INICIJATIVA 11 OPŠTINA JUGOISTOKA SRBIJE

Zbog masovnih tužbi građana „pucaju“ budžeti opština na jugu Srbije

Predstavnici Žitorađe naveli su podatak da je u jednom slučaju za nadoknadu za zemljište isplaćeno 900 dinara, a da je naknada advokata bila 71.000 dinara.

Predstavnici 11 opština sa jugoistoka Srbije sastali su se danas u Svrljigu radi pokretanja inicijative za rešavanje problema masovnih utuženja za površine na kojima se nalaze opštinski i atarski putevi, pa su skupa zatražili poziv od države i njenih institucija.

Reč je o putevima koji su prosecani i pravljeni pre nekoliko decenija, a za koje se sada pokreću tužbe zbog zauzimanja imovine od strane vlasnika i njihovih naslednika.

Osim predstavnika opštine Svrljig, koji su inicirali sastanak, prisutni su bili predstavnici Vlasotinca, Crne Trave, Gadžinog Hana, Ražnja, Merošine, Žitorađe, Kuršumlije, Blaca, Babušnice i Dimitrovgrada. Svi se susreću sa istim problemom – građani potpisuju punomoćja advokatima, oni pokreću sporove protiv opština za zauzimanje privatne svojine i traže nadoknadu.

Najdrastičniji slučaj je u Vlasotincu, gde je pokrenuto 1255 tužbi.

„Okončane su 323 tužbe, u postupku su još 932. Od ovih okončanih isplaćeno je po 174 presude ukupno 30,6 miliona dinara. Advokatima je isplaćeno 16,6, a građanima 14 miliona dinara. Ako se ovako nastavi mi ćemo dovesti u pitanje solventnost budžeta. U arhivama postoje dokazi o tome da su građani potpisivali saglasnosti za prolazak puta preko njihovih imanja i da se odriču prava na nadoknadu. Radimo na tome da sva ta dokumenta pronađemo“,  rekao je predsednik opštine Vlasotince Bratislav Petrović.

On je dodao da je rukovodstvo opštine Vlasotince u ovoj situaciji nije u mogućnosti da putne pravce za koje postoje utuženja održava u narednom periodu jer može biti ugrožen javni interes ostalih korisnika budžeta, posebno škola, vrtića, Centra za socijalni rad i Doma zdravlja.

„Ovakvi postupci građana u suprotnosti su sa stavom naših predaka koji su znali da im je infrastruktura neophodna za život i čak su putem samodoprinosa finansirali izgradnju puteva. Naslednicima to, očigledno, nije potrebno, pa su posegnuli za tužbama, kako bi ostvarili neznatnu korist“, rekao je Petrović.

Pojedine opštine, poput Dimitrovgrada, pokrenule su zaštitne mehanizme protiv određenih advokatskih kancelarija u vidu disciplinskih postupaka i krivičnih prijava protiv određenih lica, a sve lokalne samouprave su koristile i koriste direktni kontakt sa građanima kako bi razjasnili situaciju. Kako se čulo na skupu, opštine ne beže od obveze da isplate nadoknadu, ali su protiv toga da višestruko veći iznosi idu advokatskim kancelarijama.

Predstavnici Žitorađe naveli su podatak da je u jednom slučaju za nadoknadu za zemljište isplaćeno 900 dinara, a da je naknada advokata bila 71.000 dinara.

Predstavnici Odbora za ljudska prava iz Niša izneli su nekoliko preporuka koje se mogu primeniti u slučajevima masovnih utuženja, od kojih je jedna izmena Zakona o parničnom postupku. Posebno je važan i kolektivni mehanizam protiv masovne povrede prava, na kome tek treba raditi, dodali su.

Učesnici skupa formirali su komisiju koja će uputiti inicijativu republičkoj skupštini, Vladi, predsedniku države, NALEDU i Stalnoj konferenciji gradova i opština za rešenje ovog problema.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

5 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Nejasno
22.09.2022. 19:48

Kako naslednik tuzi za nesto sto je njegov deda poklonio, cak i da je usmeno dao, kad taj deo placa nije usao u ostavinu. Dakle, pitam, sto drzava nije regiatrovala poklonjeno na svoje ime, pa nije valjda da je lenji katastar ostavio sve na imena vlasnika iako decenijama to fakticki koristi drzava? Zar to nije zastarelo zauzece, ako nije bilo primedbi, zar ne pripada onom koje to zauzeo, gasovodu, EPS-u, vodovodu, direkciji, u zavisnosti od infrastrukture? Cim ne traxis privremenu meru u odredjenom roku, to sr snatra otudjenim, zbog zauzeca, zastare.

zakon dzungle
22.09.2022. 23:33

Gospodo, da radite po zakonu, toga ne bi bilo. Drugo, visinu advokatskih troskova je neko doneo. Zasto tada niste reagovali?

Zoran
23.09.2022. 08:00

Nisu problem naslednici već alavi advokati. Sve je počelo kada je vlast popustila pred ucenom advokata u vezi fiskalnih kasa. Od tada im više niko ne stade na put…

Mima
24.09.2022. 14:57

Kad je to oduzimano bez pitanja i adekvatnih naknada , opštinske vlasti su ćutale , privatna svojina je svetinja , sve dođe na naplatu , vremena komunizama i socijalizama su prošlost . To što se sad advokati materijalizuju su greške prošlosti .

Bane
16.10.2022. 06:54

Postoji osnovana sumnja dila sudija i advokata. Sudije su morale da uvaže činjenicu da je država postala vlasnik na privatnoj zemlji pod uslovom da se vlasnik zemlje nije protivio pri izgradnji puta delom preko njegove parcele. Sudije i advokati dele advokatske troškove koje država plaća. Pohapsiti sudije i advokate i osuditi na kazne zatvora.