Žarko Ivković iz Vlasotinca osvojio srebro na Međunarodnoj hemijskoj olimpijadi

U konkurenciji od 235 takmičara iz 60 zemalja sa skoro svih kontinenata, svršeni srednjoškolac Žarko Ivković iz Vlasotinca osvojio je srebrnu medalju, što je ogroman uspeh, budući da su se takmičili srednjoškolci iz ekonomski najjačih zemalja, poput Amerike, Kine i Rusije.

Time je ovaj mladi Vlasotinčanin, koji je posle Osnovne škole „Siniša Janić“ u rodnom Vlasotincu završio Gimnaziju „Svetozar Marković u Nišu, odeljenje za učenike sa posebnim sposobnostima za fiziku, ostvario deo svog sna jer mu je samo malo nedostajalo do zlatne medalje.

„Olimpijada je vrh vrhova za takmičare iz srednjih škola. Sam izbor da sa još trojicom kolega predstvaljam Srbiju na prestižnom takmičenju predstavlja veliki uspeh i ličnu sastisfakciju, kao i uspeh naših mentora, univerziteskih profesora Dušana Sladića iz Beograda i Nikole Radulovića iz Niša“, navodi Žarko Ivković.

Žarko je još u osnovnoj školi voleo fiziku i hemije i u velikoj konkurenciji bio đak generacije, o čemu je ranije pisala juGmedia. I tada je maštao da osvaja svet hemije. I gimnaziju u Nišu završio je kao đak generacije, a njegove vitrine prepune su nagrada sa okružnih i državnih takmičenja i iz fizike i iz hemije.

„Srećan sam zbog srebra na olimipajdi, ali moja sreća nije bila ni približno tako velika kao majčina. Moja majka Jelena se uvek više raduje od mene, dok otac Mile samo primi k znanju. Zapravo, ne iskazuje emocije“, priča ovaj jedinac svojih roditelja, koga posle olimpijskog srebra svojataju i Nišlije.

Put do svetske olimpijade nije ni malo lak. Potrebna je njapre pobeda na okružnom pa na državnom takmičenju, ali ove godine nije održano republičko zbog pandemije, već se cenilo okružno i još druga dostiguća tokom školovanja. Bilo je planirano da se ovogodišnja Međunarodno hemijska olimipijada održi u Istanbulu, ali korona je poremetila sve.

„Tako da su su se po četiri takmičara iz svake prijavljene države takmičila u svojim zemljama, a takmičenje je prenošeno online pa su organizatori olimipjade imali mogućnost da sve vreme nadgledaju tok našeg rada. A naše takmičenje odvijalo se na Institutu Hemijskog fakulteta u Beogradu“, objašnjava Ivković, koji je pre olimpijade bez polaganja prijemnog ispita upisao hemiju na Prirodno matematičkom fakultetu u Nišu.

„Naši mentori su sa nama radili 10 dana, po olimpijskim propozicijima. Radili smo od jutra do večeri samo s pauzom za ručak. Na samom takmičenju test je sadržao 9 zadataka na 76 strana i takmičenje je trajalo 5 sati. Bila su pripremljeni hrana, sokovi i voda, ali niko od nas ništa nije okusio sem vode, jer, jednostavno, nije se imalo vremena“, priča.

Olimpijada je održana krajem jula, a rezultati su stigli za tri dana. Žarko još čeka da stigne srebrna medalja, ono što se samo u materijalnom smislu dobija na olimpijadama.

Inače, na toj olimpijadi osvojene su 23 zlatne i 50 srebrne medalje. Još dva učenika iz Srbije dobila su srebrne, a četvrti bronzanu, što dovoljno govori o kvalitetu takmičara.

Kao i pre četiri godine, pitali smo Žarka šta planira posle fakulteta koga će, kako planira, završiti sa svim desetkama. Odgovor je ličio na onaj od pre četiri godine.

„Planiran da ostanem na fakultetu u Nišu, da tu radim najpre kao asistent a kasnije kao profesor. Ako pitate zašto baš Niš, reći ću vam da su tu uslovi fantastični jer se istraživački rad ne odvaja, kao u Beogradu, od profesorskog rada, a ja volim da istražujem“, kaže i dodaje da se odlučio za Niš i zbog blizine Vlasotinca, živopisne varoši koju nosi u srcu.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare