Fotografije pobelele reke Vlasine na društvenim mrežama, iz koje se Vlasotinčani snabdevaju vodom za piće, izazvale su reakcije Vlasotinčana i neformalne ekološke grupe „Bitka za Vlasinu“, sa sumnjom da se radi o zagađenju i sa saznanjem da je bela voda posledica izvođenja radova na vodozahvatu kod sela Boljare.
„Sveukupnu nevericu, ogorčenje, gnev, strah, pa i delimičnu paniku brojnih ljudi iz kraja i okoline koji su nas kontaktirali i iskazali svoj revolt prema onome šta su videli, moguće je opisati u nekoliko istih reči kroz njihove komentare upućenih odgovornima – užasno, bahato i nesavesno! O izazvanoj opasnosti i gotovo sigurno nanetoj šteti po biljni i životinjski svet u tom delu toka Vlasine, dodatno smanjenog kapaciteta usled letnjih suša, tek će se saznati. Pre svega od samih meštana, ribolovaca i posetilaca reke“, piše u reakciji „Bitke za Vlasinu“ i ogorčenosti zbog neoglašavanja lokalne samouprave.
Prema navodima direktora JP Vodovod Zvonka Ilića, većinski investitor radova je preduzeće Srbijavode, zaduženo za vodotokove prvog reda.
„Ni jednog momeneta vodozahvat nije bio ugrožen“, tvrdi Ilić, ali ne zna da kaže da li je pobelela voda mogla da izazove štetu po biljni i životionsjki svet nizvodno na Vlasini.
Odogovor na to pitanje ne zna ni Nenad Stojković iz vlasotinačke firme HSV, licencirane za izvođenje radova u vodotocima prvog reda, kakva je Vlasina.
On takođe kaže da vodozahvat nije ugrožen jer kada se radi na njemu prelazi se na alternativni vodozahvat, odnosno, na vodu iz reke Rastavnice i dodaje da je te radove delom finansirala lokalna samouprava koja je dala dozvolu za njihovo izvođenje.
Inače, kod Boljara se saniraju štete izazvane poplavom od 11.januara ove godine. Ilić kaže da se vrši „kameni nabačaj ispod i iznad brane i zatvaranje pukotina“.
Autor fotografija: Marinko Mare Dimitrijević
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
to su bele alge ko što su crvene kod Loznice ?
To je Đilas pustio neku smešu.
Ili se ponovo pere kamen kamenolomu i direktno ispušta filer u reku