Vranje već petu godinu zaredom dočekuje Svetski dan pozorišta bez pozorišne zgrade, a rokovi obnove stalno se produžuvaju zbog procesa dekontaminacije koji su podeljeni u devet faza.
Trenutno se radi treća faza u kojoj je nakon premazivanja hidrogen peroksidom 2.000 metara kvadratnih, potrebno izvršiti zračenje UV lampama kako bi došlo do razgradnje opasnih materija u površinskom sloju betona.
Iako se činilo da su brojna odlaganja u procesu izgradnje usled tehničkih i finasijskih nedostataka premošćena, kada je krajem februara završena druga faza dekontaminacije, usledila je nova obustava koja će prema rečima nadležnih biti prevaziđena u narednih desetak dana.
“Kako bi se uradio projekat dovođenja električnog kabla velike snage od 250 kilovata zbog rada UV lampi koje su neophodne za proces dekontaminacije pozorišta” pojašnjava pomoćnik gradonačelnika Slavoljub Stojmenović.
Zračenje površina trebalo bi da se odvija tokom naredna četiri meseca, a za završetak prve dve faze grad je utrošio 29 miliona dinara.
“To predviđa preostalih šest faza, ostalo je još oko 10 miliona dinara duga u tu svrhe tako da očekujem nastavak radova u najskorijem periodu. II faza izgradnje planirana je na 48 miliona dinara, a nešto od toga je već isplaćeno pa se nadam uspešnom epilogu” kaže Stojmenović.
Vranjski ansambl na daskama koje život znače i pored teških, skoro nemogućih uslova za rad, nižu svoje uspehe. Pre par meseci svrstani su u top pet srpskih pozorišta, a nakon poziva za učešće na međunarodnom festivalu i Lipecku, uvršteni su u zvaničnbu selekciju Sterijinog pozorja
“To ima veliki značaj, jer od kada postoji pozorište i postojanja festivala koje postoji već 62 godine, ovo je prvi put da smo prošli selekciju pozorja” navodi direktor pozorišta Nenad Jović.
Glumci smatraju da je uspeh direktna posledica kontinuiranog rada, što potkrpljuju činjenicom da su četiri od osam predstava na Sterijinom pozorju radili reditelji koji su radili i u Vranju.
“Mi iz ansambla smo izgubili nadu da će se to u skorije vreme promeniti, zato i radimo ovako kao radimo, sa toliko truda” kaže Bojan Jovanović, umetnički direktor pozorišta “Bora Stanković”.
Zgrada starog vranjskog pozorišta izgrađena je pre 120 godina, a u njemu je pre više od veka Radoje Domanović lično režirao Njegošev Gorski Vijenac.
Pozorište je stradalo nakon paljenja diskoteke 2012. godine, koja se nalazila pored njega ,a unutrašnjost zgrade vranjskog pozorišta zagađena je zbog korišćenja kancerogenog ulja „oplatol“ prilikom izlivanja stubova u procesu renoviranja i izgradnje.
Milan Zdravković
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!