Vujadin Šćekić –menadžer godine

NIŠ –  Zlatnu plaketu za menadžera godine, najznačajnije priznanje koje dodeljuje Savez privrednika i klastera jugoistočne Srbije, ove godine dobio je Vujadin Šćekić, vlasnik i direktor preduzeća „Jugoimpeks“. 

Zlatna plaketa Saveza privrednika i klastera, predstavlja još jednu u nizu priznanja i nagrada koje je ovaj poznati niški privrednik dobio tokom svoje poslovne karijere duge 24 godine.

Među njegovim priznanjima nalazi se i nagrada za najbolju investiciju koju dodeljuje Regionalna privredna komora Niš i Zlatna plaketa za privrednika godine koju dodeljuje Savez privrednika i klastera.

Vujadin Šćekić je pri tom, odličan primer kako se upornim radom i stalnim ulaganjem u nove projekte i poduhvate, može krenuti od „nule“ i stići do veoma uspešne firme koja zapošljava 250 radnika i postati jedan od najvećih izvoznika sa ovog područja.

„„Jugoimepeks“ nisam nasledio, i nije nastao kao nastavak  porodičnog posla. Osnovao sam ga 1992. godine posle otkaza dobijenog u  Mašinskoj industriji. Prve dve godine bilo je to preduzeće koje se bavilo isključivo trgovinom obojenih metala, a od 1994. godine bavi se i obojenom metalurgijom i reciklažom. Od pre par godina „Jugoimpeks“ ima i savremenu livnicu, a od prošle godine i najsavremeniji pogon za reciklažu elektronskog i električnog otpada“, ističe Šćekić.

On podseća da je „Jugoimpeks“ u svojoj fabrici „E-reciklaža“ u krugu Elektronske industrije prošle godine pustio u rad pogon u kome pored ostalih elektronskih i električnih uređaja, mogu da se recikliraju i frižideri i ostali aparati koji sadrže freon. Zahvaljujući novoj tehnologij ovaj, za prirodu veoma štetan gas, izvlači se iz aparata i šalje dalje na reciklažu.

„Instaliranje novog pogona koštalo je između sedam i osam miliona evra. Reč je o novoj tehnologiji koju nema ni jedna druga firma u Evropi južno od Beča. U tom pogonu smo prošle godine reciklirali između 5.500 i 6.000 tona elektronskih i električnih uređaja, a ove godine ćemo reciklirati oko 8.000  tona. Otvaranjem pogona za reciklažu otvoreno je 1.500 radnih mesta u ovom sektoru počev od Subotice pa do Preševa. Toliko radnika upošljeno je i u „Fijatu“ u Kragujevcu, ali je ovde taj rezultat postignut sa kudi-kamo manjom investicijom“, rekao je Šćekić.

Prema njegovim rečima „Jugoimpeks“ i „E-reciklaža“ ove godine će uložiti značajna sredstva u dva nova projekta.

„Reč je o opremi koja će omogućiti preradu sirovina koje se dobijaju reciklažom. Cilj nam je da sa izvoza sirovina pređemo na izvoz gotovih proizvoda, jer već imamo osvojeno tržište. Naši kupci su u Italiji, Nemačkoj i Francuskoj, a planiramo da ove godine izvezemo i u Englesku bakar za hemijsku industriju vredan dva do tri miliona dolara“, izjavio je Šćekić.

On ističe da su donošenjem Zakona o upravljanju elektronskim otpadom u Srbiji stvorene osnove za razvoj reciklažne industrije, a mogućnosti za razvoj itekako postoje. Prema njegovim rečima u sektoru reciklaže trenutno radi između 6.000 i 7.000 ljudi, a 2015. godine moglo bi da radi između 15.000 i 20.000 ljudi.

(Kraj)

ena

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare