LESKOVAC /VLASOTINCE – Jedna od činjenica oko koje nema dileme u oblasti efikasnog korišćenja ogrevnog drveta je ta da sirovo drvo veoma teško gori. Kao što znamo, nema drveta bez vode. Isto tako, znamo da voda ne može da gori.
„Što je manje vode u drvetu to je veća količina energije koju će drvo emitovati tokom sagorevanja i obrnuto. Ukoliko drvo sadrži veće količine vode tada je potrebno da se utroši više energije da bi voda “izašla” iz drveta. U tom slučaju umesto da se energija emituje u prostoriju ona se troši na isparavanje vode iz drveta „, odgovara profesor Šumarskog fakulteta dr Branko Glavonjić na jedno od najčešćih pitanja građana na radionicama u okviru projekta Efikasno korišćenje ogrevnog drveta u domaćinstvima u Srbiji – zašto je potrebno da se drvo dobro prosuši pre loženja.
Sagorevanjem sirovog drveta ne samo što višestruko zagađujemo vazduh koji udišemo, već nam stradaju čak i novi šporeti, peći i kotlovi.
„Jedan od glavnih razloga progorevanja relativno novih šporeta i peći za loženje je korišćenje sirovog drveta. Sagorevanjem sirovog drveta oslobađaju se velike količine vodene pare, a voda u obliku vodene pare izaziva koroziju limova i na taj način relativno nove peći i šporeti veoma brzo stradaju. Vrlo često građani za brzo progorevanje novih šporeta, peći i kotlova neopravdano okrivljuju proizvođače tih uređaja, a da ni sami nisu svesni da su upravo oni tome najviše doprineli korišćenjem sirovog drveta“, objašnjava prof. Glavonjić.
(Kraj)
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!