Uprkos setvi u nepovoljnim uslovima, usevi pšenice se nalaze u dobrom stanju. Bilo je više setvenih rokova i to je razlog zašto stanje pšenice zavisi od primenjenih agrotehničkih mera, predhodne obrade zemljišta, kvalieta, vremena i načina setve, zatim od kvaliteta semena i na kraju, da li je obavljeno valjanje parcele, obajšanjava za Jugmediu Jelena Stojiljković, savetodavac za ratarstvo PSSS Leskovac.
Bilo je, kaže, i primera redukovane obrade zemljišta, setve rasturačima za djubrivo, zatim daleko van optimalnih rokova i čak upotrebe nedorađenog, nekvalitetno zaprašenog i nedeklarisanog semena. Uprkos nepovoljnim uslovima, zahvaljujući povoljnim temperaturama i dobrom rasporedu padavina nakon obavljenog postupka, usevi su u dobrom stanju.
„Medjutim, nakon poslednjeg obilaska terena kao i na osnovu sugestija ratara, primećena je pojava žutila useva na mnogim parcelama. Na mnogim parcelama je došlo do plavljenja i dužeg zadržavanja vode, a niske temperature predhodne nedelje dovele su do promrzavanja useva“, upozorava Stojiljkovićeva.
Ona dodaje da za sada nema pojave viroza, a ni bolesti useva iako su sumnje proizvodjača za pijavu žućenja bile usmerene ka bolesti.
„Proizvodjači mogu biti sigurni da za sada nema opasnosti od pojava bolesti, jer je u pitanju samo problem fiziološke prirode“, naglašava naša sagovornica.
Ipak, dodaje, nema mesta preteranoj brizi jer će nakon obavljene prihrane i kada se spoljna temperatura ujednači tokom vegetacije doći će i do promene boje, usevi će biti zeleniji i nastaviće rast i razvoj.
„U ovom trenutku proizvodjačima savetujemo kvalitetniju prihranu u narednom periodu. Na našem području za prihranu je potrebno 200 do 300 kilograma KAN-a ili UREE 130 do 150 kilograma ili 180 do 200 kilograma AN-a, po hektaru.Naravno, djubrivo birati na osnovu kiselosti zemljišta“, savetuje Stojiljkovićeva.
Naglašava da u prvom prihranjivanju treba uzeti 60 do 80 posto predvidjenog azota. Drugo prihranjivanje treba obaviti krajem marta i početkom aprila, pred takozvano vlatanje, odnosno u fazi intenzivnog rasta. U nastanku vegetacije treba obavljati folijarni tretman fosfornim, kalijumovim i nekim mikroelementima i to zajedno sa zaštitom protiv korova, bolesti i štetočina.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!