Predsednik Saveta za sport Gradskog odbora Dveri u Nišu Ivan Krstić je govorio o konkretnim merama koje će Dveri Niš preduzeti u svakom od pet segmenata Programa za sport., pa je u segmentu – Sport i mladi, istakao da se zapuštenost fizičkog vaspitanja direktno odražava na kvalitet života i zdravlje dece i mladih, a da promena sistema podrazumeva i da sport mora ponovo da se uvede u vaspitno-obrazovni sistem, od predškolskog pa do univerzitetskog – obavezan sport u vrtiće i škole i sport na fakultete.
„Dveri će organizovati sistem sportskih takmičenja škola, sport u prirodi, univerzitetsku ligu u košarci, rukometu, fudbalu ali i u zanemarenim individualnim sportovima, uvešćemo obaveznu plivačku obuku za sve osnovne škole, promociju sporta kroz «otvorena vrata» klubova za decu i roditelje, druženje sa sportskim asovima. Sport, rekreacija i zdravi stilovi života za Nišlije svih starosnih dobi ima za cilj da procenat ukupnog broja građana Niša koji se bave sportom bude 50%, za šta ćemo mapirati potrebe i izgraditi terene, igrališta, biciklističke stazae, skejt parkove u svim delovima Grada, ali i naseljima i selima“, kazao je Krstić.
Da bi podstakli i uključili u amaterski i rekreativni sport ne samo mlade, već i starije građane, uredićemo, rekao je, nišku okolinu, obnoviti planinarske domove, kamp kućice, organizovati sportske «škole u prirodi» za decu i odrasle, turnire za starije rekreativce i turnire za roditelje, «dan za sport-bez mobilnih telefona.
„U Nišu i okolini organizovaćemo prepopoznatljive sportske celine – «Čair», «Rovče», «Niška Banja», «Kamenički vis», «Bojanine vode». Sport i infrastruktura podrazumeva bazen i klizalište za svaku opštinu, postavljanje manje javne besplatne sportske infrastrukture – sprava za vežbanje, streetworkout zone-teretana na otvorenom, betonskih stolova za stoni tenis – dostupne 24 časa dnevno u svakoj mesnoj zajednici i selu“, dodaop je.
Finansiranje sporta mora da postane, smatra, pravedno, transparentno i demokratsko i da postane pravedan servis klubovima , gradskim sportskim savezima, amaterskim udruženjima i rekreativcima.
„Zbog toga Dveri traže da rukovođenje klubovima bude dato stručnjacima i entuzijastima umesto političarima, traže jasne kriterijume za finansiranje – uspeh i rezultate ali i potrebe Nišlija u masovnom i rekreativnom sportu, umesto monopolske pozicije i povlašćenog statusa tzv „velikih sportova“ i profesionalnih klubova čije monopolske pozicije i povlašćeni i sa partijom na vlasti povezan status postaje oličenje nepotizma, a često i lopovluka, čime se urušava ugled niškog sporta“, kazao je između ostalog Krstić.
O stanju u niškom sportu i stanju fizičke kulture građana Niša, pogotovo u uslovima pandemije, kao i o osnovnim postavkama i elementima Programa za sport govorila je predsednik Gradske organizacije Dveri Niš prof. dr Tamara Milenković Kerković, koja je istakla da je zbog isključivo profitnog odnosa prema sportu i fizičkoj kulturi, netransparentnog i neodgovornog javnog finansiranja, neodostupnosti, nepostojanja i zapuštenosti postojećih javnih sportskih prostora, kao i zbog partokratskog i nekompetentnog upravljanja sportom u Gradu, Niš danas suočen sa nedopustivo niskim nivoom učešća građana koji se sportom bave, daleko ispod evropskog proseka koji je oko 30% a ide i do 70% sportski aktivnih građana.
„Zna li većina građana Niša kako će se potrošiti nešto manje od 5 miliona evra ili 4,12% niškog budžeta za 2021.god. namenjenih Razvoju sporta i omladine? Tako što za podršku lokalnim sportskim organizacijama, udruženjima i savezima, kao i za funkcionisanje lokalnih sportskih ustanova ide gotovo 4,5 miliona evra (4.376.000 evra), dok je za podršku predškolskom i školskom sportu i tzv. sprovođenje omladinske politike predviđena samo desetina tog iznosa (570.000 evra). Zbog čega tolika nesrazmera? Zbog monopola predstavnika vlasti nad javnom sferom sporta“, pitala je i konstatovala Kerković.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!