Za 40 godina Tehnološki fakultet završilo oko 2000 studenata i iznedrio 79 doktora nauka

Tehnološki fakultet u Leskovcu, koji je deo Univerziteta u Nišu, za 40 godina, koliko postoji, završilo je oko 2000 studenata, od toga 1890 diplomiranih inženjera, preko 300 po Bolonji, odbranjeno je 66 magistarskih teza po starim programima, iznedrio je 215 master inženjera i 79 doktora nauka, od kojih samo u ovoj godini četiri. To je statistika koju je danas na obeležavanju jubileja izneo dekan fakulteta Ljubiša Nikolić.

Svi oni, kazao je Nikolić, našli su radna mesta u proizvodnim preduzećima u Leskovcu i drugim gradovima u Srbiji, a mnogi su postali deo obrazovnog sistema.

„Jedno od najavećih dostignuća je to što se Univerzitet u Nišu 2018. godine našao na Šangajskoj listi u okviru hemijskog inženjerstva, zahvaljujući najviše istrživačima sa Tehnološkog fakulteta i Prirodno matematičkog fakulteta u Nišu. Mi smo se našli između 400 i 500. mesto, zajedno sa uninverzitetima u Bukureštu, Ljubljani, Novom Sadu i Zagrebu. To pokazuje da možemo da radimo isto što i oni“, ocenio je Nikolić.

On je u svom govoru naveo strukuturu predavača, investiciona ulaganja, naučna istraživanja, nacionalne i međunarodne projekte na kojima rade profesori, saradnici i studenti, zatim, naučne skupove, naučne radove, publikacije, udžbenike, monografije i časopis tog fakulteta Advaced Techologies s kategorijom M24. Govorio je o saradnji s privredom i potpisanim ugovorima o saradnji.

Ipak, kazao je, snaga fakulteta su mladi ljudi, zainteresovani da se obrazuju u oblasti tehnologija.

„Oni sutradan mogu da se ukjluče u proces proizvodnje, da znaju kako taj sistem funkcioniše oko njih, snaga su oni koji su istrajni u svom radu“, kazao je.

Kao primer upornosti i istrajnosti pomenuo je dvoje studenata – Mionu Stanković, studenta treće godine na studijskom programu prehrambene tehnologije, i Dragana Ignjatovića, studenta druge godine na programu hemijske tehnologije, koji su postali finalisti na takmičenju Engineering of Success, održanom na niovou Evrope u Poljskoj, gde je učestvovalo 30 zemalja.

„Samo 50 finalista pozvano je za sledeću godinu na takmičenje u Poljskoj. Oraganizator će im obezbediti smeštaj a mi ćemo put. Od 30 mogućih poena oni su osvojili po 25, a najbolji rezultat zemlje oraginizatora je bio 24 poena. Znači, u poptunom su nivou i rangu s evropskim zemljama koje se bave tehnologijama“, zaključio je dekan Nikolić i naveo i druge uspešne primere studenata na međunarodnim takmičenjima.

U useph Tehnološkog fakulteta uvrstio je, između ostalog, i to što je redovni profesor Vlada Veljković 2018. godine postao dopisni član SANU. „Prvi put se desilo da je tako nešto postigao profesor koji je rođen u Leskovcu, živi i radi u Leskovcu, a ne negde, na nekom drugom mestu“.

„Da li nam nešto nedostaje?“, pitao je Nikolić i sam dao odgovor, a to je nedostatk prostora za rad koji su u dva navrata pokušavali da reše izgradnjom aneksa ali nisu uspeli zbog nerešenih imovinskih odnosa.

Pre nego što su podeljena priznanja zaslužnim za razvoj fakulteta, priznnja profesorima i diplome studentima, okupljenima u, inače, zagušljivoj fakultetskoj sali, prisutnima su se obratili rektor Univerziteta u Nišu Dragan Antić, pomoćnik ministra prosvete Viktor Nedeljković, student prodekan Aleksandar Veličković i zamenica gradonaččnika Leskovca Jasmina Ranđelović, koja je napomenula, da je Tehnološki fakultet u Leskovcu počeo sa radom 1979.godine, kao 9. po redu fakultet Univerziteta u Nišu.

„Danas je ova ustanova izrasla kao jedan od centara obrazovanja u južnoj Srbiji kada je u pitanju oblast hemijskih, farmaceutskih, kozmetičkih, tekstilnih i prehrambenih tehnologija. Predstavlja značajnu naučnu istraživačku organizaciju koja se može pohvaliti velikim brojem priznanja, što je grad Leskovac prepoznao i 11.oktobra, na Dan grada nagradio sve zaposlene i sve studente najvećim priznanjem – Oktobarskom medaljom“, kazala je između ostalog Ranđelovićeva.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

9 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Mare
22.10.2019. 17:44

Na onoj drugoj slici izgleda da je i Demi Mur završila Tehnoloski!

Zažuljenko
22.10.2019. 21:00
Odgovor za  Mare

Svi znaju da je Demi Mur završila faks u Demir Kapiji.

Anonimno
22.10.2019. 21:08

Njega bi i moja baka zavrsila to su sve kupljene diplome 90 posto

Zažuljenko
23.10.2019. 17:31
Odgovor za  Anonimno

Anonimni, molim Vas, nemojte vređati svoju baku. Vaša baka je kraljica jer je Vama poklonila jednog od roditelja. Dok je jalovi Tehnološki fakultet poslednjih 20 godina je „rađao“ jalove „stručnjake“ koji ni SNS-u nisu potrebni.

Meri
23.10.2019. 02:48

Vidim svi sto su završili studenti rade na kase po ovi veliki marketi a ovi dr to su sve familija od profesori ako nisi im rod spremi ………..

SOFI MARSO
23.10.2019. 17:25
Odgovor za  Meri

Neka budu srećni i što su dobili posao na kasi supermarketa. Svi znamo o kakvom se „fakultetu“ radi, kako se tu ve decenijama po kafanama završavaju ispiti, tako da nemojmo pričati o…..

student
23.10.2019. 09:56

E kakav je to faks bio nekada bila je cast studirati raditi na tom fakultetu,a onda se desilo to sto se desilo pogrean izbor mladih kadrova,nema vise starih profesora koji su bili gospoda znani i u a i van zemlje,nema vise nikakvih kriterijuma.Ma ni f od nekadasnjeg fakulteta gledam po slikama pa ove ljude na faksu ne poznaju ni komsije a kamo li neko dalje.Nazalost iako je imao sve uslobe da bude No1 u srbiji docekali su da se raduju za 60 upisanih studenata.

nick
23.10.2019. 22:13
Odgovor za  student

Nekada je bila cast i roditi se i provesti zivot u Leskovcu…

Lekovčanin iz Beograd-Leskovac-Beograd-Leskovac
23.10.2019. 17:45

Pamtim to kao da je bilo danas…Nas 50 na prijemnom bez prijemnog sedimo zbunjeni u „amfiteatru“ nalik učionici u seoskoj planiskoj školi sa učitelejm alkoholičarem. Tada se pojavio glavati čovek sumnjivog intelekta od svojih pedesetak godina sa bisernom mindjušom u uvetu i belom ćubom od kose, a koji nam je poželeo dobrodošlicu. Imao sam već previše godina da bih plakao, zato sam smesta pohitao kući i zavapio porodici: VADITE ME ODAVDE!!!
Deda i baba su se tad isprsili, pokoj im duši, imali su nešto para u šteku da bi platili moju Slobodu.
Imao sam sreću da je deda znao ko zlu paru sve te lokalne bašibozluke.
Molim redakciju da objavi ovo moje traumatično iskustvo vezano za Tehnološki „fakulet“ u Leskovcu.