U izdanju Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu objavljena je monografija od nacionalnog značaja „Turistički i elektroenergetski potencijali Vlasinske mikroregije“. Reč je o kapitalnom delu tri naučnika sa pomenutog fakulteta: Tomislav M. Pavlović, redovni profesor penziji, Ivana S. Radonjić Mitić, naučni saradnik, i Anđelina V. Marić Stanković, istraživač-pripravnik.
Monografija govori o značaju turističkih i elektroenergetskih potencijala Vlasinske mikroregije u Srbiji. Po svom sadržaju, ona predstavlja uspešan spoj nauke o turizmu i fizike iz oblasti obnovljivih izvora energije.
Pisana je jasno, koncizno i sa stilom koji pokazuje da su autori u svom radu stekli iskustvo u materiji koju izlažu.
Mi smo razgovarali sa Anđelinom Marić Stanković, koja posebnu zahvalnost duguje svojim starijim kolegama, akademiku Tomislavu Pavloviću i naučnom saradniku Ivani Radonjić Mitić.
Naša sagovornica nam je govorila o strukturi prvog i drugog dela monografije.
Prvi deo monografije „Turistički potencijali Vlasinske mikroregije“ sastoji se iz tri poglavlja.
„U prvom poglavlju „Opšte karakteristike Vlasinske mikroregije“ date su informacije o geografskim odlikama. U daljem je pažnja posvećena putopisima i predanjima, istorijskom razvoju, rudarstvu, zanatstvu i demografskim karakteristikama ove mikroregije. U drugom poglavlju fokus je na zakonskoj regulativi, a u trećem poglavlju date su informacije o turističkom i funkcionalnom položaju tog područja. Zatim je pažnja posvećena zdravstvenom i manifestacionom turizmu u Surdulici i Vlasotincu i date su perspektive razvoja turizma“, objasnila je Marić Stanković.
Drugi deo monografije „Elektroenergetski potencijali Vlasinske mikroregije“ sastoji se iz četiri
poglavlja.
„U prvom poglavlju „Hidroenergetika u Vlasinskoj mikroregiji“ date su informacije o razvoju velikih i malih hidroelektrana i radu malih hidroelektrana u zaštićenim zonama, s posebnim osvrtom na njihov uticaj na životnu sredinu. U drugom poglavlju date su informacije o sunčevom zračenju u Srbiji, o globalnom, difuznom i direktnom sunčevom zračenju, kao i srednjoj mesečnoj temperaturi u Surdulici, Vlasotincu i Crnoj Travi. U trećem poglavlju govori se o energiji vetra, a u četvrtom o elektroenergetskim kapacitetima“, primećuje naša sagovornica.
Na kraju treba reći da monografija može koristiti studentima turizmologije, fizike, tehnike, ekonomije i zaštite životne sredine na osnovnim, master i doktorskim studijama i stručnjacima u privredi i van nje u rešavanju problema iz oblasti turizma i elektroenergetike.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!