Studentkinje studijskog područja Prehrambena tehnologija i bezbednost hrane u Leskovcu osmislile su i proizvele inovativan prehrambeni proizvod: Mali zov – Kefir sa dodatkom praha zove i tropa maline, kojim su se predstavile na ovogodišnjem jubilarnom nacionalnom takmičenju Ecotrophelia Srbija 2022.
Kefir Mali zov nastao je sa ciljem da se na tražište plasira inovativan proizvod, jedinstvenih funkcionalnih i senzornih karakteristika, kao i da se valorizuju dva vredna ostatka prehramabene industrije: trop maline (ostatak nakon ceđenja soka od maline) i prah zove (ostatak nakon pakovanja čaja od zove).
Zahvaljujući primamljivoj aromi zove, neodoljivom ukusu maline i blago kiselkastoj noti kefira Mali zov pretenduje da postane jedan od omiljenih mlečnih napitaka na tržištu koji višestruko pozitivno deluje na zdravlje konzumenata.
Takmičarski tim činili su: Ljubica Živković, Ivana Milosavljević, Marina Niškić i Marija Radisavljević, studentkinje master studija na studijskom području Prehrambena tehnologija i bezbednost hrane.
Koliko su ove studentkinje svestrane govori podatak da Ljubica paralelno sa studiranjem radi kao praktikant – stručni saradnik u laboratoriji za mikrobiologiju Tehnološkog fakulteta, dok Marina radi u firmi Don Don – tvojih 5 minuta.
U planu su im dalja usavršavanja na doktorskim studijama. I jedna i druga su posao u struci našle pre završetka studija, što govori u prilog tome koliko je posao prehrambenog tehnologa tražen na našim prostorima.
Pomoć u izradi proizvoda velikodušno su im pružile vanredne profesorke na katedri za Prehrambenu tehnologiju i bezbednost hrane: profesor doktro Ivana Karabegović i profesor doktor Bojana Danilović, kao i doktor Sandra Stamenković Stojanović, koja radi kao asistent na pomenutoj katedri.
Veliku zahvalnost duguju Čedomiru Dimiću, doktorantu na Tehnološkom fakultetu u Leskovcu, studijskog područja dizjan tekstila i odeće, za fenomenalan dizajn etikete i logoa proizvoda.
„Dobre ocene i izuzente pohvale nacionalnog žirija, a posebno predstavnika velikih kompanija kakva je Dr. Oetker, govori u prilog tome da su naši studenti stekli adekvatna znanja, da imaju izuzetan preduzetnički duh i da su spremni da daju svoj doprinos prehrambenoj industriji Srbije, što i jeste naš cilj sve ovo vreme“, kažu sa Tehnološkog fakulteta u Leskovcu.
Podsećaju da je u toku prvi konkursni rok za upis u prvu godinu osnovnih akademskih studija na Tehnološkom fakultetu u Leskovcu.
U ovoj državnoj ustanovi koja pripada Univerzitetu u Nišu nema samofinansiranja, svi studenti se u prvu godinu upisuju na budžetu, a imaju mogućnost da odaberu jedan od čak 6 različita modula: Farmaceutsko-kozmetičke tehnologije; Materijali i hemijske tehnologije; Ekološko inženjerstvo; Prehrambena tehnologija i bezbednost hrane; Industrijski dizajn tekstila i odeće i Informacioni sistemi u tehnološkim procesima.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!