Ni posle promene tri direktora u Osnovnoj školi „Bora Stanković“ u selu Jelašnica u opštini Surdulica, strasti se ne stišavaju, posebno pošto je nedavno otkaz dobila učiteljica Slađana Maksimović, koja u toj školi radi od 2007. godine i koja tvrdi da je bez radnog mesta ostala protivzakonito, pa će ta škola, kako se čini, ponovo biti na udaru prosvetnih inspekcija, iako najnoviji v.d. direktora tvrdi da je sve urađeno po zakonu.
Osmogodišlja škola u Jelašnici sa oko 100 učenika dospela je u žižu javnosti kada je iznenada sa mesta direktora smenjen učitelj Zoran Petković i za v.d. direktora imenovan profesor Miloš Stojanović. Kolektiv se pobunio kada je novi prvi čovek škole otpustio dva nastavnika i pokrenuo disciplinske postupke, pa je posle nekoliko meseci on podneo ostavku, kaže, pod pritiskom. Za novog v.d. direktora imenovan je dotadašnji predsednik sindikalne organizacije Nikola Mihajlović, nastavnik geografije.
Mihajlović nije na posao vratio dva otpuštena nastavnika, a disciplinski postupci su obustavljeni. Međutim, obaveza drugog v.d. direktora bila je da rasporedi Zorana Petkovića. Da bi se on vratio na mesto učitelja, a mesta ima samo za jednog, s posla je morala da ode Slađana Maksimović koja je radila na određeno vreme, odnosno, čuvala mesto dugogodišnjem direktoru.
Slađana je u OŠ „Bora Stanković“ počela da radi 2007.godine kao nastavnica muzičkog i bibliotekar, a kada se, kako tvrdi, 2009. godine oslobodilo mesto odlaskom koleginice u penziju, ona je kao tehnološki višak sporazumom o preuzimanju zauzela njeno radno mesto.
„Međutim, tadašnji direktor Zoran Petković menja pomenuti sporazum o preuzimanju po kojem sam imala status zaposlene na neodređeno vreme i sastavlja novi sporazum na određeno vreme, upozoravajući me da tim novim sporazumom on sebi čuva radno mesto učitelja i da jedino tako mogu da dobijem posao“, priča Maksimovićeva za JuGmediu.
Tvrdi da je Petković na mesto direktora škole došao iz pripremnog predškolskog odeljenja, a ne sa mesta učitelja i da je ona sve kasnije ugovore potpisivala na određeno vreme, sve do prošle godine kada je on smenjen po nalogu inspekcije.
Tada je, kaže, otkriveno da je Petković sam sebi potpisao ugovor o radu na neodređeno vreme na mesto nastavnika razredne mastave 30. juna.2013. godine, zbog čega je ona protiv njega podnela tužbu.
Kada je avgusta prošle godine na mesto v.d. direktora došao Miloš Stojanović, Maksimovićeva dobija ugovor o radu na neodređeno vreme.
„Međutim, novi v.d. direktor me poziva u kancelariju da bi mi uručio rešenje o otkazu pozivajući se na prosvetnu inspekciju i time moje radno mesto dodelio Zoranu Petkoviću koji je sve to vreme bio neraspoređen. Rešenje nisam potpisala, uputila sam ga na svog pravnog zastupnika, jer sam još uvek u sudskom sporu“, priča učiteljica koja je trenutno na bolovanju.
Vršilac dužnsti direktora škole u Jelašnici Nikola Mihajlović kaže, međutim, da mnogo toga nije tačno što je Slađana Jovanović ispričala.
„Ništa nisam uradio što je protivno Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, koji je, praktično leks specialis za Ugovor o radu. Situacija je takva da imamo jedno radno mesto za učitelja i dvoje učitelja, jednog sa ugovorom o radu na neodređeno vreme i drugog s ugovorom na određeno vreme. Zakon nalaže da u takvoj situaciji prednost ima onaj koji ima stalno zaposlenje. Ja tu, jednostavno, nisam ni smeo drugačije da postupim“, objašnjava Mihajlović.
Kaže da nije tačna tvrdnja da je Petković imenovan na direktorsko mesto sa mesta vaspitača u pripremnom odeljenju. „Pouzdano znam da to nije tačno“, tvrdi.
Smeta mu, inače, što je škola koju, veli, pohađaju divna deca, konstantno izložena prozivkama i što su se u takvo stanje uključili i mediji. „Ja vas molim da nas pustite da probleme rešimo sami. U ovoj državi postoje zakoni i institucije“.
Ipak, žao mu je, priča, što je Slađana Maksimović ostala bez posla.
„Ona se je uvek javljala na konkurse za učiteljicu u kojima je bilo naglašeno da se oni raspisuju na određeno vreme, do povratka direktora na svoje radno mesto. Žao mi je što posle toliko godina sada ne radi. Kolektiov i ja smo spremni da pomognemo da se za nju nađe neko rešenje, ali ona ne želi da se javi niti da dođe u školu da razgovaramo, već se javlja novinarima“, priča drugi po redu v.d. direktora OŠ „Bora Stanković“ iz Jelašnice kod Surdulice.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ta skola je nazalost u fazi zavrsetka svog rada s obzirom da neduzni kao sto je uciteljica ispastaju.Tvrdnje uciteljice su tacne dok nasuprot tome nijedna tvrdnja v.d.direktora Nikole nema ni mrvu tacnosti.
Nije to jedini problem u ovoj skoli,ima neregularnosti na tone!
Jer je sebi dala otkaz onog trenutka kad je potpisala sporazum od neodredjenog statusa koji je nju stitio, na odredjeno. Kad neko zavrsi fakultet, a ne razlikuje ovakve stvaru, i treba da ostane bez posla.
Ja sam pomislio da će Mileta slikara da menjaju. To je najveće zlo koje je došao na mesto direktora u osnovnoj školi Bora Stanković u Vučju.
Zasto v.d. direktor ne kaze da je po zakonu cuvanje mesta 2 mandata, a da je moj imenjak tu vec 15 godina? Zasto diraju uciteljicu koja ima resenje na neodredjeno? Ista je dobila resenje od prethodnoh vrsioca duznost koji je utvrdio da je prethodni direktor sam sebi dao resenje za mesto ucitelja.
Zatim, zasto kasne putni troskovi godinu dana, nisu primljeni od kako se pojavio kovid, a isti taj v.d. isto nije primio te troskove, a zakonom je propisano da se moraju isplatiti do 5. u mesecu za prethodni mesec? Gde su isle pare za putne troskove na relaciji Gramadje – Jelasnica za sve zaposlene i zasto sad ne isplate iste kada radnici vec imaju pravosnazne presude??? Cekaju izvrsitelje izgleda!!!
Zaigrao se v.d. jer je uzeo pecat, ali ne shvata da ga namestaju, da vec cini krivicna dela i da ce tek pljustati tuzbe, ali ovog puta ne protiv skole, vec protiv pojedinaca.
Uciteljica i ne treba da bude pravno potkovana, jer imaju pravnika u skoli koji mora da prati sve ovo.