Zaposleni u biblioteci Pirot jednodnevnim štrajkom nedeljama podržavaju studente i prosvetare

Biblioteka u Pirotu, sa 16 zaposlenih, već osam nedelja ima svakodnevnu jednočasovnu obustavu rada i druga je u Srbiji, posle Zrenjanina, koja je to učinila kao podrška studentima, ali i prosvetarima, onima koji jesu i još uvek su najveći njihovi korisnici.

Zbog tog jednog časa, primaju umanjenu platu. To, kažu, nije velika suma, ali odbijanje od zarade nije po zakonu jer na jednodnevni štrajk imaju pravo bez odbitaka, pričaju za Jugmediu.

„U stvari, mi i taj čas provedemo radno. Imamo tematske izložbe knjiga, one koje su davno napisane, ali čiji sadržaji simbolizuju vreme u kome živimo“, kaže Marija Šarović, bibliotekarka sa Naučnog odeljenja, pominjući naslove poput „Seoba“, „Enciklopedija mrtvih“ i druge.

Od svih zaposlenih, u jednodnevnoj obustavi nije direktorka biblioteke, higijeničarka i odbornica SNS, primljena pre godinu dana.
Objašnjava da je „iskrica zapaljena“ kod zaposlenih kada je u Pirotu zabranjena tribina Proglasa.

„S obzirom na to da se biblioteka nalazi u istoj zgradi gde i  Domu kulture, naša direktorka je pristala da se pogase svetla i ugasi grejanje, a mi smo izbačeni iz biblioteke. Centar grada je ostao u potpunom mraku. Svi mi bibliotekari smo bili veoma, veoma poniženi“, priseća se Šarović.

Biblioteka je jedina kulturna ustanova u Pirotu koja na ovaj način daje podršku studentima, učenicima, budući da su do nedavno i gimnazijalci u Pirotu bili u blokadi, kao i prosvetarima. Kaže da lokalna samouprava ne gleda rado na ovaj gest i da okreće glavu. „Imali smo i ulične akcije. Tako smo protestovali ispred ustanove čiji su direktori bili u Ćacilendu i, čak, davali izjave“, objašnjava ona.

Ipak, podrška stiže od čitalaca, od pisaca, od kolega iz Zrenjanina, najpre. Podržava ih Bibliotekarsko društvo, koje je i samo podržalo protest studenata, ali i Nacionalna biblioteka.

„Nedavno je došla jedna baka i donela nam korpu voća i slatkiša sa napisanom porukom: ‘Kultura nas hrani, kultura ne sme gladovati’. To nas je veoma raznežilo“, objašnjava Marija Šarović.

Bibliotekare iz Pirota, kaže, ništa neće pokolebati da odustanu od jednočasovnog izražavanja protesta i tako će biti sve dok se studenti i srednjoškolci Srbije ne vrate u svoje klupe i amfiteatre.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o


Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Dr Miggyy
28.03.2025. 23:00

PRVI PA PIROĆANCI!


Piroćanci na zboru proglasili Vučića „personom non grata“, a zašto? Piroćanci glase kao dobri i štedljivi domaćini i kada ΛV dođe u Pirot, dovede vladajuću svitu, Piroćanci se utroše mnogo više, no što im kaže matematika i rade na smanjenju i racionalizaciji troškova. Kako je predsednik proglašen „personom non grata“ on više neče moći da im povećava planirane troškove. Ovaj slučaj je prvi u Srbiji, ne znam koji je po broju u svetu, možda je i prvi u svetu. Ovaj slučaj treba da služi za primer gostoprimstva i ostale usluge ne samo u Pirotu, već i u Republici. Ovo će osetiti i privreda i državne ekonomije, a i poreski obveznici. Kada čuju o efektima strane države, uvešće se i orden shodno uspeha i uštede ekonomije.