Komadima vranjske narodne nošnje starih i više od 150 godina, koji su sinoć tamošnjoj publici predstavljeni u OKC–u kroz izložbu “Vranjska raskoš”, a koju je priredio Vranjanac Bojan Ristić zajedno svojim prijateljima Leonom Lazićem i Životom Milanovićem, posetioci su bili oduševljeni.
Svi oni su sa uživanjem gotovo do tančina razgledali izloženu žensku i mušku odeću koju su njihovi preci nosili u XIX veku. Organizatori ove izložbe su te večeri bili na raspolaganju svim posetiocima koji su želeli da čuju i neke pojedinosti o njihovoj izradi.
Ristić koji je i rukovodilac Centra za kulturu “Predvodnica” je istakao da je ova ženska i muška narodna nošnja po prvi put izložena na jednoj ovakvoj izložbi i da niko do sada nije imao priliku da je vidi. On je podvukao da je Vranje najviše poznato po svojoj pesmi, dijalektu i hrani.
Međutim, narodna nošnja i nakit nisu toliko zastupljeni i ne u nekom pravilnom i tačnom obliku.
Njegov kolega Lazić koji dolazi iz sela Kobišnica, kod Negotina, je naglasio da se među izloženim predmetima nalaze i tepeluci koje izrađuje od perlica, koje su približno boja običnih perli, a koje se pronalaze u školjkama.
“Za izradu jednog tepeluka danas je potrebno mesec dana, dok je ranije trebalo mnogo više jer su se perlice jako teško saklupljale. Jedan tepeluk u ono doba koštao je koliko dobar par volova”, rekao je Lazić.
Ovakvi tepeluci su se, prema njegovim rečima, nosili samo u Srbiji po čemu su srpske žene bile i prepoznatljive. Oko tepeluka one su obavezno motale kosu ispletenu u dve kike, a pored koje su nosile bareš (raif) na kome su udate žene kačile prsten, a sa strane i broš napravljen u vidu grane.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!