Leskovački studenti proizveli specifičan, Mastef sir

Tehnološki fakultet iz Leskovca je prvi put je imao ekipu studenata nacionalnom takmičenje u kreiranju ekoinovativnih proizvoda Ecotrophelia Srbija 2018, održanom u Naučno-tehnološkom parku u Beogradu, koja se pokazala u najboljem svetlu jer je osmislila i napravila svoj ekoinovativni proizvod-niskokalorični sveži sir od kozje surutke i mleka sa dodatkom lekovitog bilja.

Predloženi proizvod, MASTEF sir pripada grupi svežih mladih sireva tipa rikota, koji se dobija od kozje surutke, kozjeg mleka i lekovitog bilja iz naših krajeva.

Izbor sirovine je prvi aspekt po kome se MASTEF sir razlikuje od sličinih na tržištu.

Umesto kravlje surutke i mleka koji se uobičajeno koriste za proizvodnju rikota sira, odabrane su kozja surutka i mleko kao sirovine koje su nutritivno vrednije i lakše svarljive.

Dodatak različitih lekovitih i aromatičnih biljaka u prehrambene proizvode nije retka pojava, ali dodatak u rikota sir na bazi kozje surutke i mleka daje potpuno nov proizvod na tržištu, što je ujedno još jedan vid inovativnosti predloženog proizvoda.

Kao kombinacija aromatičnog lekovitog bilja za proizvodnju MASTEF sira odabrane su majčina dušica i rtanjski čaj, biljne vrste koje su specifične za prostore Srbije, koje se koriste u tradicionalnoj medicini za rešavanje problema sa digestivnim i imunim sistemom.

Osnovni cilj dodavanja biljnog materijala je obogaćivanje finalnog proizvoda visoko vrednim prirodnim bioaktivnim jedinjenjima sa izraženim biološkim aktivnostima kako bi se dobio potencijalno funkcionalni proizvod, ali i u cilju poboljšanja i “maskiranja” specifičnog ukusa i mirisa proizvoda od kozijeg mleka.

MASTEF sir predstavlja ekoinovativni proizvod koji se uklapa u savremene trendove i daje idealan za proizvodnju u postojećim kapacitetima mlekarske industrije Srbije.

Ovo potvrđuju i dobre ocene nacionalnog žirija, svih prisutnih, a posebno zvanični poziv direktorke Naučno-tehnološkog parka Beograd, gospođe Gordane Danilović Grković da u narednih šest meseci imaju mogućnost da u okviru savremeno opremljenih laboratorija njihove ustanove usavrše, poboljšaju i finaliziraju svoj proizvod.

„Studneti našeg fakulteta su pokazali da su spremni da se već od prvih godina studija ravnopravno takmiče sa mnogo starijim kolegama sa drugih fakulteta, da imaju dobre ideje, jasnu viziju, preduzetnički duh kao i da mogu da uvek računaju na stručnu pomoć i podršku svog Fakulteta i njegovih upošljenika“, kažu na Tehnološkom fakultetu.

Takmičarski tim činili su: Stefan Stanojević iI Marija Ristić i Vladimir Popović sa preve i i Aleksandar Šljivić sa treće godine, uz pomoć dr Ivane Karabegović (docenta na katedri za Prehrambeno-biotehnološke nauke), dr Bojane Danilović (docenta na katedri za Prehrambeno-biotehnološke nauke), mr Zorana Kostića (redovnog profesora na katedri za tekstilne nauke), naučnog saradnika Marije Miladinović i doktoranta Sandre Stamenković-Stojanović.

Takmičenje je organizovano od strane Udruženja prehrambenih tehnologa Srbije u saradnji sa USAID projektom za konkurentnu privredu, a pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

4 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
bravo majstore,kolumnisto
16.07.2018. 00:37

Bravo za profesora kolumnistu. Em pise,em se razume u svoju struku. Sirina je kad znas sire od svoje struke. Dugo cekamo ovako nesto od njega. Napokon da potvrdi svoje znanje iz svoje oblasti. Nova vrsta sira!

Donald Tramp
16.07.2018. 08:53

Bravo i za komentatora, cija je struka razumevanje profesora, pored toga zna da cita i pise. Imamo novu vrstu komentara, navuci ga na emociju, mozda i izvuces nesto. Bravo, genijalno!

mufljuz Pravi
16.07.2018. 12:15

Koji si baksuz mozes li da napises bravo deco, svaka cast…svojim trudom ste postigli nesto,promovisete Fakultet,Leskovac,ucenje,rad,trud.Pokazujete prave vrednosti.Bravo i za tebe uspeo si da sastavis i napises par prosto prosirenih recenica i uspeo da popljujes neciji uspeh.O tebi bih napisao jos par recenica ali ti si tip coveka kome je dzabe pisati.

Maja
16.07.2018. 10:41

Svaka cast mladim ljudima. I treba buditi u mladima zelju za inovacijom i radom na vreme. Ono sto je meni malo privuklo paznju a nije nuzno povezano sa samim proizvodom i formulacijom je naziv ekoinovativni. Inivativni jeste eko nije. Ekoloski proizvod bi pozdrazumevao da proizvodnja tog porizvoda nije povezana sa mlecnom industrijom koja realno muci zivotinje. Ako se radi o kozjem mleku dobihenom od koza koje slobodno pasu i koje nisu zatvorene po fabrikama mleka onda se moze pricati o stepeni ekoloskog u ekoinovativnom.