U petak, 24. decembra sa početkom u 12 časova u sali za naučne skupove u Narodnom muzeju u Leskovcu biće održana promocija projekta “Rekognosciranje arheoloških lokaliteta na teritoriji opštine Lebane”.
U priodu od 19. oktobra do 3. decembra arheološki odsek Narodnog muzeja u Leskovcu je uspešno realizovao projekat “Rekognosciranje arheoloških lokaliteta na teritoriji opštine Lebane”. Projektni tim su činili arheolozi: kustos Vladimir Stojanović, rukovodilac projekta, muzejski savetnikJulijana Pešić, muzejski savetnik Smilja Jović i viši kustos Vladimir Stevanović.
Istim tim je 2018. godine dobio nagradu Mihailo Valtrović od strane Muzejskog društva Srbije kao najbolji stručni tim u Srbiji.
U navedenomperiodu izvšenje obilazak svih 39 selau opštini Lebane.Evidentirano je 130 lokaliteta u 37 naseljenih mesta. Od ovog broja 87 lokaliteta nisu do danas evidentirani u arheološkoj literature. Deset lokaliteta su višeslojna – ima ostataka vise epoha najednomlokalitetu,pa je ukupan broj lokaliteta veći, kada se razvrstaju po epohama. Zabeležno je 19 lokaliteta koji sadže ostatke iz doba praizstorije od toga je 11 novih, a dva lokaliteta su višeslojna. Iz rimskog i ranovizantijskog perioda evidentirano je 43 lokaliteta.Od tog broja devet lokaliteta su višeslojni, a novih je 27. Najviše evidentiranih lokaliteta potiče iz srednjeg veka – ukupno 74. Od toga su 8 lokaliteta višeslojni, a 49 je novih. Za pet lokaliteta nije bilo moguće odrediti kojoj epohi pripadaju.
Projektom “Rekognosciranje arheoloških lokaliteta na teritoriji opštine Lebane” sun a samom terenu i u neposrednomkontaktu sa meštanima provereni svi lokaliteti u selima koji nisu obuhvaćeni ranijim istraživanjima,a u kojima su zabeleženi ostaci prošlosti u starijoj literature, katastarskim listoovima,kazivanjima savrenenika i svi podaci o slučajno pronađenim nalazim koji su dospeli u muzej od strane saradnika. Takođe, izvršena jedopuna podatakaza već registovane arheološkelokalitete. Terenskom prospekcijomi u intervjuima sa meštanima sa teritorije koju pokriva opština Lebane,izvšen jepregled terena i beleženja svih podatakakoji ukazuju na mesta gde se mogu očekivati moguća nalazišta.
Posebna pažnjaposvećena je toponimima mesta, koji su ukazivali na postojanje određenih ostataka materijalne culture u tom području. Svaki površinski nalaz je ubeležen prema koordinatama osnovne mreže.
Kraj projekta podrazumeva i pripremu za publikaciju rezultata arheološkog rekognosciranja opštine Lebane i nasamomkraju montaža kratkog dokumentarnog filma,sastavljenog od video materijala sakupljenog za vreme trajanja projekta.
Značajna depopulacija udaljenih sela u brdsko-planinskim krajevima južne Srbije ukazuje da ova oblast treba da bude prioritet ustanova zaštite kulturnog nasleđa i nadležnog Ministarstva tokom sledećih godina. Ukoliko se arheološka rekognosciranja ovakvih oblasti ne budu sprovela u realno skorijem vremenskom periodu, preti namopasnost da stučnjake na terenu neće imati ko da uputi ili odvede do određenih lokaliteta. Isto tako, divlji arheolozi i arheoamateri koriste ovakvo stanje za uništavanje arheolokih lokaliteta i pokretnih kulturnih dobara, pa bi prisustvo službenih lica iz nadležne muzejske institucije imalo i prventivni karakter.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Rekognosciranje ??? !! Nije moglo npr. pronalaženje, utvrđivanje, prikupljanje podataka Tačno ću se usrati od muke.
Ko je smislio rekognosciranje odma na procenu kod psihijatra …