Uskoro berba kukuruza na 10.000 hektara u Pčinjskom okrugu

Ratarima Pčinjskog okruga ovog septembra vremenske prilike idu na ruku pa u najskorije vreme treba očekivati i početak berbe kukuruza koji je zasejan na oko 10. 000 hektara. Nada Lazović Đoković, svetodavac za ratarstvo u vranjskoj Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi ističe, da će se prinosi na osnovu stanja useva, primenjene agrotehnike i padavina koje nisu bile ravnomerno raspoređene, kretari od 5 do 6 tona po hektaru.

Najveće prinose će dati srednje kasni hibridi na parcelama gde je primenjena puna agrotehnika i rod će biti veći od 10 tona po hektaru.

Nažalost to neće biti slučaj sa ranim hibridima zato što proizvođači u vreme zaštite kukuruza, zbog obilnih padavina, nisu mogli da na vreme prihrane svoje useve i odrade zaštitu od korova.

„Srednje kasni hibridi na ovim prostorima dospevaju u tehnološku zrelost za berbu krajem septembra i početkom oktobra tako da poljoprivrednici imaju dovoljno vremena da ovaj posao obave na vreme“,kaže Lazović Đoković i dodaje da na nekim parcelama berba neće biti obavljena zbog divljih svinja koje su opustošile mnoga kukuruzišta u Pčinjskom okrugu.

Zbog toga će naredne sezone veliki broj proizvođača odustati od sadnje kukuruza jer niko nije bio u stanju da im zaštiti rod.

Ona takođe poručuje ratarima da ovih dana prilagode mehanizaciju za berbu kukuruza prema površini s obzirom da su parcele pod kukuruzom male i da se kreću od 30 ari pa do jednog hektara.

„Kukuruz u klipu treba brati kada vlažnost zrna na njemu padne ispod 25 odsto. Zbog toga se prati fiziološka zrelost kukuruza, a uvid na terenu bukvalno znači kontrolu da li zrno kukuruza ima crnu tačku. Berbu treba obaviti kombajnom sa specijalnim hederom za odvajanje klipova, a tako dobijeno zrno je moguće uskladištiti na duže vreme“, naglašava Lazović Đoković i savetuje proizvođačima da kukuruz beru za zrno u drugoj polovini voštane zrelosti, odnosno kada se vlažnost zrna smanji ispod 20 odsto.

Posle berbe je potrebno u što kraćem roku smanjiti sadržaj vlage u zrnu da bi se zaustavio razvoj gljiva, njhova fiziološka aktivnost i produkcija mikotoksina.

S obzirom da se kukuruz u Pčinjskom okrugu suši prirodnim putem i čuva u koševima u tako prilagođenim uslovima zrno, koje ne bi smelo sadržati više od 24 posto vlage, treba pažljivo pregledati i odbaciti sve klipove sa promenjenom bojom, ispucalim i isklijalim zrnima, mehanički oštećene klipove, kao i delove kočanke i nečistoće. Ovakav način sušenja bezbedan je samo ako je atmosferska vlaga 55 do 75 posto, a temperatura od 4 do15 Celzijusovih stepeni.

„Pre unošenja kukuruza skladište treba obavezno očistiti, odvojiti prošlogodišnji rod, ne stavljati kukuruz na betonu, sprečiti mehaničke povrede i povrede od insekaa, obezbediti protok vazduha, redovno pratiti pojavu truleži i odbaciti bolesene klipove i održavati odgovarajuću temperaturu“, naglašava na kraju Lazović Đoković.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare