Vrlo često se dešava da se u izveštajima Evropske komisije o evropskim reformama Srbije javlja rečenica da Srbija ima odlične propise, ali da se ne primenjuju u praksi. Zato ćemo se mi potruditi da ovakvih tvrdnji više ne bude i na tome ćemo zajedno raditi sa svim predstavnicima lokalnih samouprava, izjavila je novinarima danas u Vranju Gordana Čomić, ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Ona je predstavnike sedme sile obavestila da će sa predstavnicima lokalnih samouprava iz Pčinjskog okruga razgovarati o primeni novih odredbi Zakona o rodnoj ravnopravnosti , zabrani diskriminacije, ali i o strategiji održivog razvoja Srbije.
“Mi želimo da čujemo predloge i ideje sa lokalnog nivoa i da to prenesemo nadležnima u Vladi Republike Srbije i od toga napravimo strategiju održivog razvoja Srbije do 2030. godine.Ministarstvo je alat za realizaciju i primenu
odredbi zakona i uvek će pružati podršku i pomoć lokalnim samoupravama“,naglasila je ministarka Čomić.
Gradonačelnik Vranja ,Slobodan Milenković, je istakao da lokalna samouprava na čijem je čelu čini sve da se poštuju zagarantovana prava svih njenih građana bez obzira na versku i nacionalnu pripadnost.
Po njegovim rečima preduzete su i niz aktivnosti na jačanju društvenog i socijalnog dijaloga. Grad Vranje je formirao i Lokalnu mrežu za borbu protiv trgovine ljudima gde se dijalog sprovodi na više nivoa i u koji su
uključene republičke institucije poput Tužilaštva, Policije, Centra za socijalni rad, zdravstvene ustanove i lokalne samouprave.
”Posebnu pažnju posvećujemo odnosu prema romskoj nacionalnoj manjini , a formirali smo i mobilne timove za njihovo ekonomsko i socijalno osnaživanje. Naš grad je 2018. godine započeo proces rodno odgovornog budžetiranja i naš cilje je da do 2024. godine zaokružimo proces postupnog uvođenja rodno odgovornog budžetiranja za sve budžetske korisnike”, rekao je gradonačelnik Milenković.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!