Vranje pamti humanost doktorke Izabel Emsli Haton

Sa dubokim poštovanjem na ovaj dan sećamo se humanosti i požrtvovanja Škotske doktorke Izabel Emsli Haton i njenih saradnica koje su sa mnogo posvećenosti lečile srpske vojnike i civilno stanonvištvo tokom i posle Prvog svetskog rata. Dolaskom u naš grad otpočela je mukotrpan posao obnavljanja bolnice u nemogućim uslovima. Od opustošenih i opljačkanih prostorija njena ekipa doktora i medicinskog osoblja uspela je da organizuje bolnicu, potpuno je opremi i stvori pristojne uslove za lečenje pacijenata, istakao je Dejan Tričković, predsednik skupštine grada Vranja na današnjem komemorativnom skupu ispred spomenika „Žene Škotske“.

Na ovaj način su, po njegovim rečima, postavljeni temelji posleratnog zdravstvenog sistema u Vranju. Nakon rata jedinica Amerika, koju je predvodila dr Izabel Emsli Haton, ostala je u Vranju do 16. oktobra 1919. godine nastavljajući da pruža bezrezervnu podršku ranjenima i bolesnima. Angažovanje i misija dr Izabel Emsli Haton i njenih saradnika u lečenju pacijenata ostalo je upamćeno kao posebno, puno topline, istinske brige saosećanja i plemenitosti. Negovale su ih i lečile pružajući utehu i nadu svim bolesnicima.

„Toliku humanost Vranje ne zaboravlja. Ove vrle i plemite doktorke i medicinske sestre i njihovo milosrđe i želja da pruže pomoć svima oličenje su najviših mogući vrlina. Zbog toga će one zauvek biti deo istorije našeg grada, a građani Vranja će ih spominjati s poštovanjem“, naglasio je Tričković i istakao da pored negovanja sećanja na velikia altruizam stankinja koje su boravile u Vranju i nesebično pružale pomoć našem narodu naša je obaveza da takve vrednosti razvijamo i podržavamo jer humanost i istinska briga za dobrobit drugih najveće su vrednosti.

Ističući da je doktorka Izabel Emsli Haton osvojila Vranje srcem, čašću i velikom žrtvom za ovaj narod, doktor Saša Đorđević, direktor vranjskog Zdravstvenog centra, je podsetio da je ova škotska doktorka u ovo malo mesto došla u trenutku kada je ono bukvalno ostalo bez i jednog lekara.

„Kada je došla doktorka Haton sa svojih 11 lekara i 40 medicinskih sestara u Vranju je vladao pegavi tifus, španska groznica i smrtnost bila ogormna. Videći u njima spasVranjanci su ljubili njihova vozila koja su ulazila u grad i bacala cveće. Lekarka je uspela da se oduži ovimljudima svojom čašću i brigom za pacijente. Ona je u Vranje donela i prve hirurške instrumente i najavili prvi ozbiljni razvoj bolnice u ovom gradu“, rekao je doktor Đorđević.

Na spomenik „Žene Škotske“ vence su pored predstavnika grada Vranja i Mladenovca, Vojske, MUP-a,Medicinske škole dr Izabel Emsli Haton, boračkih organizacija položili i ZoranAntić, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje i boračka pitanja i prvi sekretar u ambasadi Velike Britanije, Vilijam Hopkinson.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare