Od ukupno 34 registrovanih požara u Pčinjskom, sedam je bilo na teritoriji grada Vranja, a ugašeni su zahvaljujući brzoj intervenciji Vatrogasno spasilačke jedinice, Vatrogasne jedinice „Simpa“, Vojske Srbije, radnika „Vodovoda“, „Komrada“ i građana uz logističku podršku radnika Policijske uprave Vranje, istaknuto je na današnjoj sednici Kriznog štaba kojom je predsedavao gradonačelnik Slobodan Milenković.
Imajući u vidu koliko su požari pretnja za ljude i njihova materijalna dobra, članovi Kriznog štaba su naložili rukovodstvu “Vodovoda” i “Komrada” da njihove ekipe budu u stanju pripravnosti kako bi u slučaju požara mogli da intervenišu na pravi način.
Isto naređenje upućeno je i Odeljenju za inspekcijske poslove Gradske uprave da u koordinaciji sa Odeljenjem za vanredne situacije u Vranju – Odeljenjem za preventivnu zaštitu preduzme sve neophodne mere i aktivnosti iz delokruga svoje nadležnosti u cilju sprečavanja eventualnih posledica od požara.
Preporučeno je zaposlenima Odeljenja za vanredne situacije u Vranju – Odseku preventivne zaštite da preko njenih inspekcija intenziviraju praćenje stanja na terenu i preduzmu neophodne mere u cilju sprečavanja nastanka požara u periodu sezone visokih tempertura i poljoprivrednih radova.
Odeljenju Komunalne milicije je naloženo da nastavi sa praćenjem situacije na terenu i bude u stalnom kontaktu sa Kancelarijom za vanredne situacije i Operativnom centralom OVS u Vranju, a odeljenju za poljoprivredu Gradske uprave da u saradnji sa Poljoprivredno savetodavnom i stručnom službom organizuje stručna predavanja u većim seoskim centrima kao i specijalne TV emisije o štetnosti spaljivanja žetvenih ostataka.
Gradski štab za vanredne situacije uputio je i apel građanima da ne pale strništa i da lako zapaljive tečnosti, a da goriva i druge materije moraju pravilno skladištiti, kao i da ukoliko primate požar, odmah prijave na 193.
Članom 50. Zakona o zaštiti požara zabranjeno je spaljivanje ostataka strnih useva, biljnih ostataka i smeća na otvorenom prostoru. Takođe, zabranjeno je i loženje vatre u šumi i na udaljenosti od 200 metara od ruba šume, izuzev na određenim vidno obeleženim mestima.
Lice koje je izazvalo požar dužno je da vatrogasno – spasilačkoj jedinici nadoknadi troškove intervencije u skladu sa posebnim propisima.
Novčanom kaznom u iznosu od 10.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice, a pravno od 300.000 do 1.000.000 dinara.
Ukoliko se utvrdi da je na poljoprivrednom gazdinstvu vršeno spaljivanje žetvenih ostataka, gazdinstvo gubi pravo na podsticajna sredstva u poljoprivredi u periodu od tri godine.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!