Stanovnici južne i istočne Srbije u najvećem broju smatraju da su izloženi diskriminaciji i da se sa njom zapravo najviše suočavaju siromašni, Romi, LGBT populacija i osobe sa telesnim ili senzornim invaliditetom, pokazuju podaci Poverenika za ravnopravnost.
Da su diskriminasani ljudi sa juga Srbije smatraju u duplo većem procentu u odnosu na stavove osoba iz Vojvodine
Istraživanje pod nazivom „Odnos građana i građanki prema diskriminaciji u Srbiji“ predstavila je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković povodom Međunarodnog dana tolerancije, istakavši da u ovoj sferi postoje mnogi problemi koje treba urgentno rešavati.
Kao grupa kod koje postoji najveća socijalna distanca izdvajaju se migranti, odnosno tražioci azila, a zatim građani i građanke albanske nacionalnosti, LGBT populacija, osobe koje žive sa HIV/AIDS-om i Romi. Najniža socijalna distanca postoji prema Srbima, siromašnima i ženama.
“Kada se porede rezultati identičnog istraživanja iz 2016. godine, uočava se da je došlo do promena u socijalnoj distanci prema određenim grupama.Tako je, na primer, 2016. godine najveća distanca postojala prema LGBT populaciji, dok je sada prema migrantima. Čak polovina ispitanih je izrazila stav da ne bi volela da migranti imaju rukovodeći položaj u državi, niti da budu u braku i porodičnim odnosima sa njima”, navodi se u izveštaju koji u celosti možete pročitati OVDE.
Interesantno je da kao aktera koji u najvećoj meri podstiče, odnosno dovodi do diskriminacije, građani i građanke prepoznaju medije, političke stranke i građane.
Istraživanje je realizovano tokom avgusta 2019. godine na teritoriji Republike Srbije (bez Kosova i Metohije), na slučajnom, reprezentativnom uzorku od 1.200 građana i građanki starijih od 15 godina.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Prvi-siromaštvo je proporcionalno obrnuto broju političkih stranaka.U N.Sadu i Vojvodini ima više pol.stranaka nego li preduzeća u J.Srbiji.Tamo je pravilo,ako hoćeš da se baviš „biznisom“formiraj stranku.
Drugi-mi „južnjaci“se razlikujemo po svim osnovama od novih stanovnika Vojvodine(novih-oni koji su došli posle 1945g.)Oni su (ne svi)prvoborci i generali od -45 do 1989g.Onda su postali četnici i nacionalisti.Sve prema biznis potrebama.
I ko nam je kriv?Pa mi.Samo ćutimo i glasamo.E zato je to tsko.
Najveca diskriminacija na jugu Srbije je u Lebanu.Dve porodice drze sve u svojim rukama,
Uvek ce biti nezadovoljnih i uglavnom ce svi misliti da su diskriminisani,po meni je to nekako normalno…Ono sto je veoma vazno je da se Srbija izdize iz onog proseka u kom se nalazila i da krupnim koracima grabi ka konacnom cilju da vecini gradjana u Srbiji bude bolje iako ce opet nekom i to biti malo…Ja bih licno volela da svi budu zadovoljni…ali….