Za i protiv zabrane mobilnih telefona u školama

Više škola širom Srbije od početka školske godine uvelo je zabranu korišćenja mobilnih telefona tokom nastave, iako u zakonu jasno piše da oni koji koriste na času telefon krše zakon. Kako piše Blic, mnoge već imaju pravilo po kome se uređaji odlažu u kutije na stolu nastavnika, posebne boksove ili ormariće.

Osim nekoliko škola koje su to učinile u Prokuplju, Požarevcu i kod Vršca, u Subotici Osnovna škola „Kizur Ištvan“ ima na snazi ovu zabranu.

„Na nastavničkom veću je doneta odluka i u našoj školi je zabranjeno korišćenje mobilnih telefona, ali ne možemo deci da zabranimo nošenje. Mogu telefon da koriste samo nakon časa. Telefone unose u učionicu i nastavnik ima na stolu mesto gde ih ostavljaju, a dobijaju ih nakon časa. Deca nemaju pravo da drže mobilne telefone kod sebe dok traje nastava. Odluka je doneta jer je prošle godine bilo više slučajeva snimanja na časovima, učenici su snimali i nastavnike, a to je zabranjeno“, rekao je direktor OŠ „Kizur Ištvan“ Dejan Anđelović.

U Leskovcu, na primer, takvih zabrana nema ni u jednoj školi.

„Učenicima se striktno zabranjuju upotreba telefona i uopšte telefon na vidiku samo kada su kontorlni u pitanju, odnosno, kada se pismeno odgovara. Ali ideja o definitivnoj zabrani mobilnih telefona na času nije loša i o tome ćemo razgovarati sa predstavnicima školskih organa“, kaže za  Jugmediu jedna od direktorki srednjih škola u Leskovcu.

Ona navodi da do sada nije bilo zloupotrebe mobilnih telefona od strane učenika u smislu snimanja nastavnika i produkovanja video klipova, ali da je bilo među samim učenicima.

„Sigurno je da se mobilni telefoni zloupotrebljavaju na časovima, ali imala sam priliku da zateknem i nastavnika kako razgovara telefonom s nekim na samom času, što takođe nije dozvoljeno po zakonu“, objašnjava uz molbu da joj se ne navodi ime.

Međutim, drugi direktor srednje škole iz Leskovca se žestoko protivi takvoj meri.

„Zaboravljamo da su učenici do nedavno, u vreme najžešće korone i hibridne nastave, mobilne telefone i internet koristili za praćanje onlajn nastave. Da tih telefona nije bilo, ne bilo ni nastave. I danas su često tokom predavanja neophodni mobilni telefoni. Prosto, ono čega nema u knjizi, ima na stručnim stranicama na internetu. Naravno da se van toga zabranjuje upotreba telefona“, objašnjava.

Profesorka sa desetogodišnjim stažom u nastavi ocenjuje da je zabrana mobilnih telefona na času Sizifov posao.

„Jednostavno, ako učenik želi da se ispomogne mobilnim telefonom on će to učiniti. Imala sam primer gde učenik jedan telefon stavi u torbu na moj zahtev da svi pre pismenog to učine, ali da drugi drži u džpu i čim okrenem leđa on ga upotrebi, pa ono što pročita podeli sa drugima. Takođe, sada nose i časovnike na rukama koji su pravi mobilno telefoni, pa nas i tako, da kažem, pređu“, priča ova profesorka o svom iskustvu.

Oboje direktora srednjih škola u Leskovcu ipak zaključuju da upotreba mobilnih tečefona u ovom trenutku ne treba da bude priorirtetna tema, budući da ima mnogo nerešenih problema.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

5 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Mavashi
10.09.2022. 12:00

Kada su uvede obavezne lektire decu su prestala da čitaju, uradi to isto sa telefonima. Neka budu obavezni.

Miloš
11.09.2022. 12:46
Odgovor za  Mavashi

Za svaki razred nastavnici kažu koja će lektira biti obrađivana u toku naredne godine. Na đacima je da je pročitaju u toku letnjeg raspusta, a na roditeljima da to iskontrolišu ako je potrebno.

djura
10.09.2022. 13:54

U Leskovcu ima škola koje su još pre par godina donele odluku o zabrani donošenja i korišćenja mobilnih telefona i pametnih satova od strane učenika, u školskom prostoru. Tom odlukom je čak predviđeno da deca koja u školu dolaze iz okolnih naseljenih mesta, imaju pravo na telefon koji u tom slučaju mora biti kod učitelja ili razrednog starešine. Anketirajte osnovne škole pa ćete videti da takvih škola u našem gradu ima.

Problem je što se u tim istim školama, ta odlluka nikada nije sprovodila.

solak je kriv
14.09.2022. 22:12

Posto je ovde tema skolstvo zeleo bi da ukazem pre svega na nedovoljan broj dece u skolama sto je tragedija. Zeleo bi da ukazem na niske plate prosfetnih radnika i na jadno stanje skolskih zgrada, pre svega u seoskim sredinama. Dali su mobilni telefoni bas toliki problem. Nisu. Problem je skolski ranac koji je osnovcu tezak kao samar rimskom robu u rimskom carstvu. Sticajem okolnosti svakog dana uzimam ranac i stavljam na ledja uceniku. Neznam sta cemo ih nauciti ali ova tezina ranca je glupost.
Strasan problem, sa kojim ni nastavnici ni roditelji nemogu da se izbore je vrsnjacko nasilje. Ovako, ucenik od 5-8 razreda osnovne skole, moze da osamari direktora skole, onako, zabave radi, i nece biti iskljucen iz skole. Ko ovo ne veruje moze slobodno da nazove prosvetnu inspekciju i dobicete odgovor koji ce vas zaprepastiti.

vucic rasplakao decu
15.09.2022. 22:05