Najmanje knjige na svetu u leskovačkoj biblioteci

Minijaturne knjige su stare koliko i štampana izdanja, a prva minijaturna knjiga Diurnale Mogantinum objavljena je 1468.,  dimenzija 94x65 milimetara. Najmanjom štampanom knjigom smatra se Azbuka u slikama, Egona Prugmajera, koja je objavljena 1971. u Lajpcigu, čije dimenzije iznose 3x2 milimetra.

Minijatura na zrnu graška, minjutarne stare knjige od je najmanje 94 x65 milimetara, izložba je na kojoj od večeras u Narodnog biblioteci Leskovac možete, posle čitalaca u regionu, videti retke patuljke, od kojih neke datiraju iz 15. veka.

Autor ove izložbe je dr Dejan Vukićević iz Fonda stare, retke i minijaturne knjige Narodne biblioteke Srbije. Prikazuje se po 20 puta, a Leskovac jedini grad na jugu u kome se prikazuje.

Dr Dejan Vukićević je na otvaranju izložbe rekao da ovakva izdavačka i tipograpska praksa nikada nije uzela većeg maha, sem u Sovjetskom Savezu.

U literaturi se mogu sresti različiti termini za minijaturnu knjigu – mikroskopska izdanja, mikrobibloni, patuljci, kepeci, pigmeji, liliputi. U zapadnim zemljama minijaturna izdanja se svrstavaju na makromini izdanja, od 3 do 4 inča, jedan inč je 25,4 milimetara, mini izdanja koja su između 2 i 3 inča, mikromini izdanja od 1 do 2 inča, i ultra mikromini izdanja koja su manja od jednog inča, koje možete videti na prvoj polici“, kazao je on.

Najmanja izdanja je nemoguće videti, a kamo čitati bez mikroskopa, a posetioci izložbe će moći da su uvere o čemu je reć.

Osim motiva praktičnosti tako malih knjiga, postoji i dokazivanje štampača da mogu da naprave tako mala izdanja, a tu je i priča o Mariji Antoaneti koja je tražila da se napravi tako mala knjiga koja može da stane u rukavicu. Kolekcionarstvo minijatura potiče iz starih vremena, a neka od najvrednijih izdanja pripadala su Žoržu Salomonu, Albertu Brokhausu, italijanskoj kraljici Margariti.

Direktorka biblioteke Gordana Đorđević je rekla da Leskovčani, ali i meštani okolnih gradova, mogu pogledati ovu zanimljivu i fascinantnu izložbu, do 30. juna.

Marija Paravinja

 

 

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Jello Biafra
01.06.2017. 10:33

Joj, majko moja! Smejem se a plakao bih. Po čemu je značajna ovea „izložba“ za bilo koga? Po malim troškovima transporta?

rade
01.06.2017. 15:35
Odgovor za  Jello Biafra

Šćeš…kad ljudi vole kič

Kulturna igračka plačka
01.06.2017. 19:15
Odgovor za  rade

„To narod voli“ pa muzej ide na foru: spektakl, najveće, najmanje…