Berba višnje u Leskovcu i okolini je pri kraju, a ono što je preostalo na stablima skoro da se više i ne bere jer su mnogi otkupljivači prestali sa otkupom, dok cena malina raste za po 10 dinara, od početnih 110, preko 130 stigla je u pojedinim atarima i na 150 dinara po kilogramu.
U Poljoprivrednoj stručnoj savetodavnoj službi u Leskovcu nemaju informaciju da su višnjari odustali od berbe višanja, ali su nam to potvrdili otkupljivači i pojedini proizvođači.
Otkupljivači plaćaju 150 dinara maline samo one sa Babičke gore jer rastu u idealnim uslovima
Preduzeče „Strela Klajić“ je skoro jedini otkupljivač u čijim hladanjačama još ima mesta za višnje, ali samo one prve klase.
„Ove godine kvalitet višanja je podbacio, a naš hendikep je taj što ima problema sa hladnjačom u Porečju, koja ima najveće kapacitete, a gde se čas otkupljuje, čas prekida sa otkupom“, kaže Miodrag Nedeljković, vlasnik ovog preduzeća, koje jedino u kraju plaća proizvođačima i prevoz, 8 dinara po kilogramu.
Boban Milenković iz Leskovca, koji gaji i višnje i maline kaže da je na vreme završio berbu višanja i sve prodao i naplatio.
„Rod je na nekim parcelama podbacio, na drugima je odličan, ali nisam zadovoljan cenom od 30 dinara po kilogramu, s obzirom da se beračima daje 20 dinara za kilogram ubranih višanja“, objašnjava.
Kaže da je ove godine podbacio i rod malina, ali da su kvalitetne.
„Ono što sam izgubio na višnjama, nadokanađujem na malinama jer se cena stabiliozovala na 140 za prvu i na 130 za drugu klasu, moje maline idu sve u prvu, a otkupljivač plati u roku od par dana od predaje“, priča ovaj poljoprivrednik.
Miodrag Stanković objašnjava da cene diktira tržište.
„Rod malina podbacio je u Evropi zbog velikih klimatskih promena, daleko većih nego kod nas, tako da je porasla tražanja za našim malinama“, objašnjava.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!