Akcija čišćenja „divljih“ deponija na teritoriji Leskovca započeta je pre devet godina, septembra 2013. godine na inicijativu gradonačelnika Gorana Cvetanovića. Sprovođena je do aprila 2015. godine, kada je prerasla u uređenje i sređivanje javnih površina na teritoriji grada, saopšteno je iz lokalne samouprave.
“Pre početka akcije, podatak o broju nelegalnih odlagališta otpada iznosio je 98, međutim, na terenu se pokazalo da ih je mnogo više, da su „divlje“ deponije locirane, uglavnom, na mestima „visokog rizika“ po životnu sredinu i zdravlje ljudi – pored plastenika, na obalama reka, u kanalima za zaštitu od poplava, u naseljenim mestima, u blizini škola, te da će biti potrebno uložiti velike napore da ona uspe. I aktivno se radilo na tome”, navodi se u saopštenju.
U akciji su sve vreme učestvovale relevantne institucije – Odeljenje za zaštitu životne sredine, JKP „Komunalac“/JKP „Grdelica“, PWW i Komunalna milicija, ali i veliki broj građana, koji su se samoinicijativno uključivali u aktivnosti, na šta smo veoma ponosni.
Akcijom je očišćena više od 650 lokacija i deponovano preko 7000 tona smeća.
Dalje dodaju da su pojedine očišćene lokacije privedene su svojoj nameni, odnosno, vršena je rekultivacija prostora sadnjom i ozelenjavanjem.
Posađeno je više od 4000 sadnica topole i četinara, a na pojedinim površinama sagrađena su i dečja igrališta.
“Sve ovo ne bi moglo da se uspešno sprovede bez dobre opreme, stoga će Grad i u narednom periodu nastaviti da osavremenjava mehanizaciju javno komunalnih preduzeća čija je delatnost uređenje i očuvanje javnih površina na teritoriji grada”, ističu.
Od 2013. godine u obnovu mehanizacije uloženo je skoro 300 miliona dinara i to: JKP „Komunalac“ – 160 miliona dinara, JKP „Grdelica“ – preko 80 miliona dinara i JKP „Vodovod“ – preko 54 miliona dinara.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Grad Leskovac jedino smećem može da se pohvali.
Po nečemu da budemo i prvi u Srbiji. Ako nema drugo bar po đubrtetu. Ima ga u izobilju na svakom koraku.
Odgovornost ua gomilanje smeća najviše snone građani. Ako obratite pažnju, službe su stalno na terenu, ali ne mogu da postignu, sve dok mi negujemo loše navike.
Nije poenta da budu na terenu stalno. Poenta je u zakonodavstvu, sistemu i osmišljavanju. Kaznite prekršioce i udarite ih po džepu. Ali zakon odavno ne postoji baš kao ni sposobnosti tih što su stalno na terenu. Ponekad usput onako završavaju i svoje lične poslove na terenu.