Za udruženja koja se bave položajem i pravima socijalno ugroženih kategorija stanovništva, ove godine za 43 projekta koje je pripremilo 27 udruženja je opredeljena suma u iznosu od 31 milion dinara. Što se tiče ukupnog budžeta za oblast socijalne zaštite i funkcionisanje Centra za socijalni rad ove godine je planirana suma od 214,3 miliona dinara.
„Lokalna samouprava grada Leskovca predano radi na poboljšanju ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava osetljivih kategorija stanovništva sa akcentom na poštovanje dostojanstva i efektivne participacije u svim oblastima društvenog života“, rekao je danas prilikom uručenja ugovora ovim udruženjima gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović.
U ime dobitnika sredstava prisutnima se obratila Gordana Stojanović predsednica Udruženja distrogičara, koja je istakla da grad Leskovac posebnu pažnju posvećuje afirmaciji i unapređenju položaja osoba sa invaliditetom.
„Leskovac se u odnosu na druge lokalne samouprave, još uvek nalazi u samom vrhu, kada je reč, pre svega o održivosti i finansiranju udruženja osoba sa invaliditetom, razvijanju servisa podrške i usluga, koje predstavljaju najdirektniji oblik pomoći osetljivim grupama. Među licenciranim pružaocima usluga su upravo i naša udruženja koja vrlo uspešno i kvalitetno pružaju socijalne usluge građanima iz oblasti socijalne zaštite. Jedno od njih je i udruženje distrofičara na čijem sam čelu, koje pruža pomoć u kući za osobe sa različitim vrstama invaliditeta. Zahvaljujući podršci grada, putem ovog konkursa, još 10 osoba sa invaliditetom iz gradske, prigradskih seoskih sredina dobiće podršku domaćica-negovateljica. Tako da se broj korisnika usluge pomoći u kući u ovoj godini povećao na ukupno 34 korisnika“, kazala je Stojanovićeva.
Podsećanja radi Leskovac je dobitnik pohvale Zaštitnika građana tri puta: za doprinos razvoju svih oblika pristupačnosti, za doprinos razvoju pristupačnosti sadržaja u oblasti kulture za izložbu Narodnog muzeja namenjenu slepim i slabovidim osobama „Dodirni prošlost“, a prošle godine i povodom rekonstrukcije zgrade Centra za socijalni rad (vredne 44 miliona dinara) koja je pored uređenja fasade i unutrašnjosti obuhvatila postavljanje rampe i lifta za osobe za invaliditetom.
Poslednja u nizu nagrada je pripala Školi za osnovno i srednje obrazovanje „11. oktobar“ za ustanovu koja se najviše ističe u Srbiji na polju stvaranja dobrih uslova za život i školovanje dece sa smetnjama u razvoju. U pitanju je povelja „Profesor doktor Miodrag V. Matić“ koju dodeljuje Društvo defektologa Srbije koja predstavlja zvanično priznanje gradu Leskovcu za posvećenost najosetljivijoj kategoriji našeg društva.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Lokalna samouprava misli na sve svoje sugradjane, narocito se trudeci da osetljivim kategorijama pruzi finansijsku podrsku i unapredi njihov polozaj u drustvu.
Odgovorno ponašanje i sistemsko rešenje.Konkurs,projekti i finansiranje na osnovu projekata.Svim kategorijama stanovništva je omogućeno da unapred znaju na šta mogu računati u našem gradu i kako da ta svoja prava ostvare.
Voleli ga il ne voleli,gradonacelnika Leskovca, kao i lokalna samouprava,oni vec godinama izdvajaju za programe socijalne zastite . Slobodno mogu reci da na spisku onih koji dobijaju sredstva ima dosta neistomisljenika gradonacelnika,pripadnika drugih politickih opcija,vanstranackih licnosti i udruzenja,sto govori o tome da se sredstva daju po prioritetu i znacaju,po opstem cilju,i za opste dobro,a ne samo poslusnicima i botovima kao sto ce reci bukadzije .
U svakom slucaju hvala gradu i gradonacelniku sto brinu za ovu marginalizovanu kategoriju drustva .