Zdravstveni centar Vranje će najverovatnije dobiti magnetnu rezonancu 2024. Ili 2025. godine i to preko kredita Svetke banke. Vidim da ovde postoji interesovanje i za otvaranje angio sale i zato molim kolege da što pre na obuku pošalju mlade kardiologe koji će se baviti ovom vrstom intervencije, istakla je danas Ministarka zdravlja Danica Grujičić.
Ona je to kazala posle obilaska tamošnjeg Zdravstvnog centra i Bolnice čija rekonstrukcija se polako privodi kraju.
Potrebni novi kadrovi u zdravstvu
Podsećajući da je preporod zdravstva u Srbiji počeo 2014. godine ona je naglasila da nije dovoljno samo graditi bolnice i rekonstruisati ih već da se mora misliti i na upošljavanje kadrova. Otuda je ona i sa ovog mesta uputila molbu Ministarstvu finansija da odobri sredstva Ministarstvu za javna ulaganja, pre svega Ministarstvu zdravlja, za završetak započete obnove trinaest domova zdravlja i bolnica u zemlji i dozvoli upošljavanje novih kadrova.
„Mi moramo da ojačamo jug Srbije. Ko nije svestan šta Pčinjski i Jablanički okrug znače našoj zemlji taj ništa ne shvata.“, rekla je dr Grujičić.
Govoreći o predstojećoj velikoj reorganizaciji zdravstvenog sistema u zemlji koji podrazumeva i racioanlizaciju i razvoj onih disciplina koje su neophodne po određenom broju, ona je naglasila da je Vranje u velikoj prednosti u odnosu na neke druge domove zdravlja zato što je u istom dvorištu sa Bolnicom koja je zaista velelepna.
„Kad god vidim ovakve uslove za lečenje pacijenata oduševim se. Bolestan čovek je najosetljiviji zato što zavisi od nas i očekuje našu pomoć i zaista je ružno kada nemamo mogućnost da ga smestimo u uslovima koje zaslužuje”, rekla je Grujučićeva.
Ona je takođe naglasila da će reorganizacijom primarne zdravstvene zaštite, vraćanjem mnogih specijalnosti na nivo primarne zdravstvene zaštite, ova Bolnica imati sve uslove koji su neophodni za zbrinjavanje teško obolelih pacijenata.
„Veoma nas brine, međutim, to što će u narednih 5 godina, preko 70 lekara, uglavnom specijalista otići u penziju i zbog toga moramo proširiti kadrovski plan i primiti dovoljan broj lekara i medicinskih sestara da bi za pet godina kada ti ljudi odu u penziju imao ko da ih zameni.“, podvukla je ministarka Grujičić i naglasila da je upravo tih nekoliko godina potrebno da neko završi započetu specijalizaciju ili neko ko je počeo da radi stekne određeno isksutvo da može da postavi dijagnozu i pošalje u bolnicu onog kome to treba.
Rekonstrukcija je koštala oko dve milijarde dinara
Na samu realizaciju projekta rekonstrukcije vranjske Bolnice ispred Ministarstva za javna ulaganja osvrnuo se Marko Blagojević, istakavši da ga uopšte nije bilo lako sprovesti u delo zato što nije bio nimalo jednostavan jer se radi o objektu površine od oko 15 000 kvdrata. Projektom je, prema njegovim rečima, obuhvaćeno tih 15.000 kvadratnih metara, od čega je 3.000 potpuno novih kvadratnih metara i to kroz dogradnju ovog centralnog objekta Bolnice i izgradnju potpunog novog prijemnog dela sa specijalističkim ambulantama.
„Ovde nije bilo lako za rad ni osoblju bolnice, a ni izvođaču radova jer je bolnica radila sve vreme dok su radovi trajali, a naročito u vreme COVID-a kada su radovi počeli, a bolnica bila u kovid sistemu rada.“, istakao je Blagojević i naglasio da je Republika Srbija za finansiranje ovog projekta izdvojila blizu dve milijarde dinara. Od čega preko mlijardu ipo dinara za rekonstrukciju ovog objekta i preko 400 miliona dinara za izgradnju potpuno nove toplane za potrebe Bolnice.
Gradonačelnik Vranja dr Slobodan Milenković, je istakao da je u vranjskom Zdravstvenom centru, obaveljena rekonstrukcija Bolnice zahvaljujući viziji državnog rukovodstva i predsednika Aleksandra Vučića koji su smatrali da je neophodno ulagati u zdravstveni sistem, standard zdravstvenih radnika, zdravstvenu infrastrukturu,kadrove i opremu na čemu im je on inače, veoma zahvalan.
„Rekonstrukcijom Bolnice dobili smo povišeni nivo zdravstvene zaštite ,bolje uslove za rad zdravstvenih radnika, a samim tim i bolje lečenje zdravstenih osiguranika.“, istakao je Milenković i naglasio da će lokalna samouprava i dalje da finansira zdravstveni sistem u gradu.
„Na nama je da svi ovo čuvamo, cenimo pre svega trud i rad koji je uložen, jer ovo zdanje nije samo za ovaj trenutak, već za druge genercije koje dolaze.“, naglasio je Milenković.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!