I pored situacije sa korona virusom, broj žrtava trgovine ljudima u Srbiji se povećao u odnosu na prethodnu godinu, a COVID-19 je doneo nove trendove jer je ograničena mogućnosti kretanja, a preventivne mere koje su na snazi, vanredna situacija i slabljenje ekonomskih prilika, doveli su do pojačanog inteziteta vrbovanja potencijalne žrtve, rečeno je na današnjem predavanju u Leskovcu koje je ogranizovao centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima zajedno sa lokalnom policijom I socijalnim radnicima.
Đacima, pre svega srednjoškolcima kojis u prisustvovali tribini, predočeni su poražavajući podaci da je u 2019. godini u Republici Srbiji identifikovano 39 žrtava trgovine ljudima od kojih je 25 maloletno, dok je u predhodnim mesecima 2020. godine identifikovano 42 žrtve trgovine ljudima, od kojih je 16 maloletno.
“U proteklom periodu, imali smo slučajeve, gde su roditelji podvodili svoju maloletnu decu zarad naplate dugova, za kupovinu narkotika, alkohola, ogreva i slično”, ističe direktorka Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima Aleksanda Ljubojević.
Ona upozorava se da proces vrbovanja žrtve od strane kriminalnih grupa i pojedinaca odvija u više faza: od ulaska u emotivne procese sa potencijalnom žrtvom pa sve do ucena, otmica, prisilnih radnji i pretnji.
”Društvene mreže, brojne aplikacije zabavnog karaktera, forumi, čet forme i brojni virtuelni sadržaji sa otvorenim mogućnostima za dopisivanje i razmenu informacija, predstavljaju najzastupljeniji vid vrbovanja potencijalnih žrtava, gde su na prvom udaru naša deca”, dodaje.
Da li je jug Srbije zbog situacije sa migrantima i relativne blizine sa Kosovom pogodno pordučje za trafiking, komentariše Ljubojević u viodeu ispod:
Na kraju tribune u Narodnom pozorištu glumica Nataša Stanković je ogdlumila jednu od žrtava seksualnog trafikinga,a pre njenog nastupa leskovačkim srednjoškolcima je predočeno da sve što će videti nije fikcija, već ono što može veoma lako da ih zadesi u pravom životu.
U periodu od osnivanja 2012. Centar pružio podršku za preko 1735 korisnika, a identifikovao je 612 žrtava trgovine ljudima kojima je dugoročno pružana podrška i zaštita.
PROČITAJTE VIŠE:
Leskovac prvi van Beograda koji će imati Prihvatilište za žrtve trgovine ljudima
Obeležavanjem 18. oktobra Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima, skreće se pažnja na ozbiljnost ovog društvenog problema i ukazuje na značaj i neophodnost preventivnog postupanja, podizanju svesti celokupnog društva kroz funkcionalan sistem međusobne saradnje i koordinacije aktivnosti i visok nivo međusobnog poverenja organa vlasti i nevladinih institucija u borbi protiv ove negativne društvene pojave.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Pa zato i sluze zatvaranja. Nista dok se ne uvede smrtna kazna i dok zakoni ne vaze za sve.