Zbog požara nadležene službe u stanju pripravnosti

Foto: Služba za odnose sa javnošću grada Vranja

Od ukupno 34 registrovanih požara u Pčinjskom, sedam je bilo na teritoriji grada Vranja, a ugašeni su zahvaljujući brzoj intervenciji Vatrogasno spasilačke jedinice, Vatrogasne jedinice „Simpa“, Vojske Srbije, radnika „Vodovoda“, „Komrada“  i građana uz logističku podršku radnika Policijske uprave Vranje, istaknuto je na današnjoj sednici Kriznog štaba kojom je predsedavao gradonačelnik Slobodan Milenković.

Imajući u vidu koliko su požari pretnja za ljude i njihova materijalna dobra, članovi Kriznog štaba su naložili rukovodstvu “Vodovoda” i “Komrada” da njihove ekipe budu u stanju pripravnosti kako bi u slučaju požara mogli da intervenišu na pravi način.

Isto naređenje upućeno je i Odeljenju za inspekcijske poslove Gradske uprave da u koordinaciji sa Odeljenjem za vanredne situacije u Vranju – Odeljenjem za preventivnu zaštitu preduzme sve neophodne mere i aktivnosti iz delokruga svoje nadležnosti u cilju sprečavanja eventualnih posledica od požara.

Foto: Služba za odnose sa javnošću grada Vranja

Preporučeno je zaposlenima Odeljenja za vanredne situacije u Vranju – Odseku preventivne zaštite da preko njenih inspekcija intenziviraju praćenje stanja na terenu i preduzmu neophodne mere u cilju sprečavanja nastanka požara u periodu sezone visokih tempertura i poljoprivrednih radova.

Odeljenju Komunalne milicije je naloženo da nastavi sa praćenjem situacije na terenu i bude u stalnom kontaktu sa Kancelarijom za vanredne situacije i Operativnom centralom OVS u Vranju, a odeljenju za poljoprivredu Gradske uprave da u saradnji sa Poljoprivredno savetodavnom i stručnom službom organizuje stručna predavanja u većim seoskim centrima kao i specijalne TV emisije o štetnosti spaljivanja žetvenih ostataka.

Gradski štab za vanredne situacije uputio je i apel građanima da ne pale strništa i da lako zapaljive tečnosti, a da goriva i druge materije moraju pravilno skladištiti, kao i da ukoliko primate požar, odmah prijave na 193.

Članom 50. Zakona o zaštiti požara zabranjeno je spaljivanje ostataka strnih useva, biljnih ostataka i smeća na otvorenom prostoru. Takođe, zabranjeno je i loženje vatre u šumi i na udaljenosti od 200 metara od ruba šume, izuzev na određenim vidno obeleženim mestima.

Lice koje je izazvalo požar dužno je da vatrogasno – spasilačkoj jedinici nadoknadi troškove intervencije u skladu sa posebnim propisima.

Novčanom kaznom  u iznosu od 10.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice, a pravno od 300.000 do 1.000.000 dinara.

Ukoliko se utvrdi da je na poljoprivrednom gazdinstvu vršeno spaljivanje žetvenih ostataka, gazdinstvo gubi pravo na podsticajna sredstva u poljoprivredi u periodu od tri godine.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare