Dve predbrane na akumalicionom jezeru „Barje“ očišćene su prošle godine, prvi put od kako su podignute, i tada je uređeno i rečno korito na ulivu reke Veternice u akumulaciju Barje, dok su ove godine očišćene još dve predbrane.
Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović sa saradnicima i predstavnicima Javno vodoprivrednog predzeća Srbijavode obišao je danas završene radove na čišćenju predbrana na reci Veternici i na Crcavačkom potoku kod akumulacije Barje, i sa novinarama obniša i akumulaciju Barje.
Akumulacija „Barje“ na reci Veternici, projektovana sa prioritetnom funkcijom vodosnabdevanja stanovništva vodom, napunjena je 1994. godine i predstavlja ključno izvorište koje se koristi za vodosnabdevanje preko 90.000 stanovnika sa teritorije grada Leskovca i 38 naseljenih mesta. Njegova izgradnja obezbedila je zdravu, higijenski ispravnu vodu mnogim budućim generacijama.
Cvetanović je istakao da je grad Leskovac prošle godine u potpunosti izmirio obaveze po osnovu kredita za potrebe finansiranja Investicionog programa završetka izgradnje vodosistema „Barje“ u iznosu od 4 miliona evra u roku.
„Obilaskom terena uzvodno od akumulacije Barje konstatovano je da su deponijske pregrade potpuno ispunjene, i do sada nikada nisu čišćene niti sanirane, stoga se prošle godine ozbiljno pristupilo ovom poslu. Uz finansijsku pomoć od strane JVP „Srbijavode“ u iznosu od 17,4 miliona dinara sa PDV-om, dve predbrane su prvi put očišćene prošle godine kada je i uređeno rečno korito na ulivu reke Veternice u akumulaciju Barje, dok su ove godine, u toku juna i jula, ispražnjene još dve deponijske pregrade na Crcavačkom potoku, gde se trenutno nalazimo, i vrednost ove investicije iznosi 11,3 miliona dinara sa PDV-om“, kazao je Cvetanović na pres konferenciji.
Istakao je da je cilj odražavanje kvaliteta vode akumulacije Barje kako bi zadržala svoju osnovnu funkciju glavnog izvorišta vodosnabdevanja grada Leskovca i da dodatni radovi doprinosu boljem kvalitetu vode za piće.
Dragana Simić, rukovodilac Javnog vodoprivrednog centra „Morava“ Niš je sve prisutne pozdravila u ime JVP „Srbijavode“ i u ime direktora Gorana Puzovića zahvalila se gradonačelniku Cvetanoviću i medijima što su danas obišli lokaciju dve očišćene pregrade i rekla:
„JVP „Srbijavode“ je u prethodnom periodu uložilo znatna finansijska sredstva kako za redovno održavanje brane i akumulacije Barje sa svim pratećim objektima i opremom, tako i za investiciono održavanje brane. Prošle godine smo radili čišćenje dve pregrade na reci Veternici, a pored tih pregrada izgrađen je i put pored votokoka koji do tada nije postojao, a ove godine smo uradili čišćenje ove dve pregrade gde se sada nalazimo. Za investiciono održavanje u ove dve godine, odnosno čišćenje tih pregrada, uloženo je oko 25 miliona i 800 hiljada dinara, što je cifra bez PDV-a“, kazao je Simić.
Inače, u poslednje tri godine je za redovno i investiciono održavanje Barja uloženo oko 50 miliona dinara.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ako direktor ne sme da se suprotstavlja cak ni da bi reko iszinu, gradjani treba da je znaju, makar i ovako, jer novinar isplanira odlican tekst, al nazalost dobije loseg sagovornika koji se ne razume ali samouvereno izvrne sve i sto mu se napise.. Barje nikad nije projektovano prioritetno za vodosnabdevanje. Szo jasno stoji u projektu. Nego za sprecavanje poplava, kojih je bilo, pamtimo mi penzioneri, a mudri pitaju, slusaju pa nauce. Setite se da smo vodu pili iz bunara. Bilo ih je mnogo. Postepeno se prelazilo na fabriku vode u Gorini. Danas je kompletno vodosnandevanje otud. U Prostorni plan Srbije izmenjen pre nekoliko godina, ubaceno je da je prioritet jezera vodosnabdrvanje, sto do tada nije bio slucaj. Predbrane, ima ih vise od dve, ciscene su i ranijih godina, nije prvi put. Da ne steknu citaoci pogresan utisak da je i Barje pocelo od dr Cvetanovica, ne samo giros. Daleko bilo ce govorimo pre i posle dr Cvetanovica, kao pre i posle nove ere, ako se nastavi razgovor nekompetentnih a nasiljenih. Sto propustis u osnovnu, srednju, na fakuktet, sto ti zafali u porodici, drustvu, saradnicima, tesko se nadokadi titulom, nagradama, ordenjem, funkcijom.
Tako je kolega. Struka se odavno ne pita. Hidraše više niko ne konsultuje, jer naravno menadzeri sve znaju!
Bravo za inženjera Barja.
Menja li to što ste napisali činjenicu da je voda jednako kvalitetna kao i u bunarima? Da li je čišćenje prebranac neopravdano? Da li je finansijski isplativije i sigurnije brinuti o jednom izvorištu a ne o više bunara kao ranije?!
Ako je ciscenje obaveza Srbijavoda, za koje su placeni od gradjana Srbije, da li i svaki drugi posao jednako vazan treba konferisati? Predlazem konferenciju posle odrzanog casa istorije, srpskog, hemije. To je posao od nacionalnog interesa, da deca budu pismena, informisana, vaspitana i obrazovana, da bismo dobili buduce generacije lekara, pravnika, inzenjera. Taj daleko vazniji posao niko ne pozdravlja na konferencijama. Kad star politicar ima decu van Leskovca, krene da spaja korisne stvari kao sto su oktobarske nagrade profesorima fakulteta gde deca studiraju, kao sto su direktori javnih preduzeca koji zaposljavaju. Ta razmena tj.zloupotreba javnih resursa je kaznjiva. Ocekujemo konferencije sa predmetnim nastavnicima jer i oni rade posao vazan za covecanstvo. Pojasnicu plasticno politicko licemerje. Imas nadarenu decu, nagradjivanu i stranackog aktivistu koji je sve suprotno. Prvom organizujes prijem, slikas se sa njim da tebi podigne rejting. Drugog sagledas sto je kupio diplomu i razdeljujes mu funkcije grada i republike koje ti tatko nije ostavio u nasledje. Pa kako si pohvalio prvu decu, te divne natprosecne studente. Ti si im se podsmehnuo jer si zloupotrebom funkcije najplacenija radna mesta poklonio nesposobnim stranackim neznalicama. I nemojmo zaboraviti. Umesto da na visokim funkcijama sansu dobiju spisobni da razvijaju grad, republiku. standard gradjanima, politicari urusavaju sisteme stavljajuci najgore za poslanike, u gradska veca i na ostala vazna mesta. To se zove obmanjivanje javnosti, podvala dobroj deci i podsmeh njihovim roditeljima. Cim vise nagradjaju najgore. Kakve osobe to rade? Da li neko ko je stvarno ulozio trud, bio najbolji moze tako da postupa? I kskav obraz ima. Djon je jedina rec.
Secam se da smo i u skoli kupovali nalepnice i davali time samodoprinos za izgradnju Barja. Odlicna vest je to da je kredit isplacen, a ovakva odrzavanja koja su neophodna za odrzavanje kvaliteta vode za pice takodje zahtevaju ogromna finansijska sredstva.
Veliki brojj sugradjana u svojim kućama i stanovima koristi vodu iz vodosistema Barje. Zato je ovakva investicija veoma značajna jer izmedju ostalog štiti zdravlje ljudi i doprinosi kvalitetnijem životu gradjana.
Svakako treba čistiti i održavati izvorišta vode, zato je svaka polemika na tu temu suvišna. Vazduh, voda zemlja, tri elementa bez kojih ne možemo niti bismo postojali, šta tu ima da se raspravlja?
To što je Cvetanović itekako svestan važnosti vode, vazduha i zemlje, i što kao, dokazano najodgovorniji rukovodilac gradom, preduzima sve korake unapred da zaštiti i očuva sve to, za pohvalu je. Medjutim, takav smo mi narod, nespremni da priznamo da je neko bolji, uspešniji i revnosni, a sami smo nesposobni da isto uradimo.
Voda, vazduh, zemlja i Mesko… Ti ga baš preteruješ, ‘ed’n s’s čajnu
Odrzavanje brane i akumulacije „Barje“ ima veliki znacaj za vodosnabdevanje Leskovca i okoline, a i doprinosi bezbednosti ovog podrucja. Jos jednom se pokazalo da sve ono sto drugi nisu videli i predvideli lokalna samouprava na celu sa dr Goranom Cvetanovicem resava.
Jok, Mesko se prvi setio da ga gradi, niko se nije pre setio.
Popravi domaći rad, za tebe samo ‘edno s Tirolsku
Konstantno se ulaze na svim poljima. Ovo je jos jedna vazna investicija jer vodosistem Barje snabdeva ceo grad i okolinu pijacom vodom.
Mesko se uklapa. Prica pricu radi price. Bas kao sto to radi Vucic.
Postovani gospodine gradonacelnice. Lupate gluposti i pokusavate da prodate m..a umesto bubrezi. Ima nas jos zivih koji smo u projektu Barje ucestvovali od prvog radnog sastanka.
Skoro sam cuo da politicari javno lazu da su bili vukovci. A njihova generacija jos zivi svedoci. Poranili su sa lazima. Treba da cekaju svi da poumiru, oni da prezive, pa tad da prekrajaju istinu. Zato forsiraju mlade, sto mladje, pripravnike na visoka mesta. Lepo ih lazu kako su bas oni bili najlepsi, najobrazovaniji, najbogatiji, najpametniji. A nista od toga nije tacno. Nit su bili bogati, nit frajeri, nit pametni, nit obrazovani, ni lepi. Iako penzioneri, jos ce se nosimo. Ima li neko kontakt da tuzimo drzavu za neustavno oduzete penzije. Pa ono sto smo mi izgradili, vidite da oni jedva izdrzavaju. Nama je na svecanosti.pevao hor, na vasar Abrasevic. Ovi imaju taman za Karleusu i preteklo im za 2 prrdbrane. Leskovac moze i sam da odzava, ako nadje pare, ne mora da ceka Srbijavode koji sve brane finansiraju. Sli nema se i za u kucu i okolo kucu.
Kad su predbrane ciscene ako kazete da je sluzilo jezero da ne bi bilo poplava. Cvetanovic jeste prvi koji je te brane pomenuo, evo ja i moji iz okoline nismo culi pre toga da je neko uopste krocio tamo. Najlakse he da necijibrad omalovazite, ali to nikako nije profesionalno ako ste vec ucestvovali na projektu naseg, Skadra“na Bojani.
Jao šta lazes lazove jedan.Ja sam bila tu od kako je stavljen temelj te brane.Puno su kročili i branuli o brani ne samo Cvetanović.Kako te nije stid da pišeš takve glupostiTu branu su gradili Hidrotehnika Beigrad nasi stručnjaci sto nažalost danas nemamo takve strucne osobe.Sada du zaposlili u Gorinu neznalice sa kupljenim diploma i jednog dana zaraziće ceo vodosistem.Sada kada bi se gradila nebi izdržala ni mesec dana podavili bi narod.Normalno se održavala brana i danas se otklanja svaki kvar i čisti Ti ako si iz taj kraj ja sam Sofija Loren.Idi u Barje pa pitaj te ljude oni će ti sve reci Niko ne blati nikoga ali ne laži
Neka prica samo uopsteno. Nek se ne hvata ni za jednu struku. Klizav je to teren. Nema znanje, nije nista ucio 30 godina a politika ume da unazadi jer se sa slicnima druzi. Zato nek se drzi opstih mesta. Konkretno strucne stvari mogu da nsm ispricaju samo kompetentni strucnjaci ili vrlo upuceni posveceni apoliticni rukovodioci. Znate li kolike su plate inzenjera u tom preduzecu, kolike su danas penzije inzenjerima gde se slikate? Sramota je mene, a ne vas koji krojite sudbinu gradjana, da kazem da svi cuju. Zahvalnost za Barje, Gorinu ne dugujemo politicarima koji su aneksima zidali Skadar na Bojani jer nisu hteli da rade za malu platu, nego veliku apanazu. I danas je tako. Zato postujte struku, poklonite joj se, ma koje vrste bila inzenjerska ili ekonomska, medicinska. Previse je sa kupljenim diplomama oko nas. Premalo je zasluznih za zivot gradjana. Sto ne trce politicki aktivisti na Barje, da rade u 3 smene u struci, nego beze u gradsko vece. Zato da oborite glave kad prolazite pored obrazovanog sveta.
Sto se bre pekljate oko branu Barje. Leskovac ima dovoljno vode, brana Barje je nasledje. Ne pocinje zivot na planeti sa 2012.godinom. Fala bogu jos ima zivih koji su na ovaj ili onaj nacin doprineli izgradnji ovog sistema.
Batalite kamere i lupetanja bar u ovakvim slucajevima.
Redovno održavanje doprinosi boljem kvalitetu vode za piće.
Stvarno? E da sam juče umro, ne bih to znao…
Gradonacelnik i lokalna samouprava ulazu sredstva i vode racuna da akumulaciono jezero Barije i dalje snabdeva leskovacki kraj zdravom pijacom vodom neophodnom za normalan zivot stanovnistva.
JOš malko i će se kandiduješ za suvi vrat…
Sta je konkretno uradio Cvetanovic, ko omalovazava njegov rad, kakav rad? Gradjani Srbije su platili ciscenje, to je iz budzeta republike. Posao je realizovala Srbijavode. Kakvu zahvalnost ti osecas prema Cvetanovicu sto je po tebi on prvi pomenuo brane, mogu misliti. Da ti zaposli zenu, cerku, za to budi zahvalan gradjanima jer su i radna mesta javni resurs kojim politicari ucenjuju glasace, zloupotrebom svog polozaja, sto je kaznjivo. A sta ti sve prvi put cujes, nije ni cudo, takve vas bira. Da niste pametniji od njega. Da mu se divite sto je vrlo subjektivno. Ovde se govori recnikom strucnjaka, nikako menadzera za sve i svasta i nista.
Lokalna samouprava na čelu sa gradonačelnikom dr Goranom Cvetanovićem uložila je ogromna sredstva koja se mere u milionima evra, a radi izgradnje vodosistema „Barje“, isplatila kredit u roku prošle godine, a koji je podignut u te svrhe. Prioritet gradskog budžeta je upravo kvalitet vode, koji je izuzetan, zahvaljujući odgovornoj politici vladajuće strukture. Tome je doprinelo i JVP Srbijavode, na čemu dugujemo ogromnu zahvalnost direktoru Goranu Puziču, koji je izdvojio milione dinara za filtriranje pijaće vode, kako prošle, tako i ove godine, čime je sačuvao bezbednost i zdravlje svojih sugradjana….Još jedan dokaz da su pravi ljudi postavljeni na pravom mestu, kojima je stručnost, odgovornost, profesionalnost, interes gradjana na prvom mestu!!! Bravo!!!!
Tanja baš si se nalupala. U stvarnosti je sve suprotno od onoga što si napisala.
Za tebe može i kulen
Tanja! A ja sam bas mislio da u Srbijavode primajj platu da rade to sto su uradili na Barju. Na cemu im tecno zahvaljujemo kad je to predvidjeno njihovim planom rada? Oni jesu nadlezni i kad ne bi odrzavali, bili bi kaznjeni ili ugaseni. Vi ste svi senuli. I ne pusta vas od Zicka s parolom Hvala ti sto postojis. Majke mi ako ne naredim na zenu i decu od sad da se pred svaku casu vode prekrstiv i vikav O sveta Srbijavode, o mocni dr Cvetanovic, fala vi na ovu kapku vode. Ljudi, urazumite se, ovo citaju i deca. Za vase komentate Milica bi morala da stavi Znak zabranjeno ispod 18! Znaci Jugmedia hitno da uvede nocno komentarisanje za cistu pornografiju. Pu, pu, daleko bilo, hvala bogu ima jos normalnih kojima ovakvi komentari zvuce nenormalno
Akumulacija „Barje“ projektovana je sa prioritetnom funkcijom vodosnabdevanja i napunjena je 1994god. i predstavlja ključno izvorište koje se koristi za vodosnabdevanje preko 90000 stanovnika grada i 38 naseljenih mesta. Kredit koji je grad podigao za potrebe finansiranja programa isplaćen je u roku. Njegova izgradnja obezbedila je zdravu i higijenski ispravnu vodu i za buduće generacije.
Gradjani su pili vodu i 1994 i pre 1994. Iz bunara. Poplavama se stalo na kraj zahvaljujuci brani na Barju. Naravno da se vizija o vodosnabdevanju realizocala zahvaljujuci tada SPS- u, Direkciji za vode i Ljubisi Mancicu, tadasnjim inzenjerima i ekonomistima, Djelicu. Budimiru,. Leskovackoj direkciji i Vodovodu. Zika Zmigavac je bio na celu tadasnje politicke scene grada i vukao konce za realizaciju uz mnostvo aneksa. Nema visr velikih projekata! Slikaju se danas na linijskim objektima, putevima, nista komplikovano ni znacajno ne rade, bezidejni su. Jedan vikne Stadion! Svi trce ko budale da prihvate, kao da svakom gradu treba stadion. Al ko sto napisa inzenjer Barja da ovde direktor ne sme da se suprotstavi, tako ni leskovacko rukovodstvo ne sme da se suprotstavi Gospodu Vucicu. Iako su sve Nevolje s Veljama potekle na stadionima. Zidajte, nek nam se deca ubijaju, dileri drogom gazduju stadionima, nema tu sporta. Ljudi od velim8h dela nisu na sceni. Iz kabineta ne izlaze projemtanti za zatbor, bolnicu, a radi se o zamenama krova i prozoea, nisu zidani od picetka. Sasvim nebitni projekti za toliku halabuku. To se nekad zvalo tekuce odrzavanje. I pripravnici su crtali te projekte. A pravi inzenjeri su radili ovakve brane, fabrike vode.
Kad dosješ na samu akumulaciju Barje kod brane sačekajute sve same zabrane „Zabranjeno kupanje“ Zabranjen ribolov“ Zabranjeno korišćenje prihrane za ribolov“ Zabranjeno snimanje… Put katastrofalan ali ako se ipak rešiš da odeš kante niotkuda a samo jedan kontejner na samoj brani po tradiciji pun do vrha. Gospodo nadležni napravite prilazne puteve do jezera, ukinite zabrane i postavite korpe i kontejnere za odlaganje smeća, sredite plažu za kupanje sa spasiocima, sredite mesta za ribolov i poribite jezero jer je uništeno krivolovom (izlovljavanjem kapitalnih primeraka tolstolobika). To treba da uradite a ne da stavljate zabrane i perete ogromne pare na neka nebitne stvari.
Pokazatelj da se radi na ciscenju predbrana i ulaganju u vodosistem Barije sve u cilju dobijanja zdrave i kvalitetne vode.
Ko ce da ocisti usidrene camce na levoj obali jezera?Ko ce ukloniti Izgradjene vikendice kao tačkaste zagadjivače na desnoj obali jezera,kao i kupace i ostale zagadivace.Verovatno da gospodin gradonačelnik to nije video…
Obojica imaju vikendice ba Barje. Cutiv i cekav da drugi krenu, pa ce i oni da zagadjuju vodu. Pa oni mogu da kupuju flasiranu vodu. Zato ne silaze s funkciju. Za jedan plac u grad, investitori ce im doteraju 3 slepera flasiranu vodu. A tek za jednu mini hidtocentralu tu odma uz Barje, ce dobiju po stan u prestolnicu. Mnogo je zgodno kad si na funkciju. Moz da trampis nezamenljivo. Kao sto je voda za pice nasoj deci, unucima.
Ovi postupci dovode do produženja veka akumulacije i vode u njoj i do dužeg eksploatisanja iste. Zahvaljujući Barju Leskovac je uvrhu među gradovima i opštinama po kvalitetu vode i to bogatsvo koje imamo moramo i čuvati.
Odrzavanje brane bitno za vodosnabdevanje Leskovca i okoline.
Jezero Barje jedno je od vecih jezera na teritoriji Republike Srbije. Odlikuje ga cista voda i veoma dobro ocuvana priroda oko njega, pa je samim tim ovo jedna od vaznijih investicija kojom se omogucava da se Leskovac snabdeva kvalitetnom pijacom vodom.
Kako čiste vode na svetu manjka, mi trebamo biti srećni što imamo ovakvo blago!
Ulaganje u vodosistem Barje je značajno i potrebno i treba investirati,ipak voda život znači.Sve ostalo je priča za komentatore, za i protiv.