Članovi vranjskog Odbora za ljudska prava obeležili su, 16. maj, Međunarodni dan SOS telefona, akcijom podele SOS info materijala svojim sugrađanima sa kojima su i razgovarali o značaju obeležavanja ovog dana kao i o samoj potrebi postojanja ovakve vrste pomoći ženama.
Kako se žene sve češće javljaju na SOS telefon zbog gubitka poverenja u rad državnih institucija, plakate SOS Telefona Vranje sa svim bitnim informacijama postavljeni su i ispred svake institucije u gradu.
“Na ovaj način ženama šaljemo poruku da nisu same, da postoje SOS telefoni kojima mogu da se obrate za pomoć i podršku”, kažu u Odboru za ljudska prava.
Od osnivanja, odnosno za 22 godine neprekidnog rada, kroz SOS razgovore i druge aktivnosti, SOS liniju je kontaktiralo preko 10.000 žena i devojaka sa iskustvom rodnog porodično – partnerskog nasilja.
SOS telefon Vranje je primio blizu 24.000 SOS poziva onih kojima je potrebna pomoć. U cilju zaštite, izlaska iz nasilja, efikasnijeg rada institucija, organizovale su i blizu 50.000 SOS usluga.
“Tri puta smo realizovale anketu sa građanima našeg grada sa jednim od pitanja – “Da li je potrebno da postoji i radi SOS za žene?”. Od 300 ispitanika svi su se jednoglasno izjasnili da treba da postoji”, tvrde u Odboru za ljudska prava i ističu da je tokom prošle godine SOS telefon Vranje registrovao 242 poziva, a za pomoć i podršku obratilo se 65 žena.
Specijalizovani SOS telefon Vranje 0800 001 017 dostupan je svim ženama sa iskustvom ili žrtvama rodnog porodično – partnerskog nasilja u gradu, Pčinjskom okrugu, ali i Srbije.
SOS telefon Vranje član je Saveza ženskih nevladinih organizacija “Mreža Žene Protiv Nasilja”, koju čini 28 organizacija iz Srbije, od kojih 23 pružaju uslugu SOS telefona, u okviru rada civilnog sektora.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!