VRANJE – Naučna konferencija “Selo na jugu Srbije” koja je u Vranju održana 21. i 22. januara, rezultirala je konkretnim dogovorima i predlozima, kao i razmenom iskustva i mišljenja.
Na Konferenciji su prezentovana 33 naučna rada i saopštenja, data od strane 55 autora i koautora,od toga 14 iz Vranja.
Konferenciju su otvorili zamenik gradonačelnika Vranja Dragolјub Stevanović, državni sekretar Ministarstva polјoprivrede Zoran Rajić, prof. dr Braco Kovačević, član Senata Univerziteta iz Banja Luke i akademik prof. dr Slobodan Nešković, koji je održao prezentaciju referata „Selo i polјoprivreda u konceptu nacionalnih interesa Srbije“.
Akademik Nešković je istakao nedostatak opšte strategije nacionalnih interesa kao zaštite nacionalnog integriteta, samoočuvanja, ekonomske i vojne bezbednosti. Ruralni prostor Srbije, koji čini 83% teritorije Srbije je zapostavlјen i urušen, iako Srbija ima potrebne lјudske, materijalne i finansijske resurse za razvoj ovog područja.
Iz ostalih radova proizilazi argumentovan stav da su selo i polјoprivreda nacionalni prioriteti. To znači da su potrebni dodatni napori da se proširi pravna regulativa za ovu oblast, uvećanje agrarnog budžeta, revitalizaciju onih sela koja imaju prirodne i socijalne uslove za opstanak i razvoj. Održivi razvoj seoskih zajednica, posebno potencijala juga Srbije,stočarstvo, voćarstvo, povrtarstvo, šumski kompleks sa svojim proizvodima i lekovitim bilјem, korišćenje termomineralnih voda i vodenih tokova, može da omogući razvoj juga Srbije.
Primarno ostvarenje razvojnih cilјeva ne zavisi samo od prirode, već i od lјudskog faktora. Potrebna je sistemska edukacija stanovništva, primena nauke u proizvodnji, izrada infrastrukture, a posebno stvaranje uslova za „novo selo 21. veka“, osnivanje agrotehnoloških faktora u odabranim selima ali i obrazovno-kulturno-zdravstvenih centara u selima,jer su to dva osnovna uslova za povratak stanovništva u ova sela. Ovakva sela bi nudila stručna radna mesta, uslove za uobičajeni standard i potrebe porodice, ali i očuvanu prirodu, vodu, vazduh i zemlјište.
Učesnici skupa su pokrenuli inicijativu nadležnim organima u Republici Srbiji, za donošenje posebnog zakona o zaštiti škola, odnosno školskih objekata u seoskim sredinama, kao kulturnih dobara.
Organizatori Konferencije su bili grad Vranje, Pedagoški fakultet Univerziteta u Nišu, Društvo za narodno prosvećivanje „Svetionik“ iz Kragujevca, u saradnji sa Visokom školom primenjenih strukovnih studija u Vranju i Zavodom za proučavanje sela iz Beograda.
(Kraj)iva
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!