Zbog tvrdnji da se iz rudnika „Grot“ olovo i cink ispuštaju u reku Ministarstvo u vanrednoj inspekciji

Da jalovište u Krivoj Feji predstavlja potencijalnu ekološku bombu za Vranjsku Banju i Vranje i da se dešava da Korbevačka reka danima bude u olovo-cinkanoj boji, upozoravaju i tvrde iz Ekološkog ustanka. Prijava o ispuštanju veće količine otpadnih voda iz rudnika „Grot“ stigla je Ministarstvu za zaštitu životne sredine od građana, a iz Ministarstva rudarstva najavljuju vanredni inspekcijski nadzor.

Članovi Ekološkog ustanka iz Vranja nedavno su se oglasili saopštenjem u kojem navode da jalovište rudnika „Grot“ često preliva i da jalovina završi u Korbevačkoj reci, a potom i Južnoj Moravi, pišu Južne vesti.

„Slična situacija je i u slivu Egejskog mora. Crna reka je često bela od olova, a ona zajedno sa Musuljskom i Ljubatskom rekom napaja Lisinsko jezero iz koga se voda pumpama prebacuje u Vlasinsko jezero. Pitka voda koja već sada postaje strateški resurs i zbog koje će se voditi ratovi u budućnosti kod nas se zagađuje nemilosrdno“, navode iz Ekološkog ustanka.

Napominju da stanovništvo Bosilegrada i Krive Feje nema nikakvu korist od ovog rudnika, a ni država.

„Ono što nama ostaje su zagađeni potoci i reke olovom, cinkom, cijanidom. U mnogima nema više živog sveta. Malo je i to bilo pa je Musuljska reka gurnuta u cev za MHE kako bi se Grot snadbevao strujom“, navode iz ovog udruženja.

Iz Ministarstva rudarstva i energetike kažu da je rudarska inspecija kontrolisala ovaj rudnik avgusta 2023. godine i da tada nisu utvrđene nepravilnosti, niti su naložene neke mere.

Međutim, sada najavljuju novi vanredni inspekcijski nadzor zbog prijave koje su dobili od Ministarstva zaštite životne sredine.

„Rudarska inspekcija je nedavno zaprimila predstavku Sektora za nadzor i preventivno delovanje u životnoj sredini, Ministarstva zaštite životne sredine, u kojoj se navodi da se u rudniku „GROT” vrši flotacija olova i cinka i da je po prijavi meštana iz sela Gornja Ljubata došlo do ispuštanja veće količine otpadnih voda iz rudnika. Shodno zaprimljenoj predstavci rudarski inspektor će izvršiti vanredni inspekcijski nadzor po Planu inspekcijskog nadzora“, navode iz Ministarstva.

Kako komentarišu navode građana i ekoloških aktivista i kako funkcioniše jalovište, neka su od pitanja koja smo prosledili nadležnima u rudniku „Grot“ pre 5 dana, ali odgovore do objavljivanja teksta nismo dobili.

Foto: Ilustracija

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
hajmo buđenje za nas, ne za opoziciju
04.11.2024. 15:17

Male reke se ulivaju u velike. Vode prodiru u zemljište. Dalje se rastvaraju kišnicom i putuju mnogo dalje od mesta zagađenja. Ulaze u papriku, paradajz i druge kulture koje gajimo. Dospevju na pijace, u lonac, želudac, organizam. Nastaje kancer. Umiremo. Mi i naša deca koju ne štitimo.