Reč stručnjaka: Niske temperature donose promrzline

VRANJE-U uslovima niske spoljašne temperature zaštita glave, šaka i stopala uz višeslojno odevanje glavni je način u preventivi smrzavanja, preporuka je stanovništvu Zavoda za javno zdravlje Vranje.

Prosečna čovekova telesna temperatura iznosi 37 stepeni. Pri boravku na temperaturi nižoj od nule nakon dužeg vremena dolazi do hlađenje čitavog tela uz nemogućnost organizma da sačuva čak ni minimalnu telesnu temperaturu, oštećenja centralnog nervnog sistema uz smanjenje reakcije na bol, pospanosti, koja može dovesti do smrti.

„Najranjiviji deo tela su istureni delovi tela, jer jetu cirkulacija najslabija pod uticajem hladnoće, naravno kada je vlažnost i strujanje vazduha povećano, jer organizma tada gubi toplotu i javljaju se promrzline i „rovovska stopala“ „ kaže Nevenka Stanojković,specijalistkinja higijene.

Smravanje je stanje snižene opšte telesne temperature, a najranjivija kategorija stanovništva su deca do tri godine koja su vrlo sklona smrzavanju zbog male telesne mase i nerazvijenog termoregulacionog mehanizma.

„Kod smrzotina karakteristično je da prvo nastaje bol, a kasnije nakon boli javljaju se i plikovi. Takvu osobu treba treba uneti u toplu prostoriju , skinuti vlažnu odeću i zameniti suvom. Ne sme se skidati zalepljena odeća za kožu, ne sme se bušiti plik, niti stavljati zavoj već samo gazu“ kaže Stanojković.

Nagli prestanak osećaja boli i hladnoće su znak početka smrzavanja, koža je modra, bleda ili crvena. Zbog otežane cirkulacije javlja se usporeni rad srca i pluća i ako se ne pruži pomoć ishod može biti fatalan.

Zagrevanje smrznute osobe koja je bez svesti treba sprovoditi postepeno, na način da se prvo ugreje trup bolesnika. Ravnomerno zagrevanje celog tela moglo bi biti kobno jer širenje krvnih sudova pri zagrevanju dovodi do pada krvnog pritiska i istovremenog priliva hladne krvi sa periferije organizma u srce što može izazvati srčani zastoj

„Nikako naglo ne utopljavati osobu. Na pojedinim delovima tela treba stavljati termofor ali samo preko slojeva odeće, ne direktno na kožu. Treba davati što više  toplih bezalkoholnih napitaka kako bi se osoba ugrejala“ naglašavaju nadležni iz ZZJZ.

Osnovna uloga garderobe je da čuva, a ne da stvara telesnu toplotu. U zimskim danim poželjno je nositi odeću od sintetičkog materijala, jer prirodni materijali poput pamuka upijaju znoj i zadržavaju vlažnost što dodatno hladi telo. Kada je reč o obući, ona treba biti od gumenog đona koji je odličan izolator.

Milan Zdravković

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o


Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare