, ne zagađuje okolinu, zauzima malo mesta i duplira kapacitet za odlaganje otpada”, objašnjava.
PWW planira da ovaj problem reši medijskim nastupima, edukacijom, pa čak, ako je potrebno, i novom kampanjom od vrata do vrata, kako bi se Leskovčani pravilno informisali.
“Takođe moram da napomenem da je u ovom projektu bilo angažovano oko 20-25 studenata ekoloških smerova Tehnološkog fakulteta i Visoke strukovne škole koji su to odradili u vidu stručne prakse od godinu dana, a u jednom delu ove prakse bile su im obezbeđene i dnevnice”, ističe menadžer Nešić.
Studenti su radili edukaciju od vrata do vrata i na licu mesta objašnjavali kako da se spakuje otpad. Ova praksa se pokazala kao veoma korisna i kompanija planira da ih budućnosti ponovo angažuje.
Emilija Mladenović
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Lepo aljinče.
Lepo piše „seka Persa“, kolko ja vidim.
Nemaju svi razvijenu ekološku svest,i ja imam predlog da se to poveća.Kada bi na primer PWW stimulisao građane sa umanjenjem računa za 5-10%,mnogi bi se potrudili da odvajaju otpad.
Glasam za predlog komentatorke Tanje. Naš narod jedinu motivaciju ima kad mu uzmeš ili daš nešto. Nažalost.
Ovo su samo priče.Nigde u gradi ne postoje kontejneri za razvrstavanje otpada. Zivim u gradu i nikada nisu došli sa „zelenim kesama“ . Nije mi jasno kako misle da razvrstavamo otpad. To je dobra ideja i svuda u evropi se to radi ali za to treba stvoriti uslove pa onda tražiti od građana da to sprovode.
Tipični problemi uvođenja sistema primarnog razvrstavanja u domaćinstvima…
A isti su posledica činjenice da su kompanije kao PWW preuzeli na sebe najveći deo finansijskog tereta razvoja ovih sistema iako to oni nisu u obavezi.
A evo i zašto!
Kod većine sistema primarnog razvrstavanja vrednost izdvojenog otpada je manja od troškova razvrstavanja. Znači ta aktivnost sama po sebi generiše gubitak ako nema subvencija “spolja” koji bi pokrili tu razliku tj. gubitak.
Te subvencije shodno Zakonu o ambalaži i ambalažnom otpadu obezbeđuju tzv. operateri upravljanja ambalažnim otpadom (kao što su Sekopak, Ekostar Pak; Delta pak, Ekopak, itd.) a sve u pravcu ispunjavanja tzv. nacionalnih ciljeva u upravljanju ambalažnim otpadom.
Nažalost operateri (iz raznih razloga) kompanijama kao što je PWW daju subvencije koje nisu dovoljne da pokriju ni deo pomenutih gubitaka!