Kada se januara 2025. godine završi unutrašnja rekonstrukcija Opšte bolnice Leskovca, Služba za uregentnu medicinu trebalo bi da ima sasvim drugačiji izgled jer će prostorno biti veća, ali će se povećati i broj lekara, kako bi se smanjile gužve, a pacijenti konačno bili zadovoljniji.
Urgetni centar je, kako sami priznaju u bolnici, najslabija karika iz više razloga.
“Prvo zbog toga što se ovde javljaju pacijenti koji realno nisu urgentni. Postala je navika da se za sve ide u urgetni centar i zato su gužve velike. Drugo, mi imamo manjak prostora i manjak lekara specijalista u toj službi”, priča za Jugmediu direktor leskovačke bolnice Nebojša Dimitrijević.
U rekonstrukciji bolnice ulaže se 33 miliona evra.
Prema njegovim navodima, povećaće se broj ambulanti. Biće ih dovoljno za sve specijaliste, a pacijenti neće više morati da čekaju da specijalista siđe sa s prata i prgleda ga, što se to silaženje ponekada oduži na nekoliko sati, već će dežurati u samom centru.
“Biće ambulante za hirugiju, ortopediju, hitnu dijagnostiku, internistiku, trijažu i tako dalje, a na to smo se odlučili jer nedostatak ambulanti je bila takođe slaba karika”, objašnjava.
Ono što je sasvim izvesno, dodaje, lekar internista, hirurg i ortoped će biti stalno prisutni u ambulantama, budući da su oni u urgetnom i najtraženiji, a svi ostali će kao i ranije silaziti po potrebi sa svojih odeljenja.
“Imaće niz ambulanti, sve do mesta gde se danas nalazi apoteka. I zamislite sada taj komfor kada sedam pacijenata bude primljeno u isto vreme i svi budu sami sa lekarom i sestrom, a ne kao do sada po više pacijenata u jednoj ambulanti”, priča Dimitrijević.
Pročitajte još iz serijala o rekonstrukciji leskovačke bolnice:
Urgetni centar imaće poseban ulaz, i imaće dve čekaonice za pratioce, a postojeći ulaz koristiće se samo za dijagnostiku, odnosno, za odlazak na snimanja.
“Više se po hodniku neće videti ni pacijenti ni njihovi pratioci”, tvrdi sagovornik Jugmedie.
Ipak, problem kadrova ostaje i dalje, mada su već napravljene neke dopune. Primljeno je troje mladih lekara, koja, kako se može videti pri odlasku u urgentni, rade samo zahtevnu administraciju, a od resornog ministarstva je dobijena dozvola da se ovde prebaci jedan lekar iz Doma zdravlja sa iskustvom od šest godina rada, koji je voljan da specijalizira urgentnu medicinu.
“Dve godine se niko ne javlja za specijalizaciju urgentne medicine. Ranije je je to bilo primamljivo, više nije. Ne znam zašto? Pretpostavljam da se boje velike odgovornosti, velikog broja pacijenta i rada kao na traci”, konstatuje Dimitrijević.
Tvrdi da se uprkos tome neće odustati od povećanja broja specijalista urgentne medicine i da će šansu za specijalizaciju imati lekari opšte prakse sa pet do šest godina rada.
Malo je, inače, pacijenata koji imaju reči hvale za ovu službu najviše zbog dugog čekanja, ali kako tvrde i neljubaznosti, iako Službu vodi jedna od najboljih lekara iz oblasti urgentne medicine i iako su mlađi lekari mogli da uče posao od osnivača službe Miodraga Miše Stojkovića.
“Ja se nadam da će sve na šta se žale pacijenti biti ružna prošlost za dve godine, posebno kada se spoje Opšta bolnica i Dom zdravlja jer ćemo tada dobiti i verzirane lekare Hitne pomoći, pa će se znati koji je pacijent za hitnu, a koji je za urgentno”, nada se Nebojša Dimitrijević.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Sve je to lepo, veći broj lekara i treba Leskovcu ali neka rade ono za sta su placeni i za sta su polozili zakletvu; za razliku od ovih koji su sada na urgentnom (čast izuzecima).
Da se čoveku ne sloši. ..
Tako je bravo nula zdravstvo,bitno je sve drugo.
Pranje para opet,sve je to ok ali te niko ne gleda. Mostovi,pruge,putevi pranje novca a zdravstvo nam je nulaaa velika e to je to.
Nije danas prvi april:)
Pa prosto ,platite osoblje više na urgentni, pa će dotrče,ovako na odeljenja lado,lado.
Pa idite privatno .Dobro ljudi i ovo rade uvek je puno a pacijenti uvek bilo i biće nezadovoljni .Bravo ? za urgentni .