Na terminskom tržištu roba na Vol Stritu ove sedmice se trguje vodom, a njena cena će varirati poput cena nafte, zlata ili pšenice, saopštila je najveća svetska berza finansijskih derivata CME Grup.
Financijski stručnjaci kažu da će dolazak vode na robno tržište omogućiti bolje upravljanje budućim rizicima povezanim sa tim ključnim prirodnim resursom. Podsećaju da se cena vode u Kaliforniji udvostručila zadnjih godinu dana. CME Grupa lansiraće ugovore povezane sa kalifornijskim spot tržištem vodom, vrednim više od 1,1 milijarde dolara.
U Srbiji je, inače, registrovano oko 300 različitih tipova mineralnih, termalnih i termomineralnih izvorišta voda, iz kojih svake sekunde izlazi 1.500 litara tečnosti. Od toga se iskoristi tek 3%, a ostatak nepovratno odlazi u reke. Procenjuje se da se trećina domaćih izvorišta, najkvalitetnijih i najbogatijih, koristi za plasman na tržište, a gotovo 80 flaširane vode iz srpskih izvora proizvode fabrike koje su u rukama stranih kompanija.
U vlasništvu domaćih firmi ostala je fabrika mineralne vode Heba iz Bujanovca. Prodata je u novembru 2008. godine, za 2,5 miliona evra, preduzeću Nectar iz Bačke Palanke, kao i prokupački Milan Toplica. U domaćem vlasništvu je i Voda voda
Izvorom Vlasinačke Rose, koja inače drži gotovo 15 odsto srpskog tržišta flaširanih voda, sada upravlja jedna od najvećih kompanija i eksploatatora vodnih resursa širom sveta, kompanija Koka-Kola.
“U februaru 2005. godine svetske kompanije Koka-Kola i Koka- Kola HBC kupile su po ceni od 21,5 miliona evra srpsku fabriku Vlasinka koja proizvodi mineralnu vodu „Rosa“. U tom regionu sada se pribojavaju da sledi nestašica vode, i da će Koka-Kola pokušati da iscrpi što više može vode za što kraće vreme, čime će oštetiti ravnotežu prirodnih podzemnih rezervoara, koji često zavise jedan od drugog. Koka-Kola je to isto već uradila u Ugandi”, tvrdi ekonomistkinja Nada Vidović.
Vodeći proizvođači flaširane vode u Srbiji već su stekli pravo eksploatacije izvorskih voda, navodno na 99 godina. Neki od njih su došli u posed ovog blaga kupovinom akcija punionica vode.
Srbija nema neograničene količine pijaće vode i ne leži na prevelikom broju izvorišta i rezervi, pa je zato uveren da treba tražiti načine da naše izvore vratimo kući!
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ko beše u vlasti 2005, kada je prodata Rosa? Koko mi se čini neki DSS uz podršku sadašnjeg sns koalicionog partnera SPS-a. Da li su i ovo žuti prodali? Jeli botovi?
Bese DSS, G17 i bas ti zutaci koliko se secam
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2005&mm=06&dd=06&nav_category=9&nav_id=169986
I bas ste u pravu sad se voda i na selu kupuje jer resursi vode su istroseni,suse,reke zagadjene,gusto naseljeni ljudi pa zbog kanalizacije vas binar nije za pice Ili zbog komsijinog WC ne smeta ni zive oprati znaci voda =nafta!!?
Tekst je proizvoljan i netacan. Srbija ima strategiju upravljanja vodama i dovoljne kolicine vode za potrebe gradova…. nema svuda potrebnu infrastrukturu da distribuira vodu do potrosaca ali to nije velika investicija pa se verovatno radi na tome…sto se tice izvora na Vlasini trenutno je bar 4-5 dostupno svima na kojima voda neprestano otice ali to ne ugrozava vodosnadbevanje… coca-cola je dobar poslovni potez Srbije…kraj.
izvori vode bi trebalo da budu proglašeni za strateško dobro i time zabraniti prodaju strancima.
Sve vode Srbije su prodali bas zuti kao i DSS a i G17 +…
I verovatno bi jos vise ojadili ovu mucnu Srbiju da ih narod ne skide sa vlasti