Zoran Saitović: Nerealno mnogo se ulaže u obrazovanje Roma, nama je potreban posao

Prema istraživanju nevladine organizacije „Rosa“, preko 20 odsto romske populacije odselilo se iz Leskovca samo u poslednje dve godine. Najčešći razlog je težak ekonomski i socijalni položaj u sredini u kojoj žive, ali i nebriga društva i nezainteresovanost da se reše njihovi problemi.

Predsednik ove organizacije Zoran Saitović pozvao je sve Rome u Leskovcu na ujedinjenje i zajedničko političko delovanje na sledećim izborima kroz formiranje prve partije nacionalnih manjina.

„Ulazak Roma u institucije lokalnog sistema, pre svega parlament, može barem ukazati na realne probleme sa kojima se oni suočavaju u ovom gradu. Zašto mi ne bi imali zamenika predsednika Skupštine grada, možda čak i predsednika Skupštine ili direktora Centra za socijalni rad u Leskovcu? Mi ovde trenutno nemamo nijednog predstavnika romske nacionalne manjine u lokalnom parlamentu, a delimično smo sami za to krivi“, kaže Saitović.

On tvrdi da je položaj Roma u Leskovcu svakim danom sve teži.

„I dalje žive u dubokom siromaštvu, krše se njihova ljudska prava i jesu diskriminisani. Situacija nikada nije bila teža od završetka Drugog svetskog rata naovamo“, ističe Saitović.

Strahuje se da će već novi popis stanovništva pokazati njihovo smanjenje u gradu na Veternici za 10 do 15 procenata zbog sve većih migracija u inostranstvo – pre svega mlađe populacije.

Komentarišući lokalni akcioni plan koji se tiče poboljšanja uslova života romske zajednice u Leskovcu, zaključeno je da je u poslednje dve godine lokalna samouprava dosta ulagala u obrazovanje i infrastukturu u romskim naseljima u gradu, ali osim toga ni u šta drugo.

“Ako pogledamo budžet grada Leskovca, za zapošljavanje Roma je izdvojeno 0 dinara, toliko i za zdravstvo, socijalnu zaštitu, kulturu…”, primećuje.

Za stanovanje je u prethodne dve godine izdvojeno i planirano da se potroši 398.000 evra i obrazovanje preko 500.000 evra.

“Mislim da je neralno da se tolika sredstva potroše i da se sve to realizuje u ovom trenutku. Mi smo još 2010. godine, među prvima u Srbiji, pokrenuli lokalne akcione planove za poboljšanje uslova života Roma. Moj predlog će biti da za izradu novog akcionog plana, koji nas čeka, izvršimo implementaciju svih prethodnih i uvidimo koje su zapravo prave potrebe romske zajednice u Leskovcu”, kaže Saitović.

On zaključuje da su pripadnici te nacionalne manjine najdiskriminisanija grupa u Srbiji jer je njihov položaj i dalje loš.

Po njegovim rečima, „poražavajući“ su i podaci koji pokazuju da je očekivana dužina trajanja života Roma u Srbiji za 12,4 godine kraća u odnosu na ostalo stanovništvo.

U Leskovcu je, prema popisu iz 2012. godine, živelo 12.000 Roma.

 

Ovaj tekst sufinansiran je sredstvima Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave. Stavovi izneti u njenu nužno ne odražavaju stavove donatora

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare