MEDVEĐA – Niko nije savršen, ali tim mora da bude savršen, kaže Dobrila Andrejević direktorka vrtića “Mladost” u Medveđi, objašnjavajući mnoge pohvale na račun ove predškolske ustanove, koja je postala i besplatna igraonica, mesto gde deca uče strane jezike i mesto gde se organizuju dramske radionice.
“Ovo je specifično mesto gde su ljudi privrženi zajednici u kojoj žive, gde je narod čestit i pošten i čuva kult porodice, ali i mesto gde vlada siromaštvo, pa smo zbog toga omogućili roditeljima da u prijatnom okruženju slave rođendane svojoj deci, da se opuste i sve prepuste našem mladom kolektivu, od spremanja posluženja preko rođendanskog programa do animiranja dece”, priča Andrejevićeva za Jugmediu.
Vaspitačice godinama uspešno vode dramsku sekciju, a one sa dobrim poznavanjem engleskog jezika i sertifikatima drže besplatne kurseve. Besplatno se ide i na ekskurzije, uz pomoć lokalne samouprave.
“Poenta je da se roditelji, koji plaćaju po 2.000 dinara mesečno za boravak svoje dece u vrtiću, maksimalno oslobode dodatnih finansijskih obaveza. Tu ne prestaje naša briga o deci, već pratimo njihov razvoj i u osnovnoj školi. Prvaci, na primer, mogu da dođu kod nas dok su roditelji na poslu, napišu domaći zadatak uz pomoć vaspitača i dobiju užinu”, objšanjava direktorka jedinog vrtića u Medveđi.
Dobrila Andrejević je rođena Zemunka. U Beogradu je završila Višu školu za vaspitače, a ljubav prema Draganu je dovela u Medveđu, za koju pre toga nije čula.
Te 1980. godine otvorio se vrtić u Medveđi, Dobrila je dobila posao, rodila dvojicu sinova od kojih je sada jedan diplomirani inženjer, a drugi diplomirani pravnik. Od 2001. godine je, sa kratkom pauzom, na čelu vrtića, najlepšeg i najveselijeg mesta u planinskoj višenacionalnoj varoši.
“U to vreme bila sam skoro jedina žena na funkciji u Medveđi, što je za mnoge bilo neobično. Deca su mi već bila odrasla pa sam imala vremena da se maksimalno posvetim poslu. Ipak, ako želiš da uspeš, ako želiš da celu sebe daš poslu, porodica mora za nešto da bude uskraćena. Mi žene smo same sebi nametnule previše obaveza i moramo sa tim da se nosimo”, smatra Dobrila, koja je u međuvremenu postala i baka.
“U nekim zrelijim godinama se gleda kroz drugačiju, sveobuhvatniju lupu, posebno kada su deca u pitanju. Odgovornost je velika za ceo kolektiv jer je dete najvrednije što jedan čovek ima”, objašnjava.
Vrtić “Mladost” pohađa 231 dete sa isturenim odeljenjima i o njima brine 39 vaspitača i pomoćnih radnika.
“Posebno sam ponosna na to što smo u svakoj školi ili mesnoj zajednici, svuda gde je to bilo moguće, otvorili isturena odeljenja”, kaže.
Tokom godina ovde nije zabeležena ni jedna disciplinska mera.
“U našem poslu vaspitač nesme da bude neraspoložen, nervozan, a moja gesla su – što se više razgovara, lakše se dogovara i – što nije dobro za tebe, nije ni za druge. Ispred sebe nemate samo jednu ženu, jedno dete, već celu porodicu i okruženje”, priča, ali ne može da kaže da li je upravo zbog toga lakše rukovoditi u velikom gradu ili u maloj varoši, gde svako svakoga poznaje.
“Ja još učim. Najveći greh za ženu je da ne radi na svom intelektu, da ne menja svoj odnos prema drugima”, zaključuje vaspitačica i direktorka vrtića “Mladost” u Medveđi Dobrila Andrejević.
Milica Ivanović
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!