Pet maturanata i dve profesorke Gimnazije „Stevan Jakovljević“ iz Vlasotinca učestvovali su u DiscoverEU omladinskom projektu „To Zoo or Not to Zoo“, finansiranom kroz Erasmus+ programu Evropske unije. Oni su 12 dana obilazili zoološke vrtove u Beču, Berlinu, Pragu i Budimpešti, istraživajući da li je postojanje ZOO vrtova danas opravdano, spajajući prirodne nauke, etiku i ekologiju.
Jedino odstupanje od plana bila je poseta zoološkom vrtu u Bratislavi, ali zbog bolesti slinavke i šapa u Slovačkoj on je privremeno zatvoren. Čak i kada su naišli na zatvorenu kapiju, gimnazijalci su uspeli da se prilagode i istraže važnost preventivnih mera i zaštite ugroženih vrsta, kao i ulogu čoveka u očuvanju života.
Članovi tima su: učenici Marta Mitrović, Martina Slavković, Marijana Nikolić, Nikola Todorović, Darko Đorđević i profesorke Biljana Pipović i Biljana Šušulić.
Ovaj naučno-istraživački projekat finansira Evropska unija u okviru DiscoverEU inicijative. Projekat je spojio obrazovanje, umetnost i društvenu odgovornost, ostavljajući učenicima znanja, iskustva i pitanja koja se neće brzo zaboraviti.
Reč je o inicijativi Evropske unije koja svim mladima od 18 godina, i to državljanima 27 država članica EU, Norveške, Islanda, Lihtenštajna, Turske, Severne Makedonije i Srbije.
DiscoverEU je postao deo Erazmus+ programa 2021. godine. Kroz DiscoverEU projekte inkluzije, organizacije, ustanove i neformalne grupe mladih iz Srbije mogu dobiti podršku za sprovođenje projekata, čiji je cilj da mladim osamnaestogodišnjacima sa smanjenim mogućnostima omoguće i olakšaju učešće u DiscoverEU inicijativi.
„Odlaskom na putovanje u barem neku drugu evropsku državu, osamnaestogodišnjaci sa smanjenim mogućnostima dobijaju priliku da uče o evropskoj raznolikosti i kulturnoj baštini, otkriju šansu za buduće obrazovanje, unaprede svoje veštine i kompetencije, podstaknu međusobno povezivanje i međukulturni dijalog i osveste značaj očuvanja životne sredine“, objašnjava Biljana Pipović, profesorka engleskog jezika.
Tim je obišao i važne kulturne i istorijske lokalitete: Berlin – Istočna galerija, Berlinski zid i Kontrolna tačka Čarli, Brandenburška kapija, Beč – Prirodnjački muzej, Kuća leptira, Mocartova kuća i dvorac Šenbrun, Prag – Lenonov zid, Karlov most, Praški grad i Kuća koja pleše i Bratislava – Zamak, Stari grad i poznate gradske skulpture.
Projekat je negovao i veštine 21. veka – komunikaciju, saradnju, timski duh, digitalne veštine i osnaživanje mladih da govore javno i razmišljaju kritički.
„Kroz obilazak i istraživanje imali smo priliku da vidimo mnogo zanimljivih stvari i da sagledamo obe strane priče. Neki zoološki vrtovi su opravdani i korisni, dok drugi nisu ispunili svoju svrhu. Celokupno iskustvo bilo je edukativno i ostavilo snažan utisak na mene”, podelila je svoje utiske Marijana Nikolić.
„Bilo je to sjajno iskustvo, obišli smo velike evropske gradove i istraživali zoološke vrtove, saznajući više o načinu na koji se brinu o životinjama. Projekat mi je baš prijao, i definitivno bih preporučio ovakvu priliku svima koji vole putovanja i učenje u pokretu”, izjavio je Nikola Todorović.
„Projekat u kojem smo obišli pet zooloških vrtova bio je odlično iskustvo. Videli smo mnogo zanimljivih životinja i naučili kako se o njima brine u različitim zoološkim vrtovima. Žao mi je što nismo mogli da posetimo zoo vrt u Bratislavi zbog bolesti među životinjama, ali razumem zašto je bio zatvoren. Zahvalna sam školi i profesorkama što su nam omogućile ovako lepo i edukativno putovanje“, zaključuje
Martina Slavković.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!