Prema istraživanju nevladine organizacije „Rosa“, preko 20 odsto romske populacije odselilo se iz Leskovca samo u poslednje dve godine. Najčešći razlog je težak ekonomski i socijalni položaj u sredini u kojoj žive, ali i nebriga društva i nezainteresovanost da se reše njihovi problemi.
Predsednik ove organizacije Zoran Saitović pozvao je sve Rome u Leskovcu na ujedinjenje i zajedničko političko delovanje na sledećim izborima kroz formiranje prve partije nacionalnih manjina.
„Ulazak Roma u institucije lokalnog sistema, pre svega parlament, može barem ukazati na realne probleme sa kojima se oni suočavaju u ovom gradu. Zašto mi ne bi imali zamenika predsednika Skupštine grada, možda čak i predsednika Skupštine ili direktora Centra za socijalni rad u Leskovcu? Mi ovde trenutno nemamo nijednog predstavnika romske nacionalne manjine u lokalnom parlamentu, a delimično smo sami za to krivi“, kaže Saitović.
On tvrdi da je položaj Roma u Leskovcu svakim danom sve teži.
„I dalje žive u dubokom siromaštvu, krše se njihova ljudska prava i jesu diskriminisani. Situacija nikada nije bila teža od završetka Drugog svetskog rata naovamo“, ističe Saitović.
Strahuje se da će već novi popis stanovništva pokazati njihovo smanjenje u gradu na Veternici za 10 do 15 procenata zbog sve većih migracija u inostranstvo – pre svega mlađe populacije.
Komentarišući lokalni akcioni plan koji se tiče poboljšanja uslova života romske zajednice u Leskovcu, zaključeno je da je u poslednje dve godine lokalna samouprava dosta ulagala u obrazovanje i infrastukturu u romskim naseljima u gradu, ali osim toga ni u šta drugo.
“Ako pogledamo budžet grada Leskovca, za zapošljavanje Roma je izdvojeno 0 dinara, toliko i za zdravstvo, socijalnu zaštitu, kulturu…”, primećuje.
Za stanovanje je u prethodne dve godine izdvojeno i planirano da se potroši 398.000 evra i obrazovanje preko 500.000 evra.
“Mislim da je neralno da se tolika sredstva potroše i da se sve to realizuje u ovom trenutku. Mi smo još 2010. godine, među prvima u Srbiji, pokrenuli lokalne akcione planove za poboljšanje uslova života Roma. Moj predlog će biti da za izradu novog akcionog plana, koji nas čeka, izvršimo implementaciju svih prethodnih i uvidimo koje su zapravo prave potrebe romske zajednice u Leskovcu”, kaže Saitović.
On zaključuje da su pripadnici te nacionalne manjine najdiskriminisanija grupa u Srbiji jer je njihov položaj i dalje loš.
Po njegovim rečima, „poražavajući“ su i podaci koji pokazuju da je očekivana dužina trajanja života Roma u Srbiji za 12,4 godine kraća u odnosu na ostalo stanovništvo.
U Leskovcu je, prema popisu iz 2012. godine, živelo 12.000 Roma.
Ovaj tekst sufinansiran je sredstvima Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave. Stavovi izneti u njenu nužno ne odražavaju stavove donatora
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!