Opština Vlasotince je, pored Leskovca, jedna od dve lokalne samouprave u Srbiji, koja je obezbedila prostor na platou u centru grada za metalno srce za plastične čepove, rekao je osnivač organizacije Čep za hendikep Zoran Martinov danas u Vlasotincu.
Posude za odlaganje čepova postoje u školama, vrtićima i drugim ustanovama, ali na javnim površinama samo u ove dve lokalne samouprave, koje su stale iza ove ideje, objasnio je.
“Puno je srce kada dođete u ovakvu jednu opštinu, koja je postavkom ovog srca pokazala da je sve moguće i da je sve jednostavno. Hvala vam puno što ste nas kontaktirali. Čep za hendikep postoji već 12 godina i ovo je prvi put da je naša želja napokon ispunjena, da postoji ovakvo jedno srce u jednoj opštini. Hvala svim građanima Vlasotinca i okoline i skupljajmo čepove i dalje”, rekao je Martinov.
Metalno srce ispred zgrade opštine u Vlasotincu je prepuno i biće ispražnjeno u toku vikenda. Put od ideje do realizacije objasnio je Branislav Pešić, aktivista, inače radnik Opštinske uprave Vlasotince.
“Moji prijatelji i ja smo hteli da obezbedimo posudu za odlaganje čepova sa pet ambalaže jer smo ih onako, neformalno, svi kod kuće skupljali. Zatim smo se okupili u neformalnu grupu i iskoristili konkurs opštine Vlasotince i švajcarske organizacije Helvetas „Zajedno do cilja“ za male projekte i nabavili ovu metalnu konstrukciju u obliku srca za odlaganje čepova. Naravno, stupili smo i u kontakt sa organizacijom Čep za hendikep jer smo hteli da učestvujemo u njihovoj humanitarnoj akciji i da u kontinuitetu doprinosimo nabavci ortopedskih pomagala. Pored toga, ovom akcijom doprinosimo i zaštiti životne sredine”, istakao je Pešić obećavajući da će još jedno metalno srce biti postavljeno pored kupališta.
Predstavnike organizacije Čep za hendikep primio je i zamenik predsednika opštine Vladimir Kocić.
“Mi za sve objekte, koje sada rekonstruišemo, gledamo da radimo i prilaze za osobe sa invaliditetom. Nekad je neizvodljivo, pa tražimo druge načine, ali se trudimo da pomognemo. U planu je da prilaz bude omogućen osobama sa invaliditetom u zgradi opštine, prilikom rekonstrukcije koju planiramo. Takođe, imamo 23 lična pratioca za decu sa smetnjama u razvoju, izdvajamo više od 15 miliona dinara za tu uslugu, imamo i gerontodomaćice, koje su vrlo aktivne. Penzionerima smo ponudili da opremimo veći prostor, ali pošto oni nisu mogli da se usaglase obezbedićemo im manji prostor, kako su tražili i biće u sklopu sportske hale”, prezentovao je planove Kocić.
Saradnja opštine Vlasotince i organizacije Čep za hendikep biće proširena realizacijom Čep festa, poručili su učesnici sastanka.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!