Saopštenje Zaštitnika građana povodom dodele nagrada za razvoj svih oblika pristupačnosti

Zaštitnik građana ubuduće prati sprovođenje konvencija UN o pravima osoba sa invaliditetom

Nagradu za razvoj pristupačnosti u 2019. godini uručene su danas Gradskoj opštini Vračar iz Beograda kao i gradskim upravama Niša i Svilajnca, pohvale za razvoj pristupačnosti Kikindi, Žabarima i Beloj Palanci, a zahvalnice Sremskoj Mitrovici, Leskovcu, Somboru i Vrnjačkoj Banji

Novim Zakonom o Zaštitniku građana, koji su izradili stručnjaci ove institucije i koji bi uskoro trebalo da se nađe u skupštinskoj proceduri, predvideli smo da Zaštitnik građana obavlja poslove Nacionalnog nezavisnog mehanizma za praćenje sprovođenja Konvencije UN o pravima osoba sa invaliditetom, izjavio je Zaštitnik građana Zoran Pašalić na dodeli nagrada gradovima, opštinama i gradskim opštinama koje su najviše doprinele razvoju svih oblika pristupačnosti u 2019. godini.

Pašalić je istakao da se osobe sa invaliditetom svakodnevno suočavaju sa preprekama pri kretanju, korišćenju javnog prevoza, kao i ostvarivanju prava na informisanje i komunikaciju.

Pašalić je napomenuo da posebno zabrinjava trend da se novi objekti grade a stari rekonstruišu bez adekvatne primene svih standarda pristupačnosti, jer se tim činom krše osnovni principi Konvencije UN o pravima osoba sa invaliditetom, kao i odredbe Zakona o planiranju i izgradnji i drugih propisa kojima je uspostavljena je obaveza poštovanja standarda pristupačnosti.

Zaštitnik građana je naglasio da je u svom radu primetio da su neretko nepristupačne upravo ustanove i institucije kojima građani treba da pristupe kako bi ostvarili svoja elementarna prava, kao što su centri za socijalni rad, domovi zdravlja, filijale i ispostave RF PIO, opštinske/gradske uprave i dodao da na to stalno ukazuje nadležnim organima.

Zaštitnik građana nagradu za doprinos razvoju svih oblika pristupačnosti organizuje već četvrtu godinu u saradnji sa Timom za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Srbije i Stalnom konferencijom gradova i opština.

Projektovanje objekata i usluga, vodeći računa o standardima pristupačnosti, čini te objekte i usluge bezbednijim i udobnijim za korišćenje, ne samo za osobe sa invaliditetom nego i za sve građane i građanke ove države. Društvo kojem stremimo je ono u kome će svakoj osobi biti omogućeno da samostalno živi i učestvuje u svim aspektima  života ravnopravno sa drugima, a pristupačnost je preduslov za puno učešće u društvu svih osoba, rekao je Pašalić.

Predstavnica Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Srbije Dragana Jovanović Arijas istakla je da Srbija ima dobru zakonsku regulativu za obezbeđenje pristupačnosti ali da primena u praksi treba da bude bolja i napomenula da ovakvi projekti razvoja pristupačnosti mogu da budu dobar primer za nacionalni nivo.

Predstavnik Stalne konferencije gradova i opština Đorđe Staničić izjavio je je potrebno da se više lokalnih samouprava uključi o ovakve projekte jer predstavljaju primere kako se prave iskoraci u poboljšanju položaja osoba sa invaliditetom.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare