Pravoslavni vernici večeras i sutra proslavljaju Svetog Nikolu, jednu od najvećih srpskih slava, za koju se u narodu kaže da je skoro polovina pravoslavaca slavi, dok druga polovina ide u goste.
Za dan porodičnog sveca je najbitnije okupiti najbliže i proslaviti u miru i veselju, međutim, mnogi zbog velikog broja gostiju ili običaja domaćina koji žele bogatije trpeze ali i mesečnih primanja, potroše ceo kućni budžet, dižu kredite ili uzimaju pozajmice.
Domaćice sa kojima smo razgovarali saglasne su da je prirpema posne slave duplo skuplja od mrsne, ali da je to jedna lepa tradicija kada se svi okupe i druže što je mnogo vrednije od potrošenog novca.
“Dolaze mi deca, komšije, kolege i najbliži prijatelji, imamo oko 20 gostiju i slavska trpeza ne može da se spremi bez 40. 000 dinara”, kaže nam jedna naša sugrađanka koju smo zatekli u ribarnici.
U leskovačkim ribarnicama cena neobrađenog oslića kreće se od 270 do 420 dinara po kilogramu i to je vrsta ribe koja se, kako kažu prodavci, najviše kupovala, pored šarana koji košta oko 320 dinara i tradicionalno se najbrže rasprodao.
Pastrmka košta 530 dinara, girice 110 dinara, a najskuplji je losos čija cena ove godine iznosi 800 dinara po kilogramu.
Dodatno se naplaćuje ćišćenje i uslužno prženje ribe, a cena ove usluge kreće se od 700 do 950 dinara.
Na slavskoj trpezi, pored riba, nađu se i posan pasulj, punjenje paprike, salate i kolači, a potrebno je izdvojiti i novac za piće.
Naše domaćice tvrde da uvek bude i neplaniranih troškova za sporedne sitinice kojih nije bilo na spisku.
One domaćice koje su se opredelile za kupovinu kolača morale su da izdvoje od 700 do 800 dinara po kilogramu.
“Domaći su lepši i ukusniji, ali kada sam preračunala koliko će me koštati namirnice odlučila sam da kupim gotove. Imamo oko tridesetak gostiju i suprug i ja smo morali da izdvojimo oko 60. 000 dinara. Ali, jedva čekamo da se svi okupimo. Zbog posla i nedostatka vremena retko se viđamo sa prijateljima i rodbinom”, priča nam Jelena (45) diplomirana pravnica.
Prema verovanju pravoslavaca za obeležavanje krsne slave dovoljni su slavski kolač, žito, crno vino i sveća, za koje bi bilo dovoljno da se izdvoji oko 1.500 dinara.
Ipak naš narod na slavama ne štedi, jer su srpski domaćini upravo po tome najpoznatiji, a i slava je jedna od retkih prilika kada se cela porodica okupi za istim stolom.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Neki slave mrsno Svetog Nikolu.
Neka slavi koj kako oće
Plata? Sta to bese?
Juce bese vest da vise trosimo nego sto zaradjujemo, a sad za slavu vise od prosecne plate. Nesto tu ne stima.
Pa to je to. Opljačkasmo državu 🙂
Ja za slavu potrošim oko 100.000 dinara.