Nagradu koja nosi ime njegovog profesora sa Fakulteta dramskih umetnosti Živojina Žike Pavlovića, 11. dobitnik ovog proznanja za afirmaciju srpskog filma u regionu, legrendarni reditelj Slobodan Šijan primio je jako emotivno i to nije krio pred prepunom salom Narodnog pozorišta u Leskovcu, gde je večeras otvoren Leskovački internacionalni festival filmske režije (LIFFE).
Nagradu mu je uručio gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović, a iz prvog reda do bine, ovaj majstor režije i stvaralac legendarnih filmova “Maratonci trče počasni krug” i “Ko to tamo peva”, ispraćen je gromoglasnim aplauzima i usklicima od strane Anice Dobre, Mime Karadžića, Dragan Bjelogrlića, Nataše Ninković…
“Zahvaljujući njemu, koji me je primio u svoju klasu, postao sam student filmske režije, a film moja sudbina. Njega su kasnije smenili zbog poznate situacije sa filmom “Plastični Isus”, ali te dve godine sa njim su bile izvanredno iskustvo, stvaralačke slobode, komunikacija sa jednim nekonvencionalnim umom, čovekom koji je uspeo da sagleda svet na jedan svoj način. To je bilo dragoceno. Zato mi nagrada sa njegovim likom puno znači”, kazao je Šijan, zagledao se u lik svog profesora, kasnije i prijatelja, i umalo zaplakao.
Ovogodišnji LIFFE svečano je otvorio poznati glumac i sve priznatiji reditelj dragan Bjelogrlić, a nakon čuvene rečenice “Proglašavam festival otvorenim”, publika je imala prilike da uživa u filmu “Južni vetar”, koji je deo takmičarskog dela programa.
„Ja sam prvi put na vašem festivalu, osećam se veoma uzbuđeno i drago mi je da sam tu iz tri razloga: prvi je puna sala, drugi je publika koja je došla da vidi filmove i da bude na festivalu, i treći taj što mnogo ljudi večeras ne gleda utakmicu Crvene zvezde„, rekao je Bjelogrlić.
Na otvaranju je govorio i umetnički direktor LIFFE Darko Bajić, koji je je ocenio da ovogodišnji, jedanaesti po redu festival, ima izvanredan program, Sanja Conić, direktorka Leskovačkog kulturnog centra, organizator festivala, kao i gradonačelnik Cvetanović.
„Festival svake godine uspeva da pomeri granice među državama nekadašnje Jugoslavije“, kazao je Cvetanović, podsećajući na sve dosadašnje laureate i na činjenicu da je on otvorio prvi filmski festival u Leskovcu.
Prevo iznenađenje večeri bili su nenajavljeni “domaćin” ceremonije otvaranja glumac Marko Živić i glumica Nataša Ninković, prošlogodišnja članica žirija LIFFE-a, koja je odlučila da ove godine potpuno privatno proprati ceremoniju otvaranja, što joj nije uspelo zahvaljujući direktoru festival Darku Bajiću, dok je pokušavala da se sakrije iza reditelja filma „Južni vetar“ Miloša Avramovića i mladog glumca Miodraga Radonjića.
Evo kako je izgledao taj trenutak kada se Nataša Ninković naljutila Bajiću, ali i Mimi Karadžiću, koji je dozivao iz prvog reda pozorišne sale.
Na ovom festivalu se za gran-pri „Živojin Pavlović“ takmiče režiseri 15 filmova iz zemalja bivše Jugoslavije, od kojih će biti čak 9 premijera.
I ove godine nije izostao crveni tepih kojim su prodefilovala najveća glumačka imena, a sutra ćete na juGmedii moći da čitate kako najpoznatiji leskovački modni kreator Darius komentariše stajling i toalete naših poznatih glumica.
Pre svečane ceremonije otvaranja LIFFE-a, za poznate glumce i reditelje bio je priređen prijem kod gradonačelnika Leskovca Gorana Cvetanovića.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Moje cerke nece da idu tamo, oce da kupaju njihovu sestricu od 4 meseca.
Lečnici kažu da mala biba ne treba da se kupa svakog dana. Nadam se da ne preterujete.
Na kom ti odeljenju ležiš brate???
Prelepo i velicanstveno.
Eva, završimo sa zimnicu. Ćetri ture ajvar. Domaćinska kuća. Ako si zato begala od mene, da znaš da je gotovo. Sad mož’ da živimo ko svi normalni ljudi.
„/Siroti Indijanac! Uma njegova nepoučena snaga
Odjenu ga sprijeda, al’ ostavi nagog straga./
Ali smo u stvari mi, bogati i visokoobrazovani zapadnjaci, ti koji su ostavili svoje stražnjice gole. Mi pokrivamo svoju prednju golotinju nekakvom filozofijom – kršćanskom, marksističkom, frojdo-fizikalnom – ali otraga ostajemo otkriveni na milost i nemilost svim vjetrovima slučajnosti. Jadni Indijanac je, s druge strane, imao dovoljno duha da zaštiti svoju pozadinu dopunjujući smokvin list teologije pregačom transcendentalnog doživljaja.“
Huxley, „Vrata percepcije“