Usvečanoj sali opštine grada Leskovca danas je potpisan ugovor sa episkopom niškim Arsenijem o sufinansiranju projekta „Unutrašnje uređenje hrama Svetog Simeona Mirotočivog“ za nabavku pet polijeleja ukupne vrednosti 10,8 miliona dinara.
Inače, u ime grada ugovor je potpisao gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović.
„Ovo je istorijski čin za grad Leskovac. Hram koji je posvećen svetom Simeonu, rodonačelniku naše države i crkve, je već sada ukras grada Leskovca i tek će biti. Zahvaljujući ovom ugovoru u hramu će biti postavljeno pet polijeleja, odnosno crkvenih lustera izuzetne vrednosti, koji će hram krasiti”, rekao je episkop Arsenije.
Dodao je da se ovim nastavlja izgradnja hrama koji je ukras čitavog juga Srbije i da se već sada vide obrisi njegove lepote.
“Znamo da gradnja hrama nije jeftina, ali gradi se da to bude kvalitetno, da traje i za generacije posle nas. Građani Leskovca će imati čime da se ponose i ovaj hram će biti mesto koje će posećivati pravoslavni vernici, a biće i turistička atrakcija grada Leskovca”, istakao je na kraju episkop.
Cvetanović je naglasio da hram nema materijalnu vrednost, da se hramovi grade za buduća pokolenja, za „vek i vekova“ i za tradiciju.
Ovim ugovorom će se nabaviti i ugraditi 5 polijeleja, a iz budžeta je opredeljeno, zajedno sa 10,8 miliona dinara koliko je vrednost ugovora, a Cvetanović je istakao da je od početka izgradnje uloženo 52,2 miliona dinara.
“Ova suma ulazi u ukupno 45 miliona dinara za 2023. godinu koliko je opredeljeno za završetak hrama i rekonstrukciju zvonika u Pečenjevcu. Eparhiji niškoj, Muzeju crkvenih starina, ove godine smo preko konkursa iz oblasti kulture odobrili sumu od 840 hiljada dinara za restauratorko-konzervatorske radove na ikonama tri hrama i to u Turekovcu, Čukljeniku, Babičkom, za ukupno 15 ikona“.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Mesko prvo da napravi fontanu o svom trosku jer je prevario gradjane LE da su dobili fontanu a nisu. A sto se tice lustera za crkvu popovi da obrate paznju da ne dobiju samo led sijalice jer kod meska sve je moguce kad su velike pare upitanju.
Vladike se leče u apartmanima na VMA i KCS, a narod u manastir Tumane i drugim „svetinjama“ preko čudotvornih trojeručica. Dokle to nerazumno bacanje para na opremanje i gradnju crkava koje ničemu ne služe? Ulažite u zdravstvo, školstvo, pravu kulturu, u obrazovanje mladih, u inovativne lekove i terapije, izgradite prugu od Bg do Preševa, ulažite u infrastrukturu Leskovca i čitavog Jablaničkog okruga, napravite otvoreni gradski bazen….polileji za 100k evra!!! Od čega li su? Suvo zlato i brilijanti?
Finansije kao i fluid se prelivaju u sistemu spojenih sudova. Pa kako bi se svestenstvo lecilo kod eminentnih doktora da ne indoktriniraju gradjane da ostavljaju novac za lecenje na radnim mestima svestenstva, crkvama i manastirima. Sav novac od krstenja, slava, vencanja, sveca, priloga sa ikona, opela, osvestavanja domova, lokala, citanja molitve za zdravlje, sav taj novac ide popovima u dzep da se lece na VMA i KBS. Xato oni i ubedjuju ljude da je vera u crkvi da se preliva u njihove dzep9ve.
Vera ne najvaznija. Ona u coveka, u Boga. U postenje, porodicu. U obrazovanje i pravdu. U rad i razvoj. Vera u oprostaj, sansu za novi pocetak. Vera u dobra dela. U ljubav i nadu za ozdravljenje. Vera je sve. I mnogo je veca i jaca od najvece i najjace crkve.
Ovaj projekat i pomoć grada Leskovca u obnovi i izgradnji naših svetinja na najbolji način pokazuje jedinstvo svetovne i duhovne vlasti. To jedinstvo nas je pratilo kroz vekove.
Za nikog ništa nema samo za crkvu ima. Da li su ovi komentari realni? Da je hram ostao neodrađen bilo bi zašto nije. Treba ulagati u verske objekte koji čuvaju naše hrišćanstvo. Ulaže se u sve sfere života, ništa nije zapostavljeno.
Bojana ako toliko ulazete gde vam je prelepa fontana na trgu samo mi to objasnite dragi botovi
Bojana,molim te objasni sta znaci neodradjen hram I nase hriscanstvo.
Vi sns botovi nemate ni stida ni srama.
Veoma sam ponosan na aktuelnu lokalnu samoupravu na čelu sa gradonačelnikom dr Goranom Cvetanovićem jer nezanemaruje nijedan segment našeg društva. Verski objekti su od velikog značaja za ljude vernike i srećan sam što će hram Svetog Simeona u nas. Dubočica, dobiti prelepe polijeleje koji će dodatno ukrasiti hram. Verujem da će uskoro biti uređeno i crkveno dvorište te da će ovaj hram postati lepo mesto za šetnju i duhovni odmor.
Od pamtiveka srpski kraljevi, carevi, knezovi,, narod i drugi ktitori gradili su i obnavljali pravoslavne crkve, manastire i hramove cuvajuci i pronoseci tako nasu pravoalavnu veru, Svetoslavlje, nacionalni i kulturni identitet, istoriju, nasu bit i smisao postojanja, nas opstanak kroz vekove stradanja i borbe za svoje parce neba i zemlje i na kojima smo sagradili temelje duhovnosti i drzavnosti. Zato sve verske svetinje predstavljaju amanet koji se prenosi sa generacije na generaciju uz obavezu da se cuvaju, neguju i u njima baraca i sestre okupljaju u veri i ljubavi prema Bogu. Narod bez vere i verskih svetinja .ni nie moze biti narod. Zato na svakoj generaciji je da izgradnjom novih verskih svetinja dalje siri pravoslavlje i Boziiji blagoslov srpskom rodu. Da njihova grandioznost i uzvisena lepota bude mesto naseg okupljanja u slozi i jedinatvu ali i mesto kome ce se diviti turisti koji ce ih posecivati i slusati o nasoj verii kulturi i slavnoj istoriji. Jedan od takvih verskih bisera je Hram Svetog Simeona Mirotocivog u naselju Duboica, koji iz dana u dan postaje sve velicanatveniji kako od spolja tako i iznutra i koji pokazuju svu nasu vrednost i vecnot kao ljudi i zajednice koja cini Grad Leskovac.
Korisnik Boban Ilić još jednom demonstrira svoje neznasnje. Vladari ove teritorije su zbilja gradili hramove, ali je svrha bio oprost grehova (to se u jednom delu hrišćanstva naziva indulgencijom). Spisak tih vladara je baš dugačak, jedan od njih je kralj Milutin- ženidba za Simonidu Paleolog kada je ona imala 8 godina).
Svetinje treba čuvati i učestvovati u njihovoj rekonstrukciji.