U okviru kampanje “Još si mi Trag” koju sprovodi udruženje “Zajedno za novi život” danas je u sali Doma zdravlja u Leskovcu održana tribina pod nazivom “Ostavi trag”. Udruženje okuplja transplantirane pacijente, kao i one kojima je potrebna transplantacija organa, a u Srbiji se na listi čekanja trenutno nalazi preko 2000 odraslih osoba.
Događaj je organizovan kako bi podigli svest građana o važnosti teme doniranja organa. Prisutni su imali priliku da pogledaju pripremljenu prezentaciju, a jedna od organizatorki Olivera Jovanović, koja je takođe na listi čekanja za transplantaciju bubrega, istakla je da Srbiju prati veliki broj stigmi i nepoznanica, te da je jako mala informisanost o doniranju organa.
„Skloni smo verovanjima u razne neke stvari. Na primer, da će nam se svašta nešto desiti, da ćemo biti loše lečeni… Gomila nekih stvari koje nas prosto udaljavaju od suštine i istine vezano za temu doniranja organa“, izjavila je ona.
Jovanovićeva je iznela statističke podatke i navela da na transplantaciju organa neki čekaju i duže od deset godina.
„U našoj zemlji oko 800 njih čeka na transplantaciju bubrega, oko 80-90 jetre, a 50 na transplantaciju srca. Kada govorimo o pacijentima koji čekaju na transplantaciju pluća, ne znamo jer se nikada nisu radile u Srbiji. Naši pacijenti su ovde osuđeni na smrt, s obzirom da čak nemamo sporazume sa inostranim klinikama koje bi mogle da ih prime i da se transplantacije odrade u inostranstvu“.
Olivera nema živog srodnog donora i čeka na „DA“ koje će neko izgovoriti jako teško, ali i humano
Prema njenim rečima, na transplantaciju bubrega čekaju i deca uzrasta već od dve, pa do 15 godina.
„Njih četiri koji čekaju na transplantaciju jetre nalaze se u Tiršovoj. Ta deca takođe nemaju način da se transplantiraju negde osim u inostranstvu. Kada se radi o bubrezima, postoji mogućnost živosrodne transplantacije – od roditelja ili rođaka. Imamo vest da su pre dva, tri dana urađene prve dve živosrodne transplantacije kod dečaka 17 i devojke od 18 godina u Tiršovoj“.
Jovanovićeva je naglasila i da je pandemija koronavirusa „zakočila“ ceo zdravstveni sistem i da je „kovid“ srozao ove pacijente na najniži nivo evropske lestvice po pitanju donorstva i broja urađenih transplantacija.
U ime lokalne samouprave član Gradskog veća Aleksandra Stojanović zahvalila se ovom udruženju što su odlučili da tribinu organizuju u Leskovcu, naglasivši da je stavljanje te teme u fokus „izuzetno važno“.
„Lokalna samouprava uvek podržava skupove koje se bave važnim temama, naročito što se tiče zdravlja. Leskovcu nije prvi put da ima skup ovakvog tipa, 2016. godine u našem gradu organizovano je potpisivanje donorskih kartica. One više nisu u funkciji, ali važno je reći da su tada svi koji su potpisali te kartice, uključujući gradonačelnika i sve sugrađane, svoju reč stavili u funkciju predstavljanja i upoznavanja sugrađana sa važnostima doniranja organa. Kao što naslov današnje tribine govori, taj postupak može ostaviti trag“, kazala je Stojanovićeva.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Šta će preletačević ovde?
Doktor Megafon prisutan.