Maline iz Srbije i u Japanu, Americi i Južnoj Koreji, cene i dalje niske

Maline iz Srbije koje su se do sada izvozile u Nemačku, Francusku, Holandiju, Belgiju i u skandinavskim zemljama, naći će se ubuduće i na trpezama Japanaca, Amerikanaca i Južnokorejaca, obećao je danas u Leskovcu ministar poljoprivrede Branislav Nedimović.

On je odgovarajući na pitanje Jugmedie o prognozama cena malina, kazao da je to stvar ponude i potražnje, ali i da se njegovo ministarstvo trudi da obezbedi što veći broj tržišta i da podigne ili osposobi postojeće domaće prerađivačke kapacitete.

Tržište je to koje kontoliše maline, a ne država, ovo nije 74. Potpuno sam svestan problema s malinama. 97 posto se izvozi a svega 3 posto konzumira na prostoru Srbije. Naša tražnja opredeljena je pre svega u Holandiji, Belgiji, Francuskoj, Nemačkoj i skandinavskim zemljama. Mnogo više nego ranije malinajka ima, to je klasičan ekonomski princip ponude i potražnje. Mnogo se više pojavilo robe na strani ponude, a te zemlje imaju isti  broj stanovnika“, kazao je ministar.

Činjenica je da stvari nisu dobre kao 2015. i 2016. godine, ali mislim da mi moramo da vodimo računa i o našim očekivanjma. Teško je da ćemo imati sutiaciju 2 evra po kilogramu“, dodao je Nedimović.

Dražava će pomoći tako što će, naglasio je, voditi računa da u izvoz ide čista roba, ali i tako što će povećati tražnju na domaćem tržištu i nalaziti nova strana tržišta.

Otvaramo sada i neka nova tržišta, poput Japana, Juže Koreje, Amerike, tamo gde je cena robe mnogo veća, i pokušaćemo nešto da uradimo sa povećanjem tražnje na domaćem tržištu. Dogovorili smo gradnju nove fabrike u Arilju koja će se baviti prerdom maline koja nije najvišeg kvaliteta i koja ne može da se proda“.

Na taj način, istakao je, na domaćem tržištu će završavati 8 ili 9 posto srpskih malina, a razgovara se i o prodaji Budimke, fabrike u stečaju.

To su dve šanse  – otvarenje novih tržišta za sirov materijal i otvaranje proizvodnje za poluprozvod.

Mogu samo da kažem da ćemo se boriti. Da se nismo borili cena bi prošle godine bila 20 do 30 dinara manja“, zaključio je ministar Nedimović.

Na podsećanje da proizvođači optužuju „hladnjačarski lobi“ za nisku cenu, on je kazao da su optužbe obostrane.

Hladnjačari viču da ih pritiska država u ime proizvođača, proizvođači kažu da ih pritiskaju haladnjačari. Mi smo prošle godine izvezli 100 tona robe, više nego ikad, a opet se priča o niskoj ceni. Ja bih voleo da kažem – da, hladnjačari su monopilsiti, ali ja ne mogu ovog trenutka takvu stvar da iznesem. To bi bilo suviše nekoretno“, istakao je ministar Nedimović, koje je danas bio gost u Leskovcu povodom nastavka elektrifikacije polja.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

5 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Blokiran
26.02.2018. 19:06

Vidi se da je covek strucan i za poljoprivredu i za ekonomiju.,,Trziste kontrolise cenu maline,a ne drzava..,,a sve zavisi od toga da li vam to odgovara,Cas vam odgovara liberalna ekonomija/kad su maline u pitanju/a onda uvezete povrce iz Albanije da oborite cene nasih proizvodjaca i da neko ,,usput,,zaradi na uvozu.U zemljama EU vlade intervenisu,ali da zastite svog proizvodjaca,kod njih tad prestaje lib.ekonomija.I sam ministar kaze da su intervenisali i povecali cenu maline.Kakva protivurecnost.I nije tacno da se cena formira u odnosu proizvodjac hladnjacar.Cenu formira izvoznicki lobi,koji zaradjuje po osnovu smanjenja cene smrznute maline,a to se odrazava na smanjenje otkupne cene.I to im je malo,vec zaradjuju i na stimulacije od drzave na ime izvoza robe.Ma ljudi, jug Srbije je RAJ za nakupce,prekupce,lobiste…a muka za naseg seljaka.

Ne pominju ti POREČJE
26.02.2018. 19:47

Gospodine Ministre Vi izgleda niste znali da ste u Leskovcu pa pričate kako ćete da pravite fabriku u Arilju i da prodate „Budimku“ koja se nalazi u Požegi. Vidim da vas gradsko rukovodstvo vodi da obilazite „nekakve“ hladnjačice u Leskovcu i okolini a nikako da vam pomenu i pokažu „Porečje“ giganta u preradi voća. Nekome u gradu nije u interesu da „Porečje“ radi jer su u zakup umešali prste i političari i hladnjačari, ti isti hladnjačari koji se slikaju i čije „hladnjačice“ mogu da stanu u nekoliko komora koje „Porečje“ ima.

Max
27.02.2018. 11:12

Nemojte da budete drski. Ministar je došao da pomogne. A to može da učini samo ako mi damo sve od sebe. Gospodin gradonačelnik je tu da posreduje. Da nas najbolje proda.

Predrag
28.02.2018. 17:24

Ima Nasih malina i u Svajcarskoj a prodaju se za 4 franaka za 300 gr moja devojka je juce kupila…. kad sam joj objasnio da su otkuplivane po 1 franak nije mogla da veruje…..to sigurno nije trzisna cena

Predrag
02.03.2018. 11:19

Jedini nacin da opstanete je da se udruzite sami zapakujete i stavite Fair Trade oznako… Prvo morate da se uclanite u tu organizaciju koja je pod UN oni tako stite proizvodjace kafe banana i ostalog…. Sva roba sa tim oznakom se prodaje skuplje i ljudi rado placaju te proizvode skuplje jer su vec upoznati da novac ide proizvodjacima a ne trgovcima koji znaju kako da iskoriste male proizvodjace